نکات مهم نصب موتور پرده برقی

نصب موتور پرده برقی :

پرده های برقی یکی از جذابیت های خانه های هوشمند است و برای بسیاری از افراد پرده برقی یک تکنولوژی بسیار لوکس می باشد و احساس می کنند این تکنولوزی بسیار گران قیمت هست و یا نصب موتور پرده برقی بسیار سخت و پیچیده است .

در صورتیکه باید این مژده را به شما بدهم که اولا قیمت این موتور های پرده برقی نسبت به خود پارچه پرده ارزان تر هستند برای مثال یک دهنه 5 متری هزینه پارچه و دکور پرده حدود 10 میلیون تومان خواهد شد در صورتیکه ریل و موتور پرده برقی 5 متری حدود 5/2 میلیون تومان خواهد شد .
همچنین این را بدانید که نصب و راه اندازی پرده برقی تقریبا مشابه نصب پرده سنتی است و از نظر زمانی هم تقریبا همان زمان پرده معمولی را می برد .

در مقاله های قبلی در مورد عملکرد و مکانیزم پرده برقی توضیحات کاملی را دادیم در این مقاله در این مقاله نکات قبل از نصب پرده برقی که حتما باید به آن ها توجه کنید را میگوییم همچنین عملکرد انواع مدل های پرده برقی را میبینیم.

مکانیز عملکرد پرده برقی :

 

پرده برقی کناررو :

پرده برقی کنار رو

برای نصب پرده برقی باید ابتدا با مکانیزم پرده های سنتی آشنا بشید .اگر به نحوه عملکرد پرده کناررو و یا وسط جمع شو معمولی دقت کرده باشید این پرده ها شامل تعدادی قرقره است که می توانند آزادانه در طول ریل حرکت کنند و یک گیره در انتهای قرقره ها وجود دارد که این گیره توسط نخ پرده و قرقره می توانند حرکت کند .

حال پرده ها را به قرقره ها متصل می کنند و انتهای پرده را به گیره متحرک وصل می کنند . با حرکت گیره پرده باز شده و توسط خود پرده بقیه قرقره ها نیز به حرکت در می آیند پرده به صورت کامل باز می شود . حال اگر گیره را جمع کنیم باعث می شود گیره به قرقره ها برسد و آنها را نیز جمع کند و کل پرده جمع شود .

حال به سراغ عملکرد پرده برقی می رویم

عملکرد پرده برقی نیز دقیقا مشابه پرده معمولی است و قرقره های متحرک و گیره را در ریل داریم تنها تفاوت در نحوه حرکت گیره است که این گیره بجای نخ توسط تسمه و بلبرینگ حرکت می کند و موتور وظیفه حرکت گیره به عهده دارد و بقیه روند حرکت مشابه پرده معمولی است.

پس ملاحظه نمودید که ریل پرده برقی از نظر عملکرد و ظاهر بسیار مشابه پرده معمولی است . بنابراین نصب ریل پرده برقی نیز مشابه ریل پرده معمولی است یعنی مانند پرده معمولی توسط گیره های سقفی و یا دیواری نصب می شود و به همین راحتی فقط نکته مهم  در نصب پرده برقی تراز بودن ریل و عدم فشار بر روی ریل هنگام و یا بعد از نصب است.

حتی در برخی موارد نصب و استفاده از ریل پرده برقی ساده تر از ریل معمولی است چرا که مثلا قرقره های ریل های پرده برقی اکثرا قابلیت چرخش 60 درجه دارند که باعث می شود پرده بهتر به گیره های قرقره متصل و صاف تر آویزان بماند .

عملکرد موتور پرده برقی :

موتور پرده برقی به همراه ریموت

موتور پرده برقی به همراه ریموت

موتور پرده برقی یک موتور یونیور سال تک فاز چپ گرد ساده است که شافت اصلی آن به یک گیربکس متصل می شود تا هم سرعت حرکت پرده را کاهش و هم قدرت آنرا افزایش دهد . حال با چرخش موتور به سمت راست یا چپ پرده باز یا بسته می شود . همچنین این موتور ها دارای یک سنسور حساس هستند تا ابتدا و انتهای ریل را تشخیص دهد و در ابتدا دو انتهای ریل بصورت خودکار متوقف شوند .برای اطلاعات بیشتر در مورد موتور پرده برقی حتما  به این مقاله مراجعه کنید.

موتور پرده بالارو :

 

در مدل پرده بالارو عملکرد ساده تر است به این صورت که پارچه پرده ( زبرا ، شید ، متقال و ….. ) باشد به دور یک پروفیل گرد تابیده می شود و دو سر این پروفیل با بلبرینگ متصل می شود حال با چرخش این پروفیل پرده باز شده و چون پایین پرده یک میله سنگین متصل شده پرده به پایین می آید و با چرخش برعکس پروفیل پرده به دور پروفیل تابیده شده ذو به بالا می رود به همین سادگی .

حال در مدل های دستی پرده بالارو یک زنجیر به دور پروفیل تابیده شده و با کشیدن زنجیر به یک سمت پروفیل چرخیده و پرده باز یا بسته می شود .

اکنون در مدل پرده برقی بالارو این عملیات زنجیر و دست انسان را یک موتور کوچک انجام می دهد بدنه این موتور به دیوار محکم شده و شافت آن را داخل پروفیل می کنند و از داخل به پروفیل متصل می شود وبا چرخش موتور به چپ یا راست پروفیل نیز به چپ و راست می تابد و پرده بالا و پائین می رود . البته در این موتور گیربکس کاهش دور داخل موتور گنجانده شده است .

برق مورد نیاز پرده :

یکی از دغدغه های افراد برای نصب پرده برقی ،برق مورد نیاز پرده و نحوه نصب آن است . اما این نوید را به شما می دهم که این مورد هم بسیار ساده و قابل نصب توسط یک برقکار یا نصاب ساده است و در این جا این مورد را نیز به شما آموزش می دهیم . پس با ما همراه باشید .

برق پرده ها به دو نوع مختلف تقسیم می شوند :

1-پرده برقی و کنترل توسط ریموت

2-پرده برقی متصل به خانه هوشمند

 

در زیر یکی از پروژه های پرده برقی را میبینید.

 

 

1-حالت پرده برقی و ریموت کنترل :

در این حالت پرده برقی فقط نیاز به یک فاز و نول برای تغذیه دارد و فقط باید نول را به سیم نول و فاز را به سیم فاز (معمولا قهوه ای) متصل کنید و اگر ارت هم داشتید به سیم ( آبی ) ارت ( زرد و سبز ) متصل کنید .
همین کار تمام است اکنون پرده توسط ریموت باز و بسته می شود .

 

 

2-اتصال پرده برقی به خانه هوشمند

اتصال پرده برقی به خانه هوشمند

برای اتصال پرده برقی به خانه هوشمند باید حتما موتور پرده برقی شما قابلیت اتصال به خانه هوشمند را داشته باشد . در اکثر موتور های پرده برقی متصل به خانه هوشمند موتور نیاز به یک نول دائمی و دو سیم چپ گرد و ارت گرد 220 ولت دارد.

یعنی یک سیم را وقتی برقدار کنیم موتور به سمت چپ می چرخد و سیم دیگر به سمت راست می چرخد نوع برق در برخی موتور ها بصورت دائمی است. یعنی باید سیم فاز تا انتهای مسیر پرده متصل باشد و در برخی مدل ها بصورت لحظه ایی است، یعنی کافی است یک لحظه سیم چپ گرد یا راست گرد را برقدار کنیم و با قطع آن پرده به حرکت خود تا انتهای مسیر ادامه می دهد .

البته بهتر است در مدل های خانه هوشمند حتما هماهنگی میان شرکت پرده برقی و شرکت هوشمند سازی برقرار باشد تا این دو شرکت با هم هماهنگ باشند تا مشکلی پیش نیاید .

برای خرید موتور پرده برقی به محصولات سایت مراجعه کنید و برای دیدن قیمت آن در کشور های خارجی کافیست کلیک کنید.
در این مقاله سعی کردیم نکات نصب موتور پرده برقی در انواع مدل ها بگوییم برای نصب گام به گام پرده برقی لطفا کلیک کنید.

به این مطلب امتیاز دهید
0 0 votes
امتیاز محصول
ارسال دیدگاه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده کلیه پیام ها