اموزش نصب موتور پرده برقی

نحوه نصب پرده برقی

برقی کردن پرده ها و استفاده از پرده های برقی یکی از مباحث جذاب در ساختمان های امروزی است به طوری که از یک امکان مجلل تبدیل به یک نیاز شده است و برای عموم ساختمان ها استفاده می شود.این پرده های برقی به دلیل مزایایی که دارند بسیار مورد استقبال قرار گرفته اند و جالب است که دارای طول عمر بیشتری حتی نسبت به پرده های دستی هستند.این پرده ها دارای ریل های مخصوص و موتور پر قدرت و هوشمند هستند.در مقاله ی  قبل در مورد نکات قبل از نصب پرده برقی به صورت مفصل صحبت کردیم (که پیشنهاد میکنم قبل از نصب حتما اونو بخونید ) توی این مقاله گام به گام نصب پرده برقی را اموزش میدیم وهمچنین  اجزای پرده برقی را به طور کامل شرح میدهیم. پس با ما همراه باشید.

 

اجزاء پرده برقی:

– ریل پرده برقی :

ریل های پرده برقی انواع مختلفی دارند که دارای تجهیزات مختلف و کیفیت های گوناگون هستند.
ریل های پرده برقی هایکا در واقع مانند یک نوار نقاله عمل می کنند. یعنی دو طرف ریل دو بلبرینگ قرار دارد و یک تسمه رفت و برگشتی بر روی این قرقره ها به راحتی حرکت می کند.بر روی قسمتی از تسمه گیره هم اورد پرده قرار دارد که پرده به ان متصل می شود و با حرکت تسمه پرده باز و بسته می شود.
در حالتی که پرده از وسط بازشو است دو هم اورد وجود دارد که یکی روی یک طرفه تسمه و دیگری بر روی قسمت دیگر تسمه قرار دارد با حرکت تسمه به یک سمت این دو هم اورد از هم جدا شده و با حرکت به سمت دیگر دو هم اورد به هم نزدیک می شوند.

قرقره های دو طرف تسمه حالت چرخ دنده دارند و داخل تسمه نیز به طوری است که با حرکت قرقره تسمه حرکت خواهد کرد.همچنین این قرقره به یک گیربکس متصل است تا با حرکت موتور قدرت ان افزوده شود و پرده سنگین به راحتی باز و بسته شود.

 

در کلیپ زیر انباکس پرده برقی را میبینید، تا در هنگام خرید موتور پرده برقی  ببینید چه تجهیزاتی برای شما فرستاده میشود و همچنین همانطور که میبینید دو  ریموت کنترل وجود داره که بسته به نیازتون میتونید انتخاب کنید.

 

– موتور پرده برقی :

موتور پرده برقی

موتورهای پرده برقی هایکا یکی از خاص ترین موتورهای موجود در بازار ایران است چرا که علاوه بر قدرت بالا و کیفیت این موتور به صورت هم زمان دارای دوحالت کنترل توسط ریموت و کنترل توسط خانه هوشمند را دارمیباشد در واقع دارای پنج سیم است.
همچنین این موتور دارای سنسور های دقیق دور شمار می باشد. (انکودر) که می تواند ابتدا و انتهای ریل را تشخیص دهد و حرکت هوشمندانه ای در طول مسیر پرده داشته باشد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد عملکرد و مکانیزیم موتور پرده برقی این مقاله را از دست ندهید.

 

– ریموت کنترل :

همان طور که قبلا هم گفته شد پرده های برقی هایکا قابلیت کنترل توسط ریموت را دارند. این ریموت ها با فرکانس رادیویی 868 مگا هرتز عمل می کنند و در انواع 2 کاناله، 5 کاناله، و حتی 9 کاناله موجود می باشند. در واقع منظور از مدل 2 کاناله ریموتی است که 2 موتور مجزا را می تواند باز و بسته و یا متوقف کند.

نحوه نصب پرده های برقی :

گیره های برقی

گیره های برقی

نصب پرده برقی در واقع کار پیچیده و سختی نیست و اگر فردی فنی به قول معروف دست به اچار باشید کار ساده ای است. (البته در طول های کمتر از 5 متر چرا که در طول های بیشتر کمی کار دشوار می شود)

برای نصب پرده ابتدا با یه محل قرارگیری و فاصله بین ریل ها را مشخص نمود.عموما در پرده ها 2 لایه پرده متحرک و یک لایه پرده ثابت به عنوان دکور کار اجرا می شود که پیشنهاد می شود سعی کنید فاصله بین پرده ها را حداقل 6 تا 10 سانتی متر و فاصله تا دیوار و پنجره را 5 سانتی متر در نظر بگیرید.

گیره و ریل پرده برقی

ریل پرده برقی

وقتی محل قرارگیری پرده ها را مشخص نمودید اکنون باید گیره های نگهدارنده ی ریل پرده را بر روی سقف نصب کنید. برای نصب این گیره ها از پیچ و رول پلاک استفاده کنید.فاصله گیره های ریل پرده در طول پرده تقریبا هر 1/5 متر یک گیره است.بعد از نصب گیره های ریل اکنون می توانید ریل را به این گیره ها متصل کنید.این گیرها دارای یک خار مخصوص می باشند که وقتی ریل را در یک طرف خار قرار می دهید طرف دیگر یک خار متحرک دارد که با یک پیچ گوشتی دوسو بر روی ریل محکم می شود و ریل درگیره محکم می شود به همین ترتیب تمام گیره ها را به ریل متصل می کنیم.

– نصب موتور پرده برقی:

 

 

اکنون نوبت به نصب موتور بر روی ریل می باشد برای این کار دو طرف ریل پرده محل قرارگیری موتور وجود دارد برای نصب موتور در این محل ها کافیست محور موتور را در قسمت های مخصوص قراردهید و خار نگهدارنده موتور را بازمیکنیم،موتور و در محل خود قرارداده و خار نگهدارنده را به حالت اویله باز میگردانیم تا موتور محکم شده و دیگر جدا نشود اکنون دیگر نوبت به اتصالات الکتریکی رسیده است موتورهای پرده برقی ما از نوع ۵ سیم بوده و قابلیت این را دارد که هم به سیستم خانه هوشمند متصل شوند و هم توسط ریموت کنترل باز و بسته شوند.

سیم بندی موتورها به صورت زیر می باشد:

سیم زردوسبز— ارت
سیم آبی — سیم نول
سیم قهوه ای—- سیم فاز
سیم مشکی —- سیم باز شدن پرده ( این سیستم نیز باید فاز باشد و تا زمانی که متصل باشد پرده باز می شود)
سیم سفید —- سیم بسته شدن پرده

 

 

توجه مهم در هنگام اتصال سیم های پرده نکات مهم زیر را مد نظر داشته باشید

– ولتاژ کاری پرده ۲۲۰ ولت می باشد
– هرگز به صورت همزمان سیم مشکی و سیم سفید را به فاز متصل نکنید
– ترتیب اتصالات سیم های فاز و نول مهم می باشد.
تنظیمات اضافی برای عملکرد پرده برقی
در ۹۰ درصد مواقع موتور برای به درستی عمل می کنند اما یکسری تنظیمات تکمیلی وجود دارد که در ادامه شرح می دهیم.

1 – تنظیم ابتدا و انتهای ریل:

موتورهای پرده برقی های که دارای انکودرهای هوشمند هستند می‌توانند ابتدا و انتهای ریل را تشخیص دهند برای این کار موتور کافیست یکبار طول کامل پرده را طی کند تا ابتدا و انتها را تشخیص دهد اما اگر موتور قبل از رسیدن به انتهای ریل متوقف شود آن نقطه را انتهای ریل تشخیص میدهد برای رفع این مشکل باید موتور را به ابتدای ریل ببرید و دکمه ریست زیر موتور را چند ثانیه نگه دارید تا موتور ریست شود سپس موتور را به حرکت در می آورید تا به انتهای ریل برود و طول درست را تشخیص دهد.

تنظیم ریموت کنترل:

برای تنظیم ریموت کنترل بر روی موتور پرده باید مراحل زیر را انجام دهید.
الف – ابتدا کانال مورد نظر ریموت را انتخاب می کنیم ریموتهای دو کاناله جهت بالای کانال سمت چپ یا سمت راست را میزنیم تا آن کانال انتخاب شود و در ریموت های ۵ و ۹ کاناله توسط دکمه انتخاب کانال مورد نظر را انتخاب می کنیم و دکمه ریست پرده را ۲ ثانیه نگه میداریم تا موتور یک لحظه حرکت کند دکمه بالایی پشت ریموت را یک بار میزنیم تا موتور مجدداً یک لحظه حرکت کند به همین راحتی کانال مورد نظر بر روی موتور ست شد.

: نکته ۱ می توانید چند موتور را بر روی یک کانال ست کنید در این حالت موتور ها با هم باز و بسته می شوند.
نکته ۲ با همین روش می توانید کانال های دیگر را بر روی موتور های دیگر ست کنید.
نکته ۳ اگربا کانال ست شده بر روی یک موتور این عملیات را تکرار کنید ریموت از روی موتور ریست میشود.

نصب پرده:

بعد از نصب ریل، موتور و تنظیمات آن اکنون می توانید پرده را به ریل متصل کنید این کار نیز بسیار ساده است و کافیست گیره های پرده را داخل قلابهای ریل بیندازید فقط باید دقت کنید اولین گیره پرده را به قلاب پلاستیکی پشت موتور متصل کنید این قلاب در بسته بندی وجود دارد و باید به انتهای موتور متصل کنید همچنین آخرین گیره را نیز باید به قلاب هم آورد متصل کنید تا پرده به راحتی باز و بسته شوند البته در صورتی که پرده از نوع وسط باز شو باشد دارای دو گیره انتهایی در پشت موتور و دیگری انتهای گیربکس طرف دیگر ریل می باشد و همچنین دارای دو هماورد می باشد یکی یکی از هماورد ها دارای گیره فلزی ۴۵ درجه و دیگری از نوع پلاستیکی است.

نکته مهم قدرت موتور باید متناسب با وزن و طول پرده باشد تا بتواند به راحتی آن را باز و بسته کند.

در صورت هر گونه سوال و یا مشاوره رایگان می‌توانید با مشاوران گروه مهندسی هایکا تماس حاصل کنید تا بهترین مشاوره به شما داده شود.

4 2 votes
امتیاز محصول
ارسال دیدگاه
Notify of
guest
4 نظرات
قدیمی تر
جدیدتر
Inline Feedbacks
مشاهده کلیه پیام ها
نوین امنیت
نوین امنیت
2 years ago
امتیاز دهید :
     

عالی بود ممنون از اطلاعات فنی که درج کردید

کارشناس فروش 1
Reply to  نوین امنیت
2 years ago

درورد برشما
خواهش میکنم در خدمت شما هستیم

حسن
حسن
8 months ago
امتیاز دهید :
     

سلام خسته نباشین
در مورد کانکت کردن ریموت با دستگاه توصیح ندادین چجوری میشه کنترل رو بادستگاه کانکت کرد؟

کارشناس فروش alock
کارشناس فروش alock
Reply to  حسن
8 months ago

سلام ، زیر موتور پرده یک دکمه برای ست کردن موجود می باشد که پشت ریموت دکمه p1 داره ست میکنیم