انواع تجهیزات هوشمند سازی ساختمان

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که قصد هوشمند سازی منزل خود را دارید احتمالا متوجه شده اید که تجهیزات و امکانات خانه هوشمند بسیار زیاد هستند و شاید شما نمی توانید همه آنها را استفاده کنید یا هزینه همه آنها بسیار زیاد خواهد شد . در مقالات قبل در مورد نحوه ی عملکرد تجهیزات هوشمند سازی به طور مفصل صحبت کردیم. حال سوال مهم این است که در بین انواع تجهیزات هوشمند سازی ساختمان کدام تجهیز یا امکانات در اولویت بالاتری قرار دارد و از میان این همه تجهیز کدام موارد را می توانید خط بزنید .

اولویت یا اهمیت تجهیزات هوشمند سازی

 

در همین ابتدای امر باید به این نکته مهم اشاره کنیم که شاید برخی امکانات اولویت بالاتری داشته باشند ولی برای شکل گیری خانه هوشمند برخی از تجهیزات را باید لزوما استفاده کنید . برای توضیح ساده تر این موضوع مثلا در نظر بگیرید که شما سناریو و اجرای سناریو را با اهمیت می دانید ولی باید تاچ پنل مرکزی را داشته باشید تا سناریو قابل اجرا باشد .
حال به همین دلیل ما ابتدا اولویت بندی کارایی و مفید بودن تجهیزات را عنوان می کنیم و بعد اولویت در نحوه اجرا را شرح می دهیم.

 

اولویت بندی تجهیزات هوشمند بر اساس کارایی

 

1-سیستم سرمایش گرمایش :

خرید ترموستات مشکی لمسی

ترموستات برای تنظیم دمای هوشمند

در بین انواع تجیهزات هوشمند سازی ساختمان ،یکی از کارآمد ترین و مفید ترین سیستم های هوشمند،سیستم سرمایش گرمایش است چرا که علاوه بر کنترل دقیق دمای محیط باعث می شود در مصرف انرژی صرفه جویی شود و انرژی کمتری مصرف شود .
البته قابلیت کنترل این سیستم خارج از منزل نیز بسیار کارآمد خواهد بود اما باید تجهیزات ارتباطی و ماژول مرکزی پیش بینی شود .

2-سیستم روشنایی :

انواع تجهیزات هوشمند سازی ،کلید های لمسی هوشمند

کلید های لمسی هوشمند

سیستم روشنایی یکی از سیستم هایی است که تمام افراد منزل در طول شبانه روز با آن سر و کار دارند و همیشه روشن ماندن چراغ یک قسمت معضل خانواده هاست . این موضوع در ساختمان های بزرگ و یا دوبلکس اهیمت بیشتری پیدا می کند اینکه بتوان از طریق ریموت کنترل یا نرم افزار موبایل روشنایی را کنترل نمود بسیار مفید خواهد بود . برای این سیستم اولین تجهیز کلید لمسی روشنایی است و برای کنترل توسط ریموت فقط کافیست ریموت را اضافه کنید و برای کنترل توسط موبایل باید تاچ پنل مرکزی وجود داشته باشد .

 

 

3-پرده برقی :

قیمت پرده برقی هوشمند

پرده برقی هوشمند

یکی دیگر از مهم ترین وسایل هوشمند سازی منزل پرده برقی هست .امکان برقی کردن پرده ها و اینکه توسط لمس یک دکمه ریموت بتوان پرده 6 متری را براحتی باز یا بست واقعا جذاب است همچنین اینکه بتوان پرده برقی را بیرون از منزل کنترل کرد از دو جنبه مفید خواهد بود.

1-باز و بست پرده برای کنترل نور وارد شده به منزل

2-باز و بست پرده در طول روز و زمانی که به مسافرت می روید برای اینکه سارقان را از منزل دور کنید .

برای کنترل پرده برقی اول به موتور و ریل پرده برقی نیاز دارید سپس کلید پرده برقی سپس ریموت کنترل و برای کنترل بیرون از منزل تاچ پنل مرکزی را نیاز دارید .برای اطلاعات بیشتر در مورد عملکرد و مکانیزم پرده برقی کلیک کنید.

 

4-تاچ پنل مرکزی :

خرید تاچ پنل لمسی مشکی

تاچ پنل لمسی پارمیس

این تاچ پنل با قابلیت های زیادی که دارد اولین اولویت کارایی و بهره وری را دارد . اولین امکان این تاچ پنل امکان کنترل روشنایی ، سرمایش گرمایش و پرده های تمام نقاط منزل بصورت تکی یا گروهی می باشد و بسیار مفید خواهد بود که از یک نقطه کل منزل در دستان شما باشد .

دومین ویزگی این تاچ پنل قابلیت ساخت یک سناریوی دلخواه مثلا سناریو خروج ( تمام چراغ ها خاموش ، فن کوئل ها خاموش و پرده ها بسته شوند ) واجرای این سناریو هم بصورت دستی و حتی بصورت اتوماتیک می باشد.

سومین ویژگی خاص این تاچ پنل امکان کنترل توسط نرم افزار نسخه موبایل را فراهم می کند و می توان تمام قابلیت های قبل را بر روی گوشی موبایل داشت همچنین این امکان را می توان بیرون از منزل نیز داشت.

تاچ پنل را میتوان یکی از محبوب ترین تجهیزات خانه هوشمند ایرانی نام برد.

5-ماژول IR :

ماژول ir،ماژول خانه هوشمند

در مقاله های گذشته به طور مفصل راجب ماژول هوشمند سازی ساختمان و انواع آن صحبت کردیم.اینکه بتوانید کولر گازی خود و یا تلویزیون خود را کنترل کنید می توان از اهمیت بالایی برخوردار باشد و مفید خواهد بود برای این کار نیاز به یک ماژول IR دارید و این ماژول به تاچ پنل مرکزی متصل خواهد شد و از طریق نرم افزار موبایل قادر خواهید بود و این تجهیزات و هر گونه تجهیزی که ریموت IR ( مادون قرمز ) داشته باشد را کنترل کنید . دقت کنید کنترل فقط روشن و خاموش نیست بلکه قادر خواهید بود کانال عوض کنید و یا صدا را کم و زیاد کنید .

*این ماژول نیازمند تاچ پنل مرکزی است .

 

6-سنسور حرکتی :

 

این سنسور با قابلیت تشخیص حرکت و ارسال فرمان به تاچ پنل می تواند سناریوی خاصی را اجرا کند برای مثال هنگام ورود به منزل این سنسور حرکت را تشخیص می دهد و سناریو ورود را اجرا می کند .

*این سنسور جهت راه اندازی به تاچ پنل نیاز دارد . کنترل قابلیت کاربردی و مفیدی خواهد بود .

 

7-ریموت کنترل :

ریموت خانه هوشمند

ریموت خانه هوشمند

قابلیت کنترل کلید های روشنایی یا سرمایش گرمایش یا پرده از طریق ریموت اولویت بندی از نظر امکان اجرا

همانطور که دیدید تاچ پنل بسیار کارآمد و کاربردی خواهد بود ولی تاچ پنل را نمی توان به تنهایی اجرا نمود بلکه برای اینکه تاچ پنل اجرا شود باید تجهیزات دیگری قبل از آن نصب و را اندازی شود . حال به اولویت بندی می پردازیم.

حتما ببینید : اموزش ست کردن ریموت کنترل برای کلید های لمسی

 

1-کلیدهای لمسی :

سیستم روشنایی هوشمند

کلید های لمسی پارمیس

کلید های روشنایی ( تک پل تا 4 پل ) ، کلید های کولر آبی و ترموستات و کلید پرده برقی این کلید ها پایه خانه هوشمند هستند و باید ابتدا این کلیدها را اجرا نمود در ضمن برای پرده برقی موتور پرده برقی نیز باید کار شده باشد .

 

2-ریموت کنترل :

 

ریموت کنترل ها مستقیما بر روی کلیدها ست می شوند و می توان به عنوان اولویت دوم از آنها به سادگی استفاده نمود .

 

3-تاچ پنل مرکزی :

 

با وجود کلید های لمسی می توان از تاچ پنل استفاده نمود و از قابلیت های ان استفاده کرد یعنی تاچ پنل می تواند اولویت دوم نیز باشد .

 

4-ماژول IR :

 

با استفاده از تاچ پنل می توان ماژول IR را به منزل اضافه نمود و از طریق این ماژول اسپیلت و تلویزیون و ریسیور را کنترل نمود .

5-سنسور حرکتی :

 

با اضافه نمودن سنسور حرکتی و اتصال آن به تاچ پنل مرکزی قادر خواهید بود انواع سناریوهای شرطی را اجرا کنید .

در بین انواع تجهیزات هوشمند سازی ساختمان ،اولویت های تجهیزات هوشمند سازی به ترتیب مواردی بود که شرح داده شد البته باز هم توسط راه کارهایی می توان برخی را در اولویت بالاتری اجرا نمود .

برای مشاوره در خصوص اینکه کدام اولویت ها را اول اجرا کنید می توانید با کارشناسان خانه هوشمند هایکا تماس بگیرید .

به این مطلب امتیاز دهید
0 0 votes
امتیاز محصول
ارسال دیدگاه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده کلیه پیام ها