هوشمند کردن خانه

هوشمند کردن خانه مبحثی جدید در روند ساختمان سازی امروزی است اما سوال متعددی را برای سازندگان، مالکان و پیمانکاران ساختمان ایجاد کرده است که قرار است در این مقاله ان ها را پاسخ دهیم از جمله :

_هوشمند سازی و خانه هوشمند چیست؟
_امکانات خانه هوشمند چیست؟
_هزینه های خانه هوشمند چقدر است؟
_اجرای سیستم هوشمند چه روندی دارد و چه هزینه هایی را شامل می شود؟
_چرا باید خانه خود را هوشمند کنیم؟
_خانه هوشمند ایرانی یا خارجی؟
_ایا هوشمند سازی در روند فروش خانه تاثیر دارد؟

سعی داریم تمام سوالات فوق را پاسخ دهیم البته سعی می کنیم برای توضیح هر سوال مقاله مرتبطی را به شما معرفی کنیم.چرا که قبلا در مورد تک تک این سوالات مقاله های مفصلی را ارائه دادیم.

1- هوشمند کردن خانه چیست؟

این مبحث بسیار مفصل می باشد و نمی توان به راحتی این سوال را جواب داد، چرا که مفهوم های بسیار متعددی از خانه هوشمند وجود دارد برای مثال برخی سازندگان با نصب یک ماژول 8 کاناله رله ای که می توان چراغ های منزل را با ریموت کنترل کرد، در یک واحد از هوشمند سازی نام می برند و در مقابل پروژه ای که دارای درب ورودی هوشمند، پارکینگ هوشمند، اسانسور هوشمند، روشنایی هوشمند، سرمایش و گرمایش هوشمند و… می باشد هم نام خانه هوشمند را سرک می کشد،که در واقع میتوان به آن خانه ی نیمه هوشمند گفت. به همین دلیل مجبوریم تنها معنا و مفهول کلی خانه هوشمند را بیان کنیم نه مثال های اجرای آن را.پس پیشنهاد میکنم برای توضیح مفصل تر این موضوع مقاله ی خانه هوشمند چیست را مطالعه کنید.

به مجموعه ای از تجهیزات که تحت یک سیستم جامع مرکزی قابل برنامه ریزی و کنترل هستند خانه هوشمند گفته می شود و در موارد پیشرفته این سیستم می تواند از هوش مصنوعی نیز بهره ببرد و متناسب با سلایق ساکنین تجهیزات منزل را کنترل کند این تعریف به صورت کلی ساده ترین خانه هوشمند و کامل ترین پروژه هوشمند سازی را در بر می گیرد.

 

2- امکانات خانه هوشمند

امکانات خانه هوشمند

همان طور که در قسمت تعریف هوشمند کردن خانه بیان شد این سیستم می تواند امکانات بی شماری را ارائه کند که متناسب با نیاز پروژه و بودجه ی کارفرما این امکانات قابل کم و زیاد شدن می باشد در صورتی که بسیاری از امکانات حتی از نظر جا مجریان سیستم های هوشمند نیز بلا استفاده و فقط جنبه نمایشی دارد اما امکانات مفیدی نیز این سیستم هوشمند ارائه می کند که در زیر ارائه شده است (ترتیب بر اساس کاربردی بودن) :

– کنترل روشنایی :

کنترل روشنایی

هوشمند کردن روشنایی به این صورت که تمامی چراغ ها را می توان توسط سیستم مرکزی کنترل کرد، البته در برخی سیستم ها می توان هم حالت دستی را داشت و هم حالت هوشمند. این بستگی به نوع پروتکل هوشمند سازی دارد. کاربرد سیستم روشنایی هوشمند می تواند در زمان حضور شما از منزل و یا زمانی که در منزل حضور ندارید باشد. مثلا هنگامی که در منزل بر روی تخت خواب خود استراحت می کنید لازم نیست بلند شوید و چراغ ها را خاموش کنید. بلکه می توانید توسط نرم افزار موبایل و یا توسط ریموت کنترل چراغ ها را خاموش کنید زمانی که خارج از منزل هستید نیز می توانید توسط نرم افزار موبایل از طریق بسته اینترنت چراغ ها را روش یا خاموش کنید.

در رابطه با کنترل روشنایی مفصلا قبلا نوشتیم اگه احتیاج به توضیحات اضافه تری دارین حتما این مقاله را مطالعه کنید.

– کنترل سرمایش، گرمایش :

کنترل سرمایش، گرمایش

در هوشمند کردن خانه، پیاده سازی سیستم سرمایش گرمایش خودکار بسیار ضروری می باشد. تقریبا تمامی سیستم های سرمایش گرمایش جدید را می توان توسط سیستم خانه هوشمند کنترل کرد (البته به جز بخاری های گازی، نفتی و شومینه های گازی) اما سیستم هایی نظیر پکیج، کولر ابی، کولر گازی، فن کوئل، چیلر،داکت اسپلیت، vrf و…. را می توان به سیستم هوشمند متصل کرد.

کنترل هوشمند سیستم سرمایش، گرمایش فوق العاده کاربردی است و می تواند علاوه بر ایجاد راحتی و آسایش برای افراد ساکن در منزل در زمینه صرفه جویی در مصرف انرژی بسیار کار امد باشد چرا که نیاز نیست سیستم گرمایش را هنگام خروج از منزل روشن بگذارید و می توانید آن را خاموش کنید. زمانی که قصد دارید به منزل بازگردید می توانید توسط نرم افزار موبایل سیستم گرمایشی را قبل از رسیدن به منزل روشن کنید تا هنگام رسیدن به منزل دما ایده آل شده باشد . همین نکته می تواند تا 20 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی کند. همچنین این سیستم می تواند بسیار هوشمندانه روشن و خاموش بودن سیستم را کنترل کند و باعث کاهش بیشتر انرژی مصرفی شود.

مقاله ی مرتبط: سیستم سرمایش گرمایش و نقش ان در کاهش انرژی

– پرده های برقی هوشمند :

پرده های برقی هوشمند

برقی کردن انواع پرده یکی از امکانات کاربردی وبسیار جذاب است که خانوم های خانه عاشق آنها میشوند علاوه بر اینکه از شر نخ پرده راحت می شوید کنترل باز و بسته را با یک لمس ساده بر روی موبایل انجام می دهید. حتی می توان باز و بستن پرده را بر روی زمان دلخواه تنظیم کرد تا بصورت خودکار پرده ها عمل کنند مثلا هر روز صبح ساعت 7 پرده ها باز شوند و یا هنگام غروب آفتاب بسته شوند.

– سیستم صوت هوشمند :

موزیک پلیر 2021

سیستم صوت هوشمند یکی دیگه از مهم ترین اعمال در هوشمند کردن خانه می باشد. این سیستم در یک خانه هوشمند بسیار متفاوت خواهد بود شما می توانید از یک سیستم صوت جذاب با ترکیب بلندگو های سقفی پرقدرت با صدایی فراگیر که در کل منزل پخش خواهد شد،استفاده کنید.

این بلندگوها به یک آمپلی فایر هوشمند متصل هستند که می تواند از سیستم خانه هوشمند دستور بگیرد و در سناریو های مختلف عمل کند.
برای مثال هنگام ورود به منزل علاوه بر روشن نمودن چراغ ها و سیستم سرمایش گرمایش یک موزیک دلخواه را برای شما پخش کند تا با شنیدن موسیقی مورد علاقتان خستگی روز کاری از تنتان خارج خواهد شد .
در سناریوهای پخش فیلم نیز سیستم صوت و سیستم مولتی مدیای هوشمند می تواند فعال شده و فیلم موردعلاقتان را در جذاب ترین حالت ممکن مشاهده کنید .

– سیستم کنترل ورود وخروج :

تجهیزات امنیتی خانه هوشمند

تجهیزات امنیتی خانه هوشمند

با استفاده از تجهیزاتی مانند : مقابل برقی، قفل برقی، اکسس کنترل و دستگیره های دیجیتال می توان بر روی ورود وخروج افراد نیز کنترل داشت به صورتی که با زدن اثر انگشت فرد درب باز شده و فرد می تواند وارد منزل شود، حتی می توان توسط موبایل و بیرون از منزل نیز این کار را انجتام داد برای مثال : اگر شخصی از اقوام شما پشت درب منزل شما بیایند و شما در منزل حضور نداشته باشید می توانید درب را برای آنها باز کنید تا وارد منزل شوند ( البته این سیستم از نظر امنیتی نواقصی می تواند باشد بصورتی که اگر کسی بتواند سیستم هوشمند را هک کند می تواند به این قسمت دسترسی پیدا کند به همین دلیل ما این سیستم را کمتر و به اصرار کار فرما اجرا میکنیم )

– سیستم آبیاری باغچه ها :

سناریو پذیری گلخانه ها

سناریو پذیری گلخانه ها

در خانه های بزرگ امروزی و مدرن سیستم آبیاری با غچه ها و گلدان ها مکانیزه و بصورت هوشمند اجرا مشود و می تواند از سیستم کنترل مرکزی منزل فرمان بگیرد و به گل و گیاهان آب بدهد. البته این سیستم به چند صورت ساده و پیشفرض اجرا شود. در نوع سیستم آبیاری هوشمند ساده در واقع شما می توانید توسط موبایل یا تاچ پنل خود در هر زمانی سیستم آبیاری را فعال کنید و یا زمان بندی خاصی را برای آبیاری تعیین کنید ( مثلا هر دوشنبه ساعت 5 پمپ آبیاری روشن و 20 دقیقه بعد خاموش شود. )

این سیستم می تواند نیازهای آبیاری شما را در زمان هایی که در منزل نیستید برطرف کند اما در صورتی که گیاهان شما خواص هستند و نیاز آبیاری آنها متفاوت هستند می توانید از آبیاری هوشمند پیشرفت استفاده کنیم این سیستم از یک سری سنسور رطوبت سنج استفاده می کند که در رطوبت سطح خاک را به سیستم مرکزی می رساند و زمانی که رطوبت سطح خاک از یک سطح تعیین شده پایین‌تر بیاید سیستم آبیاری فعال می شود.
امکانات خانه های هوشمند بسیار زیاد هستند ما فقط به برخی از پرکاربرد ترین آن ها اشاره کردیم.

3- هزینه ها ی منازل هوشمند به چه صورت است؟

هزینه هوشمند سازی

میزان هزینه هوشمند کردن خانه بسیار متفاوت می باشد بصورتی که ما با توجه به برند و پروتکل سیستم، همچنین میزان امکانات این هزینه می تواند از چند میلیون تومان شروع و تا چند صد میلیون تومان برای هر واحد محاسبه شود. این هزینه باید با توجه به نیاز و کاربرد کارفرما همچنین موقعیت پروژه متناسب باشد. مثلاً : میزان هزینه در پروژه ای که کارفرما قصد استفاده شخصی از آن را دارد کاملا سلیقه ای و می‌تواند بسیار زیاد باشد. اما برای پروژه ای که در منطقه متوسط و جهت فروش اجرا می شود می تواند حداقل تجهیزات را داشته باشد، تا هم اسم خانه هوشمند را یدک بکشد و هم میزان هزینه انجام شده را بازگرداند. ( البته در بیشتر مواقع و در صورت انتخاب صحیح و به جای سیستم هوشمند می‌تواند برای کارفرما سودآوری داشته باشد.)

در این تاریخ که در حال آماده سازی این مقاله هستیم ( دی ماه سال 99 ) هزینه یک واحد هوشمند از ۱۵ میلیون تومان شروع و تا ۳۰ میلیون تومان یک سیستم قابل قبول در بالاترین حد، حدود ۲۸۰ میلیون تومان محاسبه می‌شود البته که میزان امکانات در این قیمت بسیار متفاوت می باشد.

4- روند اجرایی سیستم هوشمند

 

سوال مهم دیگر نحوه اجرای هوشمند سازی خانه و روند اجرایی آن می باشد که آن را نیز شرح خواهیم داد.
بعد از انتخاب برند و پروتکل سیستم هوشمند که بهترین زمان برای انتخاب قبل از اجرای برق ساختمان است( مرحله گچ و خاک ) باید نقشه های برق مطابق سیستم هوشمند طراحی مجدد شوند البته در برخی برندها و پروتکل ها بسیار شبیه سیستم سنتی می باشد. مانند سیستم های وایرلس پس از تعیین محل تجهیزات و نوع قوطی گذاری و سیم کشی، برقکار پروژه لوله گذاری و قوطی گذاری را انجام میدهد.

پس از آن مرحله سیم کشی باید اجرا شود که در این مرحله نیز با توجه به نوع سیم مورد نیاز تجهیزات هوشمند سیم معمولی برق، سیم شبکه و سیم های مخصوص کشیده می شود. ( باز هم در برخی برند ها سیم کشی مدل سنتی اجرا می شود) در آخرین مراحل تکمیل ساختمان ( رنگ و کاغذ ) تجهیزات نصب و راه اندازی می شوند که در برخی مدل ها برقکار پروژه، تجهیزات نصب و در برخی برندها کارشناسان شرکت این کار را انجام می دهند.
در مجموع در برخی برندها و روند اجرا بسیار مشابه سیستم سنتی خواهد بود و در برخی برندها و روند اجرای متفاوت و زمان و هزینه بیشتری را نیازمند خواهد بود.

 

مقالات مرتبط: مراحل هوشمند سازی از ابتدا تا انتهای پروژه

5- چرا باید خانه خود را هوشمند کنیم؟

چرا خانه هوشمند

برای پاسخ به این سوال مهم و اساسی کارفرمایان و سازندگان را به دو دسته تقسیم می کنیم:
الف- پروژه شخصی برای سکونت خود کارفرما
ب- پروژه اجرایی برای فروش واحد ها

الف- پروژه شخصی :

این دسته از کارفرمایان قصد ساخت منزل را برای سکونت خود دارند، لزوم استفاده آنها از سیستم هوشمند در جهت رفاه و آسایش و راحتی زندگی در آن واحد است و اینکه بتوانند از هر نقطه دنیا منزل خود را رصد و آن را کنترل کنند بسیار مهم خواهد بود.

در این شرایط پیشنهاد می شود از هر امکاناتی که می توانید اجرا کنید استفاده کنید چرا که این امکانات در زندگی شما تاثیر گذار خواهد بود و باعث آسایش و راحتی شما و خانواده تان می شود ( البته متناسب با بودجه مقرر شده )

ب- پروژه های فروشی:

هوشمند کردن خانه به خاطر فروش بهتر و سریعتر یکی دیگه از اهداف هست .در این پروژه ها قصد کارفرما از ساخت پروژه تکمیل و فروش واحد ها می باشد، برای این پروژه ها نیز باید سیستم هوشمند را پیش بینی و اجرا نمود. چرا که وجود سیستم هوشمند می‌تواند در روند فروش واحد تاثیر بسیار زیادی داشته باشد و هم باعث سرعت در روند فروش و هم باعث افزایش قیمت واحد مورد نظر و در نتیجه سود آوری برای کارفرما می شود. البته انتخاب نوع هوشمند و میزان امکانات در این پروژه ها متفاوت می باشد و کارشناسان می بایست سعی کنند سیستم هایی را پیش بینی کنند که با کمترین هزینه بیشترین جذابیت را داشته باشد یا به روایتی دیگر ظاهر کار را بسیار لوکس و پیشرفته نشان دهد.

این کار باعث می شود با صرف هزینه ای مناسب و کم یک واحد را با نام هوشمند به به فروش رساند و این کار را باید به نحوی اجرا نمود که امکانات دیگر را بتوان به سلیقه خریدار و با هزینه‌ای خریدار به سیستم اضافه کرد.

6- خانه هوشمند ایرانی یا خارجی؟

این سوال نیز برای بسیاری از افراد که قصد هوشمند سازی پروژه خود را دارند پیش آمده حال که قصد استفاده از خانه هوشمند را داریم سراغ برندهای خارجی برویم یا ایرانی ؟

قصد شما از طراحی این سوال باید بر اساس: قیمت ، کیفیت و خدمات  باشد. در واقع شما یک سیستم نیاز دارید که در بالا ترین سطح کیفیت بوده و با ارائه بهترین و سریع ترین خدمات در دسترس دارای کمترین میزان هزینه باشد!!!( مگه میشه مگه داریم )

در واقعیت نمی توان تمام شرایط بالا را در ایده آل ترین حالت در یک برند یافت ولی باتوجه به پیشرفت شرکتهای تولید داخل و الگوگیری از برند های اروپایی، آمریکایی، باعث شده در ایران برندهایی بتوانند تاحدودی شرایط فوق را تامین کنند.

یعنی با صرف هزینه ای مناسب کیفیتی قابل قبول و خدماتی ایده ال را دریافت میکنید، البته در ایمن برند ها هزینه ها از محصولات چینی بیشتر می باشد و دلیل آن هم استفاده از قطعات اولیه با کیفیت درجه یک میباشد .

در مجموع پیشنهاد میشود از بین برندهای چینی، ایرانی، اروپایی، به سراغ برندهای واقعا ایرانی (بسیاری از برندهای چینی خود را با نام ایرانی مطرح می کنند) بروید چرا که این محصولات در تمام شرایط تقریبا حد اعتدال و میانه را دارند، یعنی هم قیمتی هم کیفیتی و این می تواند برای شما که در ایران زندگی می کنید نیز ایده آل باشد.

نکته مهم : سخت ترین کار پیدا کردن برندهای ایرانی و واقعا معتبر است چرا که بسیاری برندهای چینی امروزه خود را ایرانی مطرح می کنند.
در صورت نیاز به مشاوره بیشتر یا پاسخ به سوالات شما در پایان این مقاله سوالات خود را مطرح کنید تا کارشناسان ما بصورت کامل به شما پاسخ دهند .

 

سخن پایانی

قفل های دیجیتال دارای انواع مختلفی هستند که از مزایا و معایب زیادی برخوردارند. سرعت ساخت و استفاده آنها، در صنعت ساختمان سازی بسیار افزایش یافته است. به همین جهت، برند های زیادی در تولید این نوع قفل ها فعالیت دارند. قفل های دیجیتال بیشتر در ادارات و منازل مسکونی به کار برده می شوند.

پیشنهاد می کنیم، ابتدا نکات مهم مربوط به مدل های قفل های هوشمند را به طور کامل بررسی کنید. متریال، ظاهر قفل ها و ماندگاری و طول عمر این دسته از قفل ها، از جمله مواردی است که می بایست در نظر داشته باشید‌. در این مسیر می توانید از مشاوران و افرادی که در این زمینه دارای تجربه هستند نیز مشورت بگیرید. همچنین حتما پیش از خرید از چندین منبع، قیمت این محصولات را بررسی کنید تا متحمل پرداخت هزینه های اضافی نشوید.

هایکا با معرفی و فروش تخصصی انواع محصولات و تولیدکنندگان در زمینه هوشمند سازی و تجهیز ساختمان های لوکس می کوشد تا نیاز صنعت را در زمینه شبکه توزیع و خرید تخصصی بر آورده نماید. همچنین هایکا امکان مقایسه کیفیت و قیمت محصولات مختلف و مذاکره بی واسطه با تولیدکنندگان را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد تا آنها را در امر خرید : کلید لمسی ، کلید لمسی هوشمند ، خانه هوشمند ، پرده برقی ، دستگیره دیجیتال ، قفل دیجیتال ، آمپلیفایر لمسی ، بلندگو سقفی و بلندگو بلوتوثدار یاری نماید .

به این مطلب امتیاز دهید
0 0 votes
امتیاز محصول
ارسال دیدگاه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده کلیه پیام ها