تفاوت کلید لمسی هوشمند با کلید لمسی غیر هوشمند

تفاوت کلید لمسی هوشمند با کلید لمسی غیر هوشمند چیست ؟ بعضی از افراد ممکنه وقتی واژه کلید لمسی را بشنوند نا خودگاه کلمه ی هوشمند را هم بهش متصل کنند ولی در واقع ما دو نوع کلید لمسی داریم که یکیش هوشمنده و دیگیری نه، و صرفا لمسی هست . پس در ادامه همراه ما باش تا کامل این تفاوت ها را براتون بشکافیم و مزایا و معایب هر کدام را بررسی کنیم.

کلید لمسی هوشمند و کلید لمسی غیر هوشمند و تفاوت آنها :

اگر در حالت ساخت و یا بازسازی واحد مسکونی و حتی اداری هستید و یا اینکه در زمینه برق ساختمان فعال باشید احتمالاً با بحث جدیدی به نام کلید لمسی مواجه شده اید، البته جدیدا از نظر بازار نه نظر تکنولوژی یا فناوری. چراکه شرکتی مانند: خانه هوشمند پارمیس که یک شرکت  خانه هوشمند ایرانی  است.

حدود ۱۰ سال پیش اولین کلیدهای لمسی خود را روانه بازار کرد و آن زمان شاید کسی از کلید لمسی اطلاعاتی نداشت و آن را چیز عجیب و نا کارآمدی می پنداشتند اما امروز(جمله لمسی کردن کلید پریز ها ) یک جمله همه گیر شده است و تقریباً تمام ساختمان های سطح متوسط، بالا و لوکس جامع به‌ دنبال مبحثی جدیدی به نام هوشمند سازی ساختمان رفته اند به طوری که در آینده نه چندان دور احتمالاً سیستم خانه هوشمند مانند:آیفون تصویری تبدیل به امری عادی و حتی اجباری گردد.

 

از دلایل رونق غیر عادی سیستم هوشمند خصوصاًدر سال های اخیر می توان به مورد کلی اشاره کرد.

– ظاهر شیک و مدرن و لوکس بودن آن
– راحتی و آسایش در عملکرد آسان نمودن زندگی ساکنین
– بهینه سازی مصرف انرژی

 

 

این امکانات ویژگی های خانه هوشمند که مفصلاً در مقالات جداگانه شهر داده شده و شما می توانید از مقاله مورد نظر به طور مفصل مطالعه نمایید باعث رونق بیش از پیش سیستم هوشمند سازی ساختمان ها در بین سازندگان و مالکان ساختمان ها شده است.
این سیستم خانه هوشمند به چند طریق مختلف و با استفاده از پروتکل های گوناگون که در مقاله شرح داده شده اجرا می شود هر کدام مزایا و معایب خود را دارا هستند با همه توضیحات گفته شده به دلیل قیمت سیستم خانه هوشمند و قیمت نسبتاً بالای تجهیزات برخی سازندگان و یا مالکان نمی‌توانند به سراغ خانه‌هوشمند بروند و در برخی موارد مشاهده شده کارفرما می‌گوید هوشمند نمی‌کنیم فقط کلیدها را لمسی می گذاریم.

پس قدم اول، لمسی کردن کلید هاست که این کار معمولاً به دلیل ظاهر شیک کلید های لمسی است. اگرچه برخی سازندگان سودجو نیزهستند که ساختمان را با چند کیلد لمسی ساده به اسم ساختمان هوشمند به فروش می رسانند و البته که با قیمتی بیش از قیمت ساختمان معمولی
حال سوالی که برخی افراد دارند این است که تفاوت کلید لمسی هوشمند با کلید لمسی ساده چیست و کدام بهتر است؟
در ابتدا باید کلید های لمسی هوشمند و کلید لمسی غیر هوشمند را برای شما شرح دهیم تا بعد مزایا، معایب و تفاوت های آنها را برای شما بیان کنیم.قبل از آن برای دیدن انواع کلید های لمسی ایرانی و نحوه ی عملکرد کلید لمسی ایرانی حتما روی لینک کلیک کنید.

 

کلید لمسی هوشمند :

 

این کلید تاچ عموما جایگزین کلید های قدیمی می‌شوند و می‌توان در همان قوطی های معمولی اجرا نمود این کلید ها می توانند علاوه بر تک پل و دو‌ پل رایج در بازار 3 پل و ۴ پل نیز داشته باشند که باعث کاهش تعداد کلیدها در برخی موارد باعث می‌شود بتوانید کنترل بیشتری بر روی روشنایی واحد داشته باشید برای مثال: وقتی پل بیشتری داشته باشید می توانید چراغ های هالوژن را به صورت یکی در میان کنترل کنید که همین امر باعث کاهش مصرف انرژی نیز خواهد شد همچنین این کلید ها می توانند کلید هایی نظیر تبدیل، صلیبی، شاسی زنگ، کولر آبی و… را نیز شامل شوند.

پس هوشمندی کلید کجاست ؟

مزایا معایب کلید لمسی هوشمند

دقیقا از اینجا به بعد مربوط به هوشمندی کلید است این کلید دارای ماژول های خاصی است که گاهاً به اسم ماژول کلید لمسی هوشمند نیز عنوان می‌شود و این ماژول کلید تاچ می تواند از طریق بیسیم و یا سیم مخصوص دستورات را دریافت کند برای مثال کلید لمسی وای فای می تواند دستور را از تاچ پنل و یا نرم افزار خانه هوشمند از طریق امواج وای فای دریافت کند و چراغ متصل به خود را روشن کند این کلیدها میتوانند از طریق امواج مختلف به صورت بی‌سیم دستورات را دریافت کنند که در مقاله  ویژگی های کلید لمسی به صورت کامل امواج مختلف را شرح داده ایم.

البته برخی کلید ها بر اساس پروتکلی کار می‌کنند که حتی می‌توان بر روی آنها ریموت کنترل نیز ست کرد که این می تواند یک ویژگی جذاب باشد ولی باید توجه داشت ریموت کنترل کلید را به کلید هوشمند تبدیل نمی کند بلکه قابلیت اتصال به نرم افزار می تواند کلید را تبدیل به کلید هوشمند کند.چرا که نرم‌افزار خانه هوشمند می‌تواند به ماژول های دیگری نیز متصل شود و یک سیستم خانه هوشمند کامل را عملی کند که این یعنی یک اتفاق بسیار کارآمد خانه هوشمند در بستر سنتی این نرم افزار هوشمند متناسب با طراحی و امکانات می‌تواند به صورت هوشمندانه تجهیزات ساختمان را در دست بگیرد و متناسب با نیاز ساکنین ساختمان آنها را مدیریت کند.

برای مثال : یک سنسور تشخیص حضور می‌تواند به تاچ پنل یا نرم‌افزار اطلاع دهد شخص چند دقیقه است که شخص اتاق خود را ترک نموده پس نرم افزار به صورت تعریف شده تصمیم می گیرد که چراغ های اتاق را خاموش کند پس به کلید لمسی هوشمند فرمان می دهد و چراغ را خاموش می کند.

کلید لمسی غیر هوشمند:

 

 

این کلید در واقع کاملاً شبیه کلید لمسی هوشمند است با این تفاوت که فقط از طریق لمس و تاچ می‌توان چراغ ها را کنترل نمود و فقط دارای ظاهر لوکس و مدرنی نسبت به کلیدهای مکانیکی است و هم می‌توان از 3 پل و ۴ پل بهره برد عموما در کلیدهای لمسی و کلیدهای هوشمند از پنل‌های شیشه‌ای استفاده می‌کنند. گرچه کلیدها با پنل سنگ، پنل فلزی، پنل چوب و پلکسی نیز در بازار موجود است ولی عمدتاً با پنل شیشه‌ای هستند

مقایسه کلید لمسی هوشمند و کلید لمسی معمولی :

 

این دو خانواده از کلیدهای لمسی دارای تفاوت‌های اساسی و شباهت‌هایی هستند و مزایا و معایب مختلفی دارند که در زیر آنها را شرح می دهیم
– از نظرقوطی گذاری و نحوه اجرا این دو خانواده شبیه به هم هستند وعموما هر دو در سیستم سنتی قابل اجرا هستند.

 

1-ظاهر

– از نظر ظاهر نمی توان تفاوتی میان کلید لمسی هوشمند و یا غیر هوشمند لحاظ شد و در واقع با مشاهده کلید نمی توان تشخیص داد که کلید هوشمند است یا غیر هوشمند .از نظر زیبایی نیز نمی‌تواند ملاکی بر زیبایی یا زشت بودن کلیپ قرارداد مثلاً یک برند کلید هوشمند زیبایی دارد و یک برند کلید غیرهوشمند زیباتر.

 

2-عمر مفید

– از نظر عمر مفید و طول عمر نیز نمی‌توان هوشمند بودن و یا معمولی بودن کلید لمسی را ملاک قرار داد اینگونه نیست که بگوییم کلید لمسی غیر هوشمند بیشتر عمر می کنند و یا بالعکس بلکه عمر مفید و کارایی کلید بستگی به کیفیت ساخت و قطعات استفاده شده دارد و می‌تواند یک کلید لمسی هوشمند با کلی امکانات را به کلید بی کیفیت و یک کلید تاچ ساده را به یک کلید با کیفیت تبدیل می کند پس هوشمند و یا غیر هوشمند بودن کلید لمسی تغییری در عمر کلید ندارد.

 

3-سایز کلید لمسی

 

– سایز کلیدهای هوشمند و غیر هوشمند خیلی متفاوت نیستند و تقریباً یک سایز استاندارد دارند البته به دلیل نبود ماژول ارتباطی هوشمند در کلید غیر هوشمند می‌توان دارای کلید لمسی کوچکتری نیز باشند اما عموماً دارای سایز استاندارد هستند.

 

4-قیمت کلید لمسی

هزینه کلید لمسی هوشمند

قیمت این دو خانواده نیز از الگوی مشخصی پیروی نمی کنند برای مثال ممکن است یک کلید لمسی غیر هوشمند ساده قیمتی فراتر از کلید لمسی هوشمند با کلیه امکانات داشته باشد و قیمت کلید لمسی غیر هوشمند می‌تواند به دلیل کیفیت ساخت بالا و پنل شیشه سکوریت از قیمت کلید لمسی هوشمند با پنل پلکسی و کیفیت ساخت پایین بالاتر باشد.

اما در شرایط یکسان و مشابه عموماً قیمت کلید تاچ هوشمند بیشتر از قیمت کلید تاچ ساده است، چرا که علاوه بر هزینه ماژول هوشمند کلید لمسی، هزینه برنامه نویسی ها و نرم ‌افزار هوشمند نیز به قیمت کلید اضافه می‌شود، پس به صورت کلی می توان گفت قیمت کلید هوشمند لمسی از قیمت یک کلید لمسی ساده بیشتر است.

 

5-امکانات کلید لمسی

سه پل پارمیس

سه پل پارمیس

امکانات کلید لمسی غیر شیشه ای در واقع چیزی فراتر از یک کلید مکانیکی نیست مگر ظاهر لوکس و یا حداکثر ۴ پل بودن، اما در مقابل کلید لمسی هوشمند میتوان از امکانات ساده ای مانند روشن خاموش کردن کلید توسط موبایل، شروع و امکاناتی مشابه یک سیستم خانه هوشمند تمام عیار ختم شود.

البته این که بستگی کامل به تکنولوژی و پروتکل کلید هوشمند دارد و همچنین شرکت سازنده کلید چه امکاناتی داشته باشد؟ کدام کلید بهتر است؟ اینکه بخواهیم به طور جامع و یک جانبه در مورد اینکه کدام کلید بهتر است بحث کنیم شاید صحیح نباشد. چرا که در شرایط و مناطق گوناگون می توان مزایا و معایب هر کلید را کنار هم قرار داد و بهترین کلید را برگزید.که در مورد انتخاب بهترین کلید لمسی قبلا صحبت کردیم.

 

مزایای کلید لمسی هوشمند در مقابل کلید غیر هوشمند

 

اما به طور عموم و در بیشتر مواقع در شرایط برابر، صد البته کلید لمسی هوشمند بهتر از کلید لمسی غیر هوشمند است. برای این ادعا دلایل زیر را می‌آوریم:

 

 -کنترل از راه دور کلید لمسی

– اجرایی کلید لمسی هوشمند باید هزینه نسبتاً بیشتری را پرداخت کنیم ولی اینکه بتوانیم توسط نرم افزار موبایل از داخل یا خارج از منزل چراغ ها را روشن و خاموش کنیم بسیار مفید خواهد بود، مثلاً در مواقعی که به مسافرت رفته اید می توانید با روشن و خاموش کردن برخی چراغ ها در فواصل زمانی نامنظم حالت را شبیه سازی کنید، که اگر کسی در منزل حضور دارد و اگر سارقی در کمین منزل بود او را از فکر سرقت ساختمان شما باز دارد که این یعنی جلوگیری از ضرری بزرگ با اجرای کلید لمسی هوشمند و نرم افزار هوشمند می توانید بر کنترل افراد مصرفی مدیریت داشته باشید که باعث صرفه جویی هایی در هزینه‌های روزمره زندگی خواهد شد.

 

-فروش راحت تر ساختمان

-با اجرایی کلید لمسی هوشمند در واحدی که قصد فروش آن را دارید به طور واقعی شما می توانید سیستم هوشمند یا حداقل نیمه هوشمند را بر روی ساختمان ادعا کنید که باعث سریع تر شدن و بهتر شدن روند فروش واحد خواهد شد که این موضوع را در مقاله “تاثیر هوشمند سازی در پروژه های هوشمند سازی“به طور مفصل شرح داده ایم.

اگر حتی در واحدی قصد هوشمند کردن را نیز نداشته باشید عقل حکم می کند که از کلید لمسی هوشمند استفاده کنید چرا که این امکان در آینده در اختیار ساکنین و یا حتی مالک بعدی خواهد بود که از سیستم هوشمند بهره ببرد یعنی فعلاً کلید لمسی هوشمند اجرا شود ولی فقط از تاچ بودن کلید ها استفاده شود و بعد اگر خودشان خواستند می‌توانند سیستم را هوشمند نمایند.

البته که در برخی شرایط خواص کلید لمسی غیر هوشمند پیشنهاد می شود. برای مثال در یک مشخصه فقط دو برند از کلید لمسی ارائه می گردد یک مدل هوشمند و مدل دیگر عیر هوشمند و مدل غیر هوشمند از کیفیت بهتری بهره میبرد در اینجا پیشنهاد به خرید نمونه باکیفیت تر می شود به قول معروف کچلی اش رو میزاریم سر آوازش، یعنی امکانات کم کلید غیر هوشمند تاچ را می‌گذاریم در عوض کیفیت بهترشد.

 

مقایسه کلید لمسی ایرانی و خارجی

 

درایران نیز بازار کلید های لمسی بسیار وسیع و پر از برندهای ایرانی و خارجی شده است و قیمت‌های بسیار مختلفی را نیز شامل می‌شود که از عوامل متعددی پیروی می‌کنند که باعث می‌شود در یک کلید گران قیمت و یک کلید ارزان قیمت شود. برای مثال اکنون در پاییز سال 99 قیمت یک کلید لمسی از ۲۷۰ هزار تومان شروع و تا ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در مدل های خارجی و در برخی برندهای خاص تا ۹ میلیون تومان نیز به قیمت گذاری میشود.

 

شرکت های ایرانی متصدی نیز رو به ساخت کلیدهای لمسی آورده‌اند، البته این کلیدهای لمسی ایرانی قیمته پایین تری نسبت به مدل های خارجی دارند. صحیح نیست چرا که برخی بر این باورند که محصول ایرانی باید ارزان‌تر از برندهای خارجی باشد و با این طرز فکر غلط باعث شده اند تولید کنندگان تمایل به ساخت محصول با کیفیت نداشته باشد، چرا که به گفته تولیدکنندگان محصول با محصولات چینی بی کیفیت بازار مقایسه می شود و مشتری درخواست کلید ارزان قیمت را می کند .

 

در صورتی که یک کلید با کیفیت که از مواد و قطعات درجه یک دنیا ساخته شده باشد نباید ارزان قیمت باشد برای مثال کلید لمسی پارمیس با وجود تولید در ایران و اصفهان به دلیل کیفیت ساخت و استفاده از بهترین قطعات در ساخت آن از بیشتر کیلد های چینی بازار گران‌تر بوده و البته با کیفیت طرح تا این کلید از برخی کلیدهای نام ‌آشنای اروپایی نیز می‌تواند با کیفیت تر باشد. در صورتی که قیمت پایین تری از آن برندها دارد و یک کلید لمسی هوشمند نیز می‌باشد.

 

نتیجه‌گیری در شرایط یکسان پیشنهاد اینکه تهیه کلید لمسی هوشمند می کنیم چراکه با این تغییر به ظاهر ساده می‌توان یک منزل را از سیستم کلید لمسی به سیستم خانه هوشمند ارتقا داد آن هم گاها با نصب یک نرم افزار بر روی یک گوشه برای پیشنهاد و مشاوره خانه هوشمند به شما با ما تماس بگیرید.

 

سخن پایانی

قفل های دیجیتال دارای انواع مختلفی هستند که از مزایا و معایب زیادی برخوردارند. سرعت ساخت و استفاده آنها، در صنعت ساختمان سازی بسیار افزایش یافته است. به همین جهت، برند های زیادی در تولید این نوع قفل ها فعالیت دارند. قفل های دیجیتال بیشتر در ادارات و منازل مسکونی به کار برده می شوند.

پیشنهاد می کنیم، ابتدا نکات مهم مربوط به مدل های قفل های هوشمند را به طور کامل بررسی کنید. متریال، ظاهر قفل ها و ماندگاری و طول عمر این دسته از قفل ها، از جمله مواردی است که می بایست در نظر داشته باشید‌. در این مسیر می توانید از مشاوران و افرادی که در این زمینه دارای تجربه هستند نیز مشورت بگیرید. همچنین حتما پیش از خرید از چندین منبع، قیمت این محصولات را بررسی کنید تا متحمل پرداخت هزینه های اضافی نشوید.

هایکا با معرفی و فروش تخصصی انواع محصولات و تولیدکنندگان در زمینه هوشمند سازی و تجهیز ساختمان های لوکس می کوشد تا نیاز صنعت را در زمینه شبکه توزیع و خرید تخصصی بر آورده نماید. همچنین هایکا امکان مقایسه کیفیت و قیمت محصولات مختلف و مذاکره بی واسطه با تولیدکنندگان را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد تا آنها را در امر خرید : کلید لمسی ، کلید لمسی هوشمند ، خانه هوشمند ، پرده برقی ، دستگیره دیجیتال ، قفل دیجیتال ، آمپلیفایر لمسی ، بلندگو سقفی و بلندگو بلوتوثدار یاری نماید .

به این مطلب امتیاز دهید
0 0 votes
امتیاز محصول
ارسال دیدگاه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده کلیه پیام ها