مطب هوشمند

ما در این مقاله می خواهیم برای شما توضیح دهیم چه لزومی دارد که ما یک مطب هوشمند داشته باشیم و یا یک مطب با سیستم هوشمند چه امکاناتی دارد همچنین در ادامه می خواهیم برای شما یک دسته از مزایا و اتفاقات بسیار جذاب و جالبی را توصیف کنیم که در یک مطب هوشمند در طول روز کاری و حتی بعد از ساعت کاری (از شب تا صبح ) رخ می دهد در اولین قدم به سراغ سیستم روشنایی و صوت مطب می رویم .

سیستم روشنایی و صوت مطب هوشمند

 

سیستم روشنایی یک مطب هوشمند در درجه اول باید به گونه ای طراحی شود که سالن انتظار بیماران دارای نور مناسب، با روحیه و پر انرژی باشد و نکته ی مهم تر اینکه زمانی که شخص در سالن انتظار حضور ندارد نباید تمامی چراغها خاموش باشند، عملکرد این به اینگونه است که، هنگامی که شخصی وارد سالن انتظار میشود سنسور تشخیص حضور فعال شده و چراغ ها روشن میشود و به همراه روشن شدن چراغ ها سیستم صوت هوشمند نیز فعال شده و یک موزیک ملایم و ارامش بخش از اسپیکر هایی که در سقف نصب شده اند پخش میشود وبه محض اینکه اخرین نفر سالن را ترک کند سنسور هوشمند فرمان داده و چراغ های اضافه خاموش میشود و فضا دارای یک نور لایت و ملایم مشود و صدای موزیک نیز قطع می گردد .

اما از انجایی که رد طول روز با تاریک شدن هوا، نور موجود در محیط نیز تغییر میکند. سیستم هوشمند مطب به صورت خودکار با توجه به نور موجود در محیط پرده ها را باز و بسته می کند، مثلا در فصلا تابستان که شدت نور افتاب زیاد میشود پرده ها تحت فرمان سیستم هوشمند بسته میشوند و همین عمل در زمستان به این صورت انجام می پذیرد که در زمان هایی که شدت نور آفتاب خبلی زیاد نمی باشد پرده ها باز می شوند تا نور محیط تامین شود.

لازم به ذکر است که این عمل کرد (باز و بسته شدن پرده ها) می تواند به صورت دستی و با استفاده از ریموت کنترل توسط کاربر نیز انجام گیرد و یا به صورت اتوماتیک و زمان بندی شده توسط کاربر. به این صورت که کاربر یک برنامه تحت عنوان سناریوی روشنایی را برای سیستم تعریف می کند در این برنامه سیستم طبق تعاریف و زمان های تعریف شده عمل می کند. مثلا در زمانی که ساعت کاری مطب شروع میشود پرده ها به صورت خودکار باز شده و چراغ ها روشن میشوند و در ساعت پایانی کار مطب پرده ها بسته میشوند و پس از اینکه کاربر مطب را ترک میکند چراغ ها نیز خاموش میشوند (تمامی این اعمال می توانند یه صورت دستی و توسط ریموت کنترل نیز انجام پذیرند. همچنین توسط اپیکیشن روی گوشی موبایل کاربر) و دزدگیر فعال می شود.برای دیدن عملکرد پرده هوشمند روی لینک کلیک کنید.

مسئله خیلی مهم تر در یک مطب هوشمند سیستم سرمایش ، گرمایش و تهویه هوا میباشد پس در مرحله بعدی به توضیح این دو مسئله مهم می پردازیم .

سیستم سرمایش و گرمایش مطب هوشمند

سیستم سرمایش و گرمایش

در یک مطب هوشمند سیستم سرمایش، گرمایش نیز به صورت اتوماتیک و کاملا هوشمندانه عمل می کند به طور مثال : در زمستان دمای محیط توسط کاربر تنظیم می شود ( دمای مورد نظر کاربر) اگر دمای محیط از مقدار معین کمتر شود سنسور های تشخیص دما فرمان می دهند که تجهیزات گرمایشی (فن کوئل، بخاری برقی و..) فعال شوند و تا زمانی که دما به مقدار مورد نظر و تعریف شده برسد و به محض رسیدن به دمای مورد نظر متوقف شود و در تابستان نیز همین عمل به طور عکس انجام می شود .

نکته خیلی مهم و کاربردی در این سیستم این است که سیستم سرمایش ، گرمایش را می توان توسط اپیکیشن روی گوشی موبایل از هر کجا که هستیم کنترل کنیم تا به محض ورود به مطب دارای یک هوای مطلوب باشیم .

یکی از بهترین ویژگی های سیستم سرمایش و گرمایش مطب هوشمند امکان تنظیم دما به صورت جداگانه در قسمت های مختلف مطلب می باشد. مثلا : می توان در یک مطب که دارای اتاق جراحی است دمای اتاق جراحی را کمتر از بقیه اتاق ها تنظیم نمود.

سیستم تهویه هوای هوشمند

سیستم تهویه هوای هوشمند

یکی از مهم ترین سیستم ها در یک مطب سیستم تهویه هوا میباشد زیرا اگر یک مطب سیستم تهویه هوا نداشته باشد فضای مطب و سالن انتظار آلوده میشود و امکان انتقال ویروس نیز بالا میرود پس سیستم تهویه برای یک مطب یکی از تجهیزات بسیار مهم و کارآمد بشمار می آید. سیستم تهویه هوا در یک مطب هوشمند در قسمت های مختلف به شکل های مختلف عمل میکند. مثلا : در سرویس بهداشتی مطب هوشمند به محض ورود شخص چراغها و هواکش سرویس به صورت اتوماتیک روشن میشوند و پس از ترک کردن سرویس چراغ ها خاموش میشوند و هواکش با تاخیر چند دقیقه ای خاموش میشود، پس از آن سیستم خوشبو کننده اتوماتیک وارد عمل می شود و با پاشش اسپری عمل خشبو کنندگی محیط سرویس بهداشتی را انجام می دهد.

در مطب هایی که اتاق جراحی وجود دارد سیستم تهویه هوا می تواند به این شکل عمل کند که بجای فن از هوا ساز استفاده شود به این صورت که هنگامی که کاربر وارد اتاق جراحی می شود چراغ ها به صورت اتوماتیک روشن شده و هواساز وارد عمل می شود و طبق تنظیمات صورت گرفته از قبل عمل می کند و دمای محیط را به مقدار مورد نظر میرساند. همچنین عمل تسویه هوا را نیز انجام می دهد سپس بعد از خارج شدن از اتاق چراغها خاموش شده هوای محیط کاملا تسویه شده و بعد از چند دقیقه هوا ساز ها نیز روی حالت  استندبای میروند. (طبق خواسته و دستور کاربر که از قبل برای سیستم تعریف شده است ).

سیستم نوبت دهی هوشمند

نوبت دهی هوشمند

یک مطب هوشمند دارای یک سیستم نوبت دهی نیز میباشد که این سیستم برای جلوگیری از هرج ومرج ،ازدحام جمعیت مراجع کنندگان، جلوگیری از اتلاف وقت مراجعه کنندگان وسرعت بخشیدن در کار پزشک و…بسیار موثر است.

سیستم نوبت دهی هوشمند به این صورت عمل میکند که مراجعه کنندگان باید قبل از حضور با سیستم نوبت دهی مطب تماس گرفته و با ثبت مشخصات خود و انتخاب روز و ساعت حدودی مورد نظر نوبت خود را ثبت کنن. این سیستم با در نظر گرفتن تعداد نوبت در روز و زمان تقریبی برای معاینات و.. که توسط کاربر تعریف شده است به نوبت دهی را انجام داده و زمان تقریبی حضور را به مراجعه کنندگان اعلام میکند تا هنگامی که مرا جعه کنندگان به مطب می آیند زمانی زیادی در سالن انتظار نباشند.

یکی دیگر از مزیت های سیستم نوبت دهی هوشمند این است که بعد از این که افراد نوبت خود را ثبت نمودن سیستم به صورت خودکار در روزی که نوبت ثبت شده است چند ساعت قبل از مراجعه با مراجعه کننده تماس گرفته و ساعت حضور را یاد آوری میکند.

نکته 1: در یک مطب هوشمند عمل ضد عفونی کردن دست و تجهیزات (توسط الکل و یا مواد خاص زد عفونی کننده ) نیز به صورت کاملا هوشمند و بدونه نیاز به تماس دست با اشیاء صورت میگیرد به این صورت که مواد ضد عفونی کننده به صورت محلول داخل مخزن دستگاه ضد عفونی کننده ریخته میشود و برای عمل ضد عفونی کردن دست و یا تجهیزات کافیست که دست را زیر چشم دستگاه قرار دهیم. پاشش به صورت اتوماتیک و بدونه نیاز تماس دست به دستگاه انجام می گیرد.

نکته 2 :دربرخی مطب ها که اتاق های خاصی وجود دارد جهت معاینات و یا عمل خاص و نیاز به ضد عفونی کردن کل محیط آن اتاق میباشد می توانیم از سیستم ضد عفونی کننده هوشمند استفاده کنیم این سیستم بعد از خروج کاربر از اتاق به صورت مه پاش تمام محیط را با مواد مورد نظر ضد عفونی میکند. سپس هوای اتاق توسط هوا سازها کاملا تسویه میشود.

 

سخن پایانی

قفل های دیجیتال دارای انواع مختلفی هستند که از مزایا و معایب زیادی برخوردارند. سرعت ساخت و استفاده آنها، در صنعت ساختمان سازی بسیار افزایش یافته است. به همین جهت، برند های زیادی در تولید این نوع قفل ها فعالیت دارند. قفل های دیجیتال بیشتر در ادارات و منازل مسکونی به کار برده می شوند.

پیشنهاد می کنیم، ابتدا نکات مهم مربوط به مدل های قفل های هوشمند را به طور کامل بررسی کنید. متریال، ظاهر قفل ها و ماندگاری و طول عمر این دسته از قفل ها، از جمله مواردی است که می بایست در نظر داشته باشید‌. در این مسیر می توانید از مشاوران و افرادی که در این زمینه دارای تجربه هستند نیز مشورت بگیرید. همچنین حتما پیش از خرید از چندین منبع، قیمت این محصولات را بررسی کنید تا متحمل پرداخت هزینه های اضافی نشوید.

هایکا با معرفی و فروش تخصصی انواع محصولات و تولیدکنندگان در زمینه هوشمند سازی و تجهیز ساختمان های لوکس می کوشد تا نیاز صنعت را در زمینه شبکه توزیع و خرید تخصصی بر آورده نماید. همچنین هایکا امکان مقایسه کیفیت و قیمت محصولات مختلف و مذاکره بی واسطه با تولیدکنندگان را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد تا آنها را در امر خرید : کلید لمسی ، کلید لمسی هوشمند ، خانه هوشمند ، پرده برقی ، دستگیره دیجیتال ، قفل دیجیتال ، آمپلیفایر لمسی ، بلندگو سقفی و بلندگو بلوتوثدار یاری نماید .

به این مطلب امتیاز دهید
0 0 votes
امتیاز محصول
ارسال دیدگاه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده کلیه پیام ها