برق-کشی

در مقاله ی قبلی در مورد سیستم هوشمند برقی ساختمان صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم شمارا با سبک برق کشی(سیم کشی) هوشمند آشنا کنیم وبرای شما توضیح دهیم که برق کشی هوشمند با برق کشی معمولی چه تفاوتی دارد و خانه ای که قرار است تحت شبکه هوشمند راه اندازی شود از لحاظ قیمتی با یک خانه معمولی چقدر اختلاف دارد.

همان گونه که میدانید سیسستم های هوشمند از نظر آپشن وکاربرد در زمینه های مختلف با یکدیگر تفاوت دارند البته تفاوت نه از لحاظ عملکرد بلکه تفاوت از نظر اجرا در نوع سیم کشی قوطی گذاری و لوله کشی برق و…اما از نظر عملکرد می توان گفت اکثر سیستم های هوشمند یک هدف مشترک را دنبال میکنند( کنترل انواع تجهیزاتی که توسط نیروی برق راه اندازی میشوند و کار میکنند. )

سیم کشی در سیستم های هوشمند :

هر یک از شرکت هایی که در زمینه هوشمند سازی فعالیت میکنند با توجه به تجهیزات خود و تجهیزات موجود در بازار موجود در بازار و نیاز کاربران یکی از راههای هوشمند سازی ( از نظر سیم کشی و تجهیزات) را انتخاب میکنند تا با آن روش و سیستم بتوانند نیاز کاربر رابرطرف کنند اما از طرفی مقرون به صرفه بودن این سیستم نیز حائز اهمیت است زیرا در برخی از سیستم ها برای اجرای سیستم هوشمند نیاز به سیم کشی های مخصوص، تجهیزات و تابلو برقهایی نسبتا بزرگ دارند که مخصوص به آن سیستم میباشند .

سیستم هوشمند سیمیسیستم هوشمند سیمی :

در این مدل هوشمند سازی به دلیل حجم زیاد سیم کشی ، لوله کشی و همچنین طراحی و جایگذاری تابلو برق هزینه ی اجرای سیستم بالا میرود و صرفه اقتصادی ندارد مخصوصا برای پروژه های مسکونی و تجاری زیرا تجهیزاتی در پروژه های مسکونی و تجاری بکار میروند هر روزه در حال تغییر و پیشرفت هستند و از این رو سیستم هوشمند باید به گونه ای باشد که بتوان وسایل جدید را جایگزین وسایل قدیمی نمود و تحت سیستم خانه هوشمند نیز قرار داد و نکته ی دیگر اینکه سیستم هایی که قرار ایست تحت شبکه قرار بگیرند سیستمهای ساده ای هستند از قبیل : روشنایی هوشمند، سرمایش و گرمایش ، سیستم صوت خانگی، پرده های برقی ، و..
یکی از بهترین سیستم های هوشمندی که ما می توانیم انتخاب کنیم برای پروژه های مسکونی ،اداری و تجاری سیسستم هوشمند وایرلس است.

سیستم هوشمند بی-سیمسیستم هوشمند وایرلس :

در این سیستم سیم کشی(برق کشی) کاملا بصورت معمولی و سنتی اجرا میشود یعنی هیچ نیازی به سیم کشی اضافی و یا کشیدن سیم های خاص نسیت که ارتباط بین تجهیزات را برقرار کند و حتی نیاز به تابلوی برق خاصی هم نداریم.

در این روش فقط کافیست برق کشی معمولی و سنتی را اجرا کنیم و از تجهیزات هوشمند بجای تجهیزات مکانیکی و قدیمی استفاده کنیم مثلا بجای کلیدهای مکانیکی قدیمی که از یک پل تا 2 پل می توانستیم استفاده کنیم از کلیدهای لمسی و شیشه ای هوشمند که از یک پل تا 4 پل موجود است استفاده کنیم ،از کلیدهوشمند ترموستات فن کوئل(بجای کلید های ولومی قدیمی) و یا کلید کولر آبی هوشمند (بجای کلید کولر های قدیمی ) در سیستم سرمایش و گرمایش استفاده کنیم .

در این سیستم ما امکان نصب پنل کنترل مرکزی را نیز داریم که بتوانیم از طریق این پنل کل تجهیزات را کنترل کنیم هم بصورت تکی و هم بصورت گروهی

نکته : برای نصب کنترل پنل مرکزی فقط به یک جفت سیم فاز و نول نیاز داریم.

 

علاوه کنترل پنل مرکزی ما میتوانیم توسط ریموت کنترل 4 کانال و 24 کانال و اپلیکیشن روی موبایل خود نیز تجهیزات خود را کنترل کنیم.

نکته اصلی و بسیار مهم در این سیستم اینجاست که ارتباط بین کلی تجهیزات هوشمند بدونه وجود سیم میباشد از این رو به این روش وایرلس می گویند زیرا ارتباط بین تجهیزاتی مانند ریموت کنترل و کلیدها ،کنترل پنل و کلید ها ،اپلیکیشن و کلیدها از طریق فرکانس رادیویی و وای فای برقرار میشود همچنین این امکان برای کاربر فراهم است که بتواند تمام سیستم های برقی منزل خود که دارای عملکرد هوشمند هستند و یا دارای وای فای هستند را تحت شبکه هوشمند منزل خود قرار دهد و آن را به راحتی از هرکجای دنیا کنترل کند مانند : دوربین ، دزدگیر (سیستم های امنیتی)،اعلام حریق و…
از دیگر ویژگیهای این سیستم اجرای انواع سناریوی دلخواه توسط کار بر میباشد.

 

نکته : اجرای سیستم هوشمند بی سیم حتی در پروژه هایی که در دست باز سازی هستند و یا حتی در زمان اتمام کار پروژه امکان پذیر میباشد و ما میتوانیم از تمام امکانات این سیستم بهره مند شویم اما در مدلهای دیگر هوشمند سازی این امکان برای کاربر وجود ندارد

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره در زمینه هوشمند سازی با کارشناسان هایکا تماس بگیرید.

 

سخن پایانی

قفل های دیجیتال دارای انواع مختلفی هستند که از مزایا و معایب زیادی برخوردارند. سرعت ساخت و استفاده آنها، در صنعت ساختمان سازی بسیار افزایش یافته است. به همین جهت، برند های زیادی در تولید این نوع قفل ها فعالیت دارند. قفل های دیجیتال بیشتر در ادارات و منازل مسکونی به کار برده می شوند.

پیشنهاد می کنیم، ابتدا نکات مهم مربوط به مدل های قفل های هوشمند را به طور کامل بررسی کنید. متریال، ظاهر قفل ها و ماندگاری و طول عمر این دسته از قفل ها، از جمله مواردی است که می بایست در نظر داشته باشید‌. در این مسیر می توانید از مشاوران و افرادی که در این زمینه دارای تجربه هستند نیز مشورت بگیرید. همچنین حتما پیش از خرید از چندین منبع، قیمت این محصولات را بررسی کنید تا متحمل پرداخت هزینه های اضافی نشوید.

هایکا با معرفی و فروش تخصصی انواع محصولات و تولیدکنندگان در زمینه هوشمند سازی و تجهیز ساختمان های لوکس می کوشد تا نیاز صنعت را در زمینه شبکه توزیع و خرید تخصصی بر آورده نماید. همچنین هایکا امکان مقایسه کیفیت و قیمت محصولات مختلف و مذاکره بی واسطه با تولیدکنندگان را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد تا آنها را در امر خرید : کلید لمسی ، کلید لمسی هوشمند ، خانه هوشمند ، پرده برقی ، دستگیره دیجیتال ، قفل دیجیتال ، آمپلیفایر لمسی ، بلندگو سقفی و بلندگو بلوتوثدار یاری نماید .

0 0 votes
امتیاز محصول
ارسال دیدگاه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده کلیه پیام ها