هتل هوشمند و قابلیت های ان

هتل هوشمند چیست ؟

 

هتلداری هم مانند بقیه شغل ها هر روز در حال پیشرفت و تغییر و تحول می باشد که همه این تغییر و تحولات در جهت اداره امور هتلداری ازجمله خریدها ، تعمیر، نگهداری ،نظافت، حفاظت و… صورت می‌گیرد که در کل می‌توان گفت تمام این تلاش‌ها برای راحت تر شدن امور مدیریت هتلداری و بیشتر از همه رضایت مشتری ها و رفاه بودن آنها در همه زمینه ها میباشد.از این رو هتل های معمولی و قدیمی به هتل های مدرن و هوشمند تغییر شکل داده اند در این مدل هتل ها امکاناتی وجود دارد که شاید در کمتر هتلی تاکنون آن را تجربه کرده باشد. در هتل های هوشمند نیاز به نیروی انسانی زیادی نیست و کارها با دقت بالاتر در زمان مناسب با امنیت خیلی بیشتر توسط سیستم هوشمند انجام می شود.

حال سوالی که پیش می اید این است که هتل هوشمند چیست و چه قابلیت هایی دارد ؟؟ هتل هوشمند به هتلی گفته میشود که هر عملی که در هتل بخواهید انجام بدید به صورت هوشمند انجام میشه.که در ادامه به صورت دقیق توضیح داده میشود.

 

یک هتل هوشمند چه قابلیت هایی باید داشته باشد ؟

هوشمند سازی هتل و قابلیت آن ها

در هتل‌های هوشمند هنگامی که شخص وارد اتاقی که رزرو کرده است میشود سیستم هوشمند وارد عمل می شود و مطابق زبان انتخاب شده توسط شخص هنگام رزرو اتاق در پذیرش خوش آمد گویی انجام می دهد و یک موزیک ملایم نیز پخش میکند، حتی زبان اپلیکیشن هوشمند آن اتاق نیز مطابق با زبان انتخابی شخص می باشد، تا بتواند خیلی راحت تر و بهتر با قسمت های مختلف هتل ارتباط برقرار کند.

به طور مثال برای خرید، سفارش غذا، درخواست نظافت، شارژ کردن یخچال، ارتباط مستقیم با مدیریت، درخواست تاکسی سرویس، درخواست انتقال ماشین شخصی از پارکینگ به جلوی درب، نیاز به پزشک،د‌رخواست کمک، ارتباط با پذیرش، حفاظت و….

در هتل‌های هوشمند سیستم روشنایی و سرمایش گرمایش اتاق ها و کل مجموعه تحت کنترل سیستم هوشمند می باشدکه می توان بدون طی کردن مسافت خیلی زیاد و یا نیاز به نیروی متخصص روشنایی های کل مجموعه را کنترل کرد و شدت نور تنظیم کرد. همچنین میتوان دمای مورد نظر را در سیستم هوشمند ثبت کرد تا به صورت اتوماتیمک دما کنترل شود و هتل دائما دارای یه هوای مطلوب وبسیار عالی باشد.

سیستم روشنایی و سرمایش گرمایش اتاق ها نیز تحت کنترل شخصی میباشد که اتاق را رزرو کرده است و می‌تواند طبق میل خود دمای اتاق را تنظیم کند و شدت نور اتاق را طبق خواسته خود کم یا زیاد کند که تمام این کارها خیلی آسان و راحت توسط ریموت کنترل و تاچ پنل سیستم هوشمند انجام می گیرد.

در هتل ‌های هوشمند هنگامی‌که شخص اتاق را ترک میکند اگر چراغی روشن مانده باشد و یا سیستم سرمایش گرمایش فعال باشد، سیستم هوشمند چراغ ها را به صورت اتوماتیک خاموش کرده و سیستم سرمایش گرمایش را طبق دستوری که از قبل به سیستم داده شده است، روی دور کند قرار می دهد و یا غیر فعال می کند. سپس بعد از بستن درب اتاق ، قفل هوشمند عمل می کند و در به صورت اتوماتیک قفل می شود، قفل های هوشمند در هتل های هوشمند توسط تگ، کد و یا اثر انگشت باز می شود که این یکی از قابلیت ها و امنیت های هتل هوشمند بحساب می اید و باز شدن درب فقط توسط خود شخص، نیروی اورژانسی هتل و نیروی نظافت امکان پذیراست.

امنیت در هتل های هوشمند :

امنیت در هتل هوشمند

امنیت یکی از مهم ترین نکات در هتل می باشد که در زیر کامل توضیح دادیم :

سیستم اعلام سرقت در هتل‌های هوشمند:

سیستم اعلام سرقت به سیستم هوشمند متصل است و عملکرد آن به اینگونه است که اگر شخصی قصد ورود به اتاق را داشته باشد توسط ضربه زدن به درب، باز کردن قفل درب توسط اشیاء، استفاده از کلید تقلبی و یا شکستن شیشه و… سیستم اعلام سرقت توسط سنسورهای بسیار قوی و حساس خود فعال می شود و علاوه بر به صدا درآوردن آژیر،اعلام سرقت لوکیشن و مکانی که مورد سرقت قرار گرفته را برای قسمت حفاظت هتل ارسال می کند در بعضی ازسیستم های اعلام سرقت سیستم تلفن کننده نیز فعال می شود که به صورت اتوماتیک با پلیس تماس می گیرد و آدرس و مکانی که مورد سرقت قرار گرفته را به صورت دقیق اطلاع می‌دهد.

در هتل‌های هوشمند در قسمت حفاظت و مانیتورینگ می توان تمامی قفل های درب ها اعم از درب ورود هتل، درب اتاق‌ها، درب رستوران ،سالن ورزشی و…را کنترل کرد، آنها را قفل یا باز کرد.

سیستم اعلام حریق در هتل هوشمند:

عملکرد این سیستم به این صورت می باشد که اگر سنسورهای که در تمام اتاق ها و راهروها و…قرار دارند ، تشخیص بو، دود یا جرقه را بدهند  فعال می شوند به صورت آژیرخطرو پیغامی که به قسمت مربوطه هتل ارسال می‌کند و اگر شرایط بدتر باشد و آتش‌سوزی صورت گیرد به صورت اتوماتیک آبپاش ها را فعال کرده و سیستم تهویه اضطراری هوا فعال شده و تلفن کننده سیستم اعلام حریق به غیر از قسمت های مربوطه هتل با سازمان آتش‌نشانی تماس گرفته و موقعیت و اسم هتل را اطلاع می‌دهد.

سیستم حضور و غیاب کارمندان درهتل هوشمند:

سیستم تشخیص اثر انگشت یا چهره :

این سیستم برای حضور غیاب کارمندان هتل میتوان استفاده کرد که با ورود و قرار گرفتن جلوی چشم دستگاه حضور کارمندان را همراه با زمان دقیق ورود آنها ثبت می کند و هنگام خروج نیز زمان خروج را ثبت می‌کند حتی کارمندان هتل می توانند جهت گرفتن مرخصی نیز از این دستگاه استفاده کنند به این صورت که درخواست خود را دستگاه ثبت می‌کنند و بعد از تایید از سمت مسئول مربوطه دستور صادر می‌شود و دیگر نیازی نیست که وقت زیادی را تلف کنند و یا مراحل زیادی را برای گرفتن مرخصی پشت سر بگذارند که این سیستم تحت پوشش سیستم هوشمند می باشد.

 

تاسیسات یک هتل هوشمند:

موتورخانه و قسمت تاسیسات هتل هوشمند تحت شبکه هوشمند نیز قرار می گیرد می‌توان به راحتی تاسیسات را نیز کنترل کرد. راه اندازی آبنما ها ،کلرزنی استخر،کنترل جکوزی وسونا، تصفیه آب هتل، فعال کردن سیستم آبیاری باغچه ها، فعال کردن مه پاش ها و ….

 

برای دیدن  لیست سایر تجهیزات خانه هوشمند به همراه مشخصات کلیک کنید.

به این مطلب امتیاز دهید
0 0 votes
امتیاز محصول
ارسال دیدگاه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده کلیه پیام ها