مراکز تجاری هوشمند

مراکز تجاری هوشمند

ایا سیستم هوشمند فقط برای خانه هست ؟؟ البته که نه، امروزه قابلیت های سیستم هوشمند در تمامی ساختمان ها از جمله:مراکز تجاری، هتل، بیمارستان، رستوران، دفاتر کار و … کاربردی می باشد پس با ما همراه باشید تا قابلیت های مراکز تجاری هوشمند را بررسی کنیم و ببینیم آیا هوشمند سازی مراکز تجاری کاری مقرون به صرفه هست یا نه؟

 

کاربرد خانه هوشمند برای مراکز تجاری

خانه هوشمند از جدیدترین مباحث برق و برق کشی ساختمان ها می باشد بیشتر افراد بر این عقیده‌اند که خانه هوشمند و سیستم هوشمند ساختمان فقط مخصوص ساختمان های مسکونی و آپارتمان ها می باشد در صورتی که اگر با کلیه امکانات خانه هوشمند آشنا شوید در می یابید که این سیستم می‌توان در تمام ساختمان های مختلف کاربردی باشد از جمله :

– کاربری خانه هوشمند در ساختمان های مسکونی
– کاربری خانه هوشمند در ساختمان های اداری
– کاربری خانه هوشمند در باغ ها و ویلا
کاربری خانه هوشمند در هتل ها
– کاربری خانه هوشمند در مراکز تجاری

برای اطلاع از این ویژگی ها می توانید مقاله مورد نظر را مطالعه کنید

در ادامه با ما همراه باشید تا در خصوص مراکز تجاری و سیستم هوشمند مراکز تجاری بیشتر صحبت کنیم.
سیستم هوشمند در مراکز تجاری می تواند بسیار کارآمد و کاربردی باشد و امکانات بسیاری را برای افراد این مراکز فراهم کند.

اما خانه هوشمند در مراکز تجاری به دو صورت اصلی قابل اجراست :

 

1- سیستم هوشمند مرکزی کل مجتمع تجاری

2- سیستم هوشمند برای تک تک فروشگاه های یک مرکز تجاری

1-سیستم هوشمند مرکز تجاری

 

در این حالت کلیه تجهیزات و سیستم های مرکز تجاری به صورت یکپارچه به یک سیستم هوشمند اصلی متصل می‌شود. روشنایی هوشمند راهروها، سیستم های سرمایش گرمایش عمومی، تجهیزات ورود و خروج، سیستم های نظارتی و حتی سیستم های تک تک فروشگاه ها نیز از طریق کابل ها و تجهیزات مخصوص به یک سیستم مرکزی متصل می شود.

البته که صاحبین هر یک از فروشگاه‌ها کنترل دستی و یا هوشمند واحد تجاری خود را در دست دارند ولی مدیریت کل مرکز تجاری نیز این امکانات را در اختیار دارد، تمامی دسترسی های تجهیزات از یک اتاق کنترل در اختیار اپراتور می‌باشد. البته که اگر سیستم به درستی طراحی و اجرا شده باشد به صورت هوشمندانه کل مرکز را کنترل می‌کند با ذکر چند مثال می توان امکانات این سیستم را بیان کرد :

 

مثال هایی از قابلیت های مراکز تجاری هوشمند

فروشگاه هوشمند

الف – شروع فعالیت و تعطیلی مرکز

 

با تنظیم ساعت شروع فعالیت مرکز و ساعت تعطیلی فروشگاه ها سیستم هوشمند به صورت خودکار می‌تواند یک ساعت و نیم ساعت قبل از شروع فعالیت سیستم های سرمایشی و گرمایشی را روشن می کند تا هنگام باز شدن مرکز خرید ما به دمای ایده آل رسیده باشد.

این کار باعث می‌شود هم در مصرف انرژی صرفه جویی شود و نیاز نیست که سیستم از شب قبل روشن بماند هم دمای مرکز همیشه در دمای ایده‌آل قرار دارد. راس ساعت باز شدن فروشگاه به صورت خودکار چراغ ها روشن و درب های ورود باز می شوند.

برای ساعت پایان کار نیز همین روند می تواند اجرا شود مثلا نیم ساعت مانده به زمان تعطیلی سیستم گرمایش سرمایش خاموش شود و پس از تعطیلی مرکز چراغ ها نیز خاموش شود، در این حالت حتی اگر فروشگاهی فراموش کرده بود چراغ های خود را خاموش کند سیستم مرکزی می‌تواند چراغ های تک تک فروشگاه‌ها را نیز خاموش کند.

این قابلیت سیستم هوشمند مرکز خرید می تواند علاوه بر ایجاد نظم در مرکز باعث کاهش چشمگیر انرژی و برق شود.

 

ب- تعطیلی بخشی از مرکز یا برخی از فروشگاه ها:

اگر به هر دلیل قرار باشد بخشی از مرکز تجاری یا فروشگاه ها تعطیل باشد، این کار را می توان به سادگی از طریق سیستم هوشمند مرکزی پروژه انجام داد و تجهیزات روشنایی و سرمایش گرمایش آن قسمت را خاموش و درب های ورودی و خروجی آن قسمت ها را غیر فعال کرد. این کار می‌تواند در مدیریت مرکز تجاری بسیار کارآمد باشد و نیروهای انسانی را می تواند به حداقل برساند.

2- سیستم هوشمند هر فروشگاه به صورت مجزا

در این سیستم دیگر خبری از سیستم هوشمند مرکزی نیست مثلاً در یک مرکز تجاری بدون سیستم هوشمند اگر یک شخص فقط فروشگاه خود را هوشمند کند، می‌تواند بدین صورت استفاده کند. در این سیستم هوشمند روشنایی ها، سرمایش گرمایش و حتی سیستم‌های نظارتی و امنیتی به سیستم هوشمند متصل می شود. (حال به صورت وایرلس یا به صورت سیمی).

اکنون می‌توان از طریق سیستم هوشمند فروشگاه را کنترل و مدیریت نمود. مثلا قبل از رسیدن به فروشگاه و باز کردن آن سیستم گرمایش را روشن کرد تا دمای فروشگاه به دمای ایده‌آل برسد و یا هنگام تعطیل کردن فروشگاه راس ساعت مقرر تمام چراغ ها خاموش شده و سیستم سرمایش گرمایش غیر فعال شده و درب های فروشگاه قفل و سیستم امنیتی فعال شود.

 

سیستم صوت هوشمند در فروشگاه

 

می‌توان برای فروشگاه یک سیستم صوت نیز پیش بینی کرد و این سیستم را نیز به کنترل مرکزی خانه هوشمند متصل می‌شود و علاوه به کنترل موزیک فروشگاه می‌توان حتی پرسنل را توسط آن پیج نمود یا تبلیغ خاصی را از بلندگوها در فروشگاه پخش کرد در مجموع سیستم هوشمند برای مراکز تجاری فروشگاه ها نیز می تواند بسیار کارآمد باشد و مدیریت آن را برای صاحبین کسب و کار ساده تر کند البته که سیستم هوشمند به جای خانه هوشمند باید فروشگاه هوشمند خوانده شود.

امنیت مراکز تجاری هوشمند

امنیت ساختمان

 

در سیستم های هوشمند پیشرفته تر می توان صندوق‌های فروشگاه و سیستم حضور و غیاب را نیز به سیستم هوشمند متصل نمود با این کار صاحب فروشگاه حتی در زمان عدم حضور در فروشگاه نیز می‌تواند کلیه پرسنل خود را کنترل کند و مانند زمانی که در فروشگاه حضور دارد و نظارت کامل و دقیقی بر کلیه شرایط فروشگاه خود داشته باشد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و جزئیات اجرای این سیستم ها و مشاوره ی هوشمند سازی با کارشناسان خانه‌ هوشمند هایکا تماس بگیرید.

0 0 votes
امتیاز محصول
guest
ایمیل شما مخفی میباشد
شماره تماس شما مخفی خواهد شد
امتیاز دهید
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده کلیه پیام ها