انواع بلندگوی سقفی بلوتوث دار

سیستم امپلی فایر و بلندگو های سقفی یکی از جدید ترین سیستم های صوت مورد استفاده در منازل و دفاتر کار می باشد. به صورتی که این سیستم توانسته جایگزین سیستم هایی نظیر : سینما خانواده و ضبط صوت های خانگی شود وبه دلیل مزایای خاصی که این سیستم دارد توانسته توجه بیشتر افراد را به خود جلب کند و این سیستم مورد استقبال فراوانی قرار گرفته است.با خانه هوشمند هایکا همراه باشید تا انواع بلندگوهای سقفی را به همراه مشخصات بشناسیم ، تا بتونید بهترین بلندگوی سقفی متناسب با کاربرد خود را انتخاب کنید.

مهم ترین بخش در این سیستم، بلندگو های سقفی است که وظیفه پخش موزیک را به عهده دارند و از نظر نحوه اجرا ونصب، قدرت خروجی دارای انواع مختلفی هستند که متناسب با هر محیط یا شرایطی می توانید یکی از این مدل ها را انتخاب کنید.

 

1_ انواع بلندگو سقفی از نظر نصب و اجرا

 

بلندگوها به دو دسته رو کار و تو کار تقسیم می شوند.

 

اسپیکر سقفی روکار

بلندگوی سقفی روکارمدل رو کار : نیاز به فضایی برای نصب ندارد و روی سقف و یا بروی دیوار نصب می شود.

نکته مثبت این بلندگوهای سقفی روکار اینکه به فضا نیاز ندارند. ولی نکته منفی این نوع اسپیکر های سقفی این است که چون به صورت رو کار نصب می شوند فضای پشت باند یا باکس بزرگ و مناسبی برای ایجاد بیس ندارد و صدا فقط به صورت زیر پخش می شود و صدای بم ایجاد نمی شود.

به همین دلیل برای پخش موزیک مناسب نیستند و فقط مناسب پیج و یا صدایی مانند پخش اذان هستند. اما برای پخش موزیک باید از مدل های تو کار استفاده شود.

 

اسپیکر سقفی توکار

اسپیکر سقفی توکار

باند های تو کار در سقف های کاذب و یا کناف ها اجرا می شوند و در واقع کل سقف و یا قسمت کناف تبدیل به باکس بلندگو می شود و باعث می شود صدای بلندگو از حالت عادی بسیار بیشتر شده و چند برابر شود. همچنین باعث می شود صدای بیس بسیار جذابی را ایجاد کند. این نوع بلندگو ها برای پخش موزیک بسیار ایده ال هستند.

 

انواع بلندگو از نظر رنج کاری

 

انواع بلندگوهای سقفی را از لحاظ رنج کاری برسی میکنیم که به دو دسته full rang و midrang تقسیم می شوند.

 

بلندگوهای full rang (مناسب برای بخش موزیک زیر و بم )

Full rang: این نوع بلندگو از یک بلندگو تشکیل شده که وظیفه پخش صداهای زیر و بم را به عهده دارد. یعنی همان بلندگو هم باید صداهای زیر مانند صدای خواننده را پخش کند و هم صدا های بم موزیک را.
این باندها برای پخش موزیک خیلی ایده ال نیستند و فقط می توانید برای دفاتر کار یا ادارات برای پخش موزیک با میزان صدای کم و ملایم را پخش کنید.

 

بلندگوی midrang (مناسب منازل، رستوران ها و استخر)

اما اگر قصد پخش موزیک با کیفیت با بیس مناسب و صدای زیاد را برای منازل، رستوران و یا استخر و… را دارید بهتر است از بلنوگو های midrang استفاده کنید.
این باند ها دارای دو نوع باند کوچک و بزرگ هستند که در واقع تیوتر و ساب و وفر هستند و به این صورت عمل می کنند که تیوتر وظیفه پخش صداهای زیر مانند صدای خواننده را دارد و ساب و وفر وظیفه پخش صدای موزیک و بیس را دارد که باعث می شود هر کدام صدا را به وضوح و کیفیت بسیار زیادی پخش کند. به این باندها بلندگو های two way (دو راهی) نیز گفته می شود.

انواع باند های سقفی ساختمان از نظر قدرت خروجی

یکی دیگر از پارامتر های مهم در تقسیم بندی بلندگو های سقفی بلوتوث قدرت خروجی بلندگوهاست که مدل های متنوعی دارد. از 6w گرفته تا 50w که هر کدام برای هر فضایی مناسب هستند. در ضمن قدرت خروجی بلندگوها رابطه مستقیمی با سایز انها دارد.

یعنی هر چه قدرت بیشتر شود باید سایز بلندگو نیز بزرگ تر شود. البته که هر چقدر سایز بلندگو و وفر ان بیشتر شود باعث می شود صدا نرم تر پخش شود و بیس قوی تری داشته باشید. برای مثال برای سیستم های خانگی و فروشگاهی مدل های 20 یا 30 وات با سایز 5 اینچ مناسب هستند و هم برای پخش موزیک روزمره و در حین کار مفید هستند. همچنین برای جشن ها و پارتی ها نیز می توان از این مدل ها استفاده کرد. در واقع دو باند 30 وات با سایز 5 اینچ می تواند برای یک سالن 40 تا 50 متری مناسب و کار امد باشد.

انواع بلندگوهای سقفی از نظر امپدانس کاری

اسپیکرهای سقفی عموما در دو نوع 4 و 8 اهم موجود می باشد که مناسب ترین بلندگو برای استفاده های خانگی می باشد چرا که تعداد بلندگوها در استفاده خانگی و یا دفاتر کار محدود می باشند ونیازی به کار با ولتاژ بالا نیست.

برخلاف مدل های اداری و ساختمانی که برای مثال 100 بلندگو به یک سیستم صوت متصل می شود و این باند ها باید از نوع ولتی باشد (نه اهمی) و با ولتاژ 100 تا 110 ولت کار کند تا در مصافت های طولانی افت ولتاژ نداشته باشد.

مقالات مرتبط :نحوه ی عملکرد امپلی فایر های دیواری چگونه است ؟

سایر باند های ساختمانی دیگر

 

برخی دسته بندی های دیگری در بلندگوها وجود دارد که تقریبا تخصصی می شود و در زیر به انها اشاره می کنیم:
_چنگک های نصب فلزی و یا پیچی
_محدوده فرکانس پخش
_ نوع استریو یا مونو
_و…

برای انتخاب بهترین بلندگو متناسب با نیاز خود باید به تمامی پارامتر های گفته شده دقت نمایید. البته که برای مثال می توان در یک سالن پذیرایی از بلندگو های 6 وات، رو کار و از نوع تک خروجی استفاده کرد ولی صد البته که در هنگام پخش موزیک صدای مورد قبول را پخش نخواهد کرد و اصلا کیفیت خوبی نخواهد داشت.

اما اگر بلندگو به درستی انتخاب شود یک موزیک با کیفیت را برای شما پخش خواهد نمود و از این موزیک لذت کافی را خواهید برد و حتی دیگر نیازی به سینمای خانوادگی نیز نخواهید داشت.
برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان دفتر هایکا تماس بگیرید تا شما را راهنمایی و بهترین باند متناسب با نیاز شما را به شما معرفی کنند.

-آیا AUX هم بهش متصل میشه ؟

بله به اکثر مدل های بلوتوث دار ورودی AUXهم متصل میشه . البته زمان سفارش حتما با همکاران ما هماهنگ کنیدتا مدل AUX دار را برای شما فاکتور کنند .

-اگر 2 تا بلند گو برای یک فضا بخواهیم باید 2 تا بلوتوث دار بگیریم ؟

خیر برای یک فضا می توانید از یک بلند گو بلوتوث دار استفاده کنید و بلند گوهای کمکی را به بلند گو بلوتوث دار متصل کنید و همه بلند گو ها با هم آهنگ را پخش می کنند.

-چند بلند گو کمکی می توان به بلندگو بلوتوث دار متصل کرد؟

بسته به مدل و قدرت بلندگو متفاوت است ولی از یک بلندگو کمکی تا 7 بلندگو کمکی را می توان به بلندگو بلوتوث دار متصل کرد.

-هر بلندگو برای چه مقدار فضایی مناسب است ؟

بسته به مدل و قدرت بلندگو متفاوت می باشد ولی برای مثال بلندگو 5 اینچ یک فضای 30 متری مسکونی را به خوبی پوشش می دهد .

-برای یک سالن 50 متری چند بلند گو نیاز است ؟

برای یک سالن 50 متر مربعی بهتراست از یک جفت بلندگو 5 اینچ استفاده کنید . یک بلندگو بلوتوث دار Master و یک بلندگو کمکی Slare .

-اگر در 2 اتاق کنار هم 2 بلندگو بلوتوث دار استفاده کنیم موقع استفاده قاطی نمیکند؟

برای فضا هایی که چند بلندگو بلوتوث دار نزدیک به هم کار می شود بهتر است از مدل رمزدار (رمز یکتا) استفاده می شود . این مدل دارای نام و رمز مجزا و متفاوت برای هر بلندگو می باشد .

-برق بلند گو باید یکسره باشد یا کلید سر راهش باشد؟

بهتر است برای افزایش طول عمر بلند گو یک کلید سر راه برق آداپتور آن قرار دهید همچنین برای جلوگیری از صدای اولیه بلندگو با قطع و وصل برق در هنگام شب این کلید مفید می باشد .

-آیا می توان بلندگو را به راحتی نصب کرد؟

بله نصب بلندگو برای افراد فنی ساده است البته که بهتر است از یک برقکار کمک بگیرید . همچنین فیلم آموزش نصب بلندگو در پیج اینستاگرام موجود می باشد .

-این بلندگو را می توان در استخر و حمام نیز استفاده کرد ؟

بله مدل های زد آب نیز موجود است . هنگام سفارش ضد آب بودن بلندگو را ذکر کنید .

این سیستم را می توان در خانه تمام شده نیز کار کرد یا نیاز به سیم کشی خاصی دارد ؟

بله این بلندگو را می توان در تمام خانه ها یا فضا های تمام شده نیز اجرا نمود و سیم کشی خاصی نیاز نیست . سیم تغذیه بلند گورا می توان از هالوژن ها یا سیم ارت دریافت کرد .

4.3 4 votes
امتیاز محصول
guest
ایمیل شما مخفی میباشد
شماره تماس شما مخفی خواهد شد
امتیاز دهید
8 نظرات
قدیمی تر
جدیدتر
Inline Feedbacks
مشاهده کلیه پیام ها
hadiyan
hadiyan
5 months ago
امتیاز دهید :
     

سلام خسته نباشید
اطلاعاتتون خیلی خوب و عالی بود ممنون 🙋‍♂️

کارشناس فروش 1
Reply to  hadiyan
5 months ago

سلام درود برشما
باعث افتخار ماست که اطلاعتمون واستون مفید بوده

وحید
وحید
5 months ago
امتیاز دهید :
     

سلام برای وصل کردن یه اسپیکر بلوتوثی به یه اسپیکر کمکی چند رشته سیم نیازه ؟؟

کارشناس فروش 1
Reply to  وحید
5 months ago

سلام
یک جفت سیم صوت و یا سیم برق نایلون 0/75*2

مهدیان
مهدیان
5 months ago
امتیاز دهید :
     

اسپیکر تو کار از چند وات موجود دارین ؟ و قیمت لطفا ؟

کارشناس فروش 1
Reply to  مهدیان
5 months ago

سلام
لیست قیمت همراه با کاتالوگ اسپیکر های موجود برای شما در واتساپ ارسال شد

اسماعیل حسن زاده
اسماعیل حسن زاده
1 month ago
امتیاز دهید :
     

من میخوام بلندگو و اسپیکر بخرم میشه راهنمایی کنید

کارشناس فروش 1
Reply to  اسماعیل حسن زاده
1 month ago

سلام
بله دوست عزیز در خدمت شما هستیم
واتساپ لیست سیستم صوت برای شما ارسال شد