کنترل هوشمند روشنایی

کنترل هوشمند روشنایی

از مهم ترین بخش های سیستم های خانه هوشمند و تجهیزات هوشمند سازی ساختمان، سیستم روشنایی هوشمند می باشد. در واقع می توان کنترل هوشمند روشنایی را اصلی ترین بخش از سیستم هوشمند ساختمان عنوان کرد. در این مقاله قصد داریم امکانات سیستم روشنایی هوشمند و چگونگی اجرای آن را بیان کنیم.در ابتدا با انواع سیستم روشنایی اشنا می شویم.

سیستم های روشنایی

روشنایی ساختمان جدا از نوع چراغ ها به چند دسته تقسیم می شوند. از جمله :

– روشنایی اصلی
– روشنایی ناحیه ای
– روشنایی دکوراتیو

-روشنایی اصلی :

این روشنایی جهت روشن کردن کل فضا در یک محل می باشد توسط این نور فضا درصد قابل قبولی روشن خواهد شد و برای استفاده و کاربرد های عادی مناسب می باشد مثلا چراغ آویز وسط اتاق خواب یا لوستر وسط سالن از این نوع روشنایی ها میباشد که با روشن کردن چراغ وسط اتاق خواب کل اتاق روشن و نور قابل قبولی را ایجاد می کند، اما ممکن است شما بخواهید در اتاق خود پشت میز مطالعه یا میز کار بنشینید و مشغول کارهای خود بشوید این جاست که نور های نوع دوم به کمک شما خواهند آمد.

-روشنایی ناحیه ای :

این روشنایی ها عموما برای روشن کردن یک فضای محدود هستند که نور تولید شده توسط چراغ توسط لنز یا بازتاب کننده ها به سطح مورد نظر ساطع میشود.
در نتیجه محل مورد نظر بسیار روشن خواهد شد.
چراغ های مطالعه، چراغ های آویز بالای میز ناهار خوری نیز می تواند از این نوع باشد.

-روشنایی دکوراتیو :

روشنایی دکوراتیو

این نور ها بیشتر در جهت زیبایی محیط به کار برده می شوند و عموما نور زیادی تولید نمی کنند. مثلا نور مخفی ها در کناف از این دست هستند همچنین نور های نمای ساختمان یا نور های داخل قفسه ها و … از این نوع نورها هستند. این نوع از نور اگر به طرز صحیح و در کنار نور های اصلی کار شوند ترکیب بسیار زیبا و چشم نوازی را ایجاد می کنند که این کار بر عهده مهندس و طراح روشنایی ساختمان و یا معمار پروژه خواهد بود.

نکته : در برخی نور های جدید نور دکوراتیو با نور اصلی ترکیب شده است و برخی چراغ های امروزی در عین زیبایی و لوکس بودن روشنایی اصلی فضا را تامین می کنند چراغ های لاین (Line) از این نوع نورها هستند.

امکانات سیستم روشنایی هوشمند

در بحث روشنایی هوشمند مانند خود بحث خانه هوشمند امکانات بسیار زیاد و در بیشتر مواقع حتی سلیقه ای خواهد بود به همین دلیل ما برخی از کاربردی ترین و مهم ترین امکانات سیستم کنترل هوشمند و روشنایی را عنوان می کنیم.

1- کنترل روشنایی دستی :

کنترل روشنایی دستی

قبل از بیان امکانات جذاب سیستم روشنایی هوشمند باید به این نکته اشاره کنیم که در سیستم هوشمند باید بتوان روشنایی را به صورت دستی نیز کنترل نمود. البته که در برخی از سیستم های هوشمند این کار شدنی نیست که در اینجا نمی خواهیم این موضوع را باز کنیم فقط باید به صورت مختصر اشاره کنیم که این امکان ساده در برخی موارد از جمله خرابی های احتمالی، حضور افراد مسن در خانه، حضور مهمان در منزل و… بسیار ضروری خواهد بود.قبل از انتخاب این سیستم، نکات مهم انتخاب سیستم هوشمند را حتما مطالعه کنید.

2- ریموت کنترل :

ریموت کنترل و کلید لمسی

سیستم کنترل روشنایی با ریموت یکی از امکانات جذاب در روشنایی هوشمند می باشد. توسط این ویژگی می توان چراغ ها را به صورت تک تک و یا به صورت گروهی روشن و خاموش کرد، این قابلیت می تواند در هنگام شب و زمانی که در تخت خواب هستید و می خواهید چراغ ها را خاموش کنید بدون بلند شدن از جای خود می توانید توسط ریموت چراغ ها را خاموش کنید.

 

 

3- کنترل روشنایی با پنل مرکزی :

کنترل روشنایی با پنل مرکزی

در سیستم هوشمند روشنایی می توان توسط پنل لمسی کنترل روشنایی را در دست گرفت و توسط این پنل برای تمام چراغ ها اسم دلخواهی تعریف کرد و آن ها را به صورت تکی یا گروهی روشن یا خاموش کرد همچنین می توان سناریوی هوشمند دلخواهی را تعریف کرد که مثلا هنگام خروج از منزل سناریو را فعال کرد و تمام چراغ های روشنایی، خاموش شوند.

4- کنترل روشنایی با موبایل :

کنترل روشنایی با موبایل

یکی دیگر از امکانات جذاب سیستم روشنایی هوشمند قابلیت کنترل چراغ ها با موبایل می باشد به گونه ای که حتی می توان خارج از منزل نیز تمام چراغ ها را خاموش و یا روشن کرد این ویژگی چه در مواقعی که از منزل خارج شده اید و فراموش کرده اید چراغ ها را خاموش کنید، کاربرد دارد. چه در مواقعی که چند روز به مسافرت می روید و می خواهید چراغ ها را روشن و خاموش کنید، تا سارقین را از منزل خود دور نگه دارید. این کار توسط نرم افزار اندروید یا IOS بر روی تلفن انجام می شود و از طریق اینترنت با تجهیزات داخل منزل ارتباط برقرار می کند.

5- سیستم روشنایی اتوماتیک

این روش با استفاده از سنسور های تشخیص میزان نور و سناریو روشنایی خودکار در تاچ پنل مرکزی قابل برنامه ریزی می باشد.بدین صورت که میتوان میزان نور مطلوب را در نرم افزار تعیین کرد و تعریف نمود که در صورت کم شدن میزان نور محیط (با توجه به نور آفتاب) کدام چراغ ها به ترتیب روشن یا خاموش شوند. در این حالت برای مثال در هنگام غروب آفتاب با تاریک شدن فضای منزل بصورت اتوماتیک چراغ ها روشن می شوند و منزل شما تاریک نخواهد ماند.

نکته : میتوان با استفاده از سنسور تشخیص حضور (سنسور حضور) سناریو را در زمان عدم حضور در منزل غیر فعال نمود.

 

 

چگونگی اجرای سیستم روشنایی هوشمند

جهت هوشمند کردن روشنایی می توان یا از کلید های لمسی هوشمند استفاده کرد و یا از رله های هوشمند تکی یا مجموعه ای استفاده کرد.

کلید لمسی هوشمند

کلید لمسی

این کلید های لمسی به جای کلید های سنتی استفاده می شوند و در همان قوطی های قدیمی یا همان سیم کشی سنتی نصب می شوند، این کلید ها می توانند هم قابلیت کنترل سنتی را داشته باشند، هم ریموت و هم قابلیت کنترل توسط موبایل.

برای کنترل توسط پنل مرکزی نیز اکثر این کلید ها به صورت بی سیم به پنل وصل می شوند.

استفاده از رله :

باکس های هوشمند است این رله ها در دو نوع تکی یا مجموعه ای هستند. رله های تکی دارای تک رله و دو رله هستند و می توانند پشت کلید های تک پل و دو پل معمولی قرار بگیرند و در همان حالت سیم کشی سنتی اجرا شوند. این رله ها نیز به صورت وایرلس (بی سیم) به پنل مرکزی متصل می شوند و در برخی مدل ها ریموت نیز روی آن ها ست می شود.

نوع دیگری از این رله ها به صورت مجموعه هستند، مثلا 12 کانال یا 24 کانال دارند، که برای این نوع رله ها باید تمام سر خط های روشنایی در یک تابلو برق جمع شوند و این رله به تمام سر خط ها متصل شود و ریموت یا نرم افزار موبایل به این پنل مرکزی متصل می شود .

حال توسط ریموت، پنل و موبایل می توان تمامی چراغ ها کنترل کرد، فقط در این روش کنترل سنتی (دستی) وجود نخواهد داشت که یک ضعف محسوب می شود.

در مجموع هوشمند کردن روشنایی یکی از الزامی ترین تجهیزات و ابتدایی ترین کارها در یک خانه هوشمند یا ساختمان هوشمند است و تجهیزات هوشمند دیگر در رده های بعدی قرار می گیرند.

جهت اشنایی بیشتر با انواع سیستم های روشنایی هوشمند و همچنین قیمت سیستم هوشمند ساختمان با کارشناسان مجموعه خانه هوشمند هایکا تماس بگیرید و از مشاوره هوشمند سازی رایگان آن ها استفاده کنید.

0 0 votes
امتیاز محصول
guest
ایمیل شما مخفی میباشد
شماره تماس شما مخفی خواهد شد
امتیاز دهید
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده کلیه پیام ها