گلخانه ی هوشمند

گلخانه ی هوشمند چیست و چه تجهیزات و مزایا و معایبی دارد ؟ نحوه ی عملکرد آن به چه صورت هست ؟ آیا هوشمند سازی گلخانه توجیه اقتصادی داره ؟ پس با ما همراه باشید تا تک تک این سوالات را پاسخ بدیم.

 

چرا گلخانه ی هوشمند؟

 

باتوجه به اینکه با وجود گلخانه می توان خیلی از محصولات از جمله میوه ها، صیفی جات و… را تولید کرد و دیگر نیاز به وجود فصل خاص شرایط آب وهوایی خاص و… هم نیست ایجاد گلخانه بسیار رواج پیدا کرد که همانطور که میدانید گلخانه فضایی چند صد متری است که سقف و دیوار های آن با پلاستیک محفوظ شده .

در گلخانه با به وجود آوردن شرایط خاص(مانند : دمای هوا، میزان رطوبت خاک و هوای موجود، غلظت co2 موجود در فضا و….) مورد نیاز هر گیاه میتوانند به راحتی عمل پرورش آن گیاه را انجام دهند که به ما کمک میکند که ما برای پرورش هرنوع گیاه با هر نوع آب و هوایی آماده باشیم و بتوانیم در طول چهار فصل به پرورش و تولید خود ادامه دهیم با وجود گلخانه ها خیلی از محصولات که درگذشته فقط در یک فصل خاص موجود بودند الان در چهار فصل با بهترین کیفیت  موجود هستند، زیرا در گلخانه و در مراحل پرورش توجه بسیار ویژه و دقیق تری به گیاهان میشود.

همانگونه که با پیشرفت زمان گلخانه ها به وجود آمدند و خیلی از محصولات در چهار فصل با بهترین کیفیت تولید شدند گلخانه های معمولی نیز در حال پیشرفت و حرکت به سمت گلخانه های هوشمند هستند، گلخانه هایی که شرایط مورد نیاز را خیلی دقیق تر و بهتر و در زمان معین به صورت اتوماتیک فراهم میکنند و دارای سنسورهایی هستند که می توانند تمامی پارامترها را بسنجند از جمله: رطوبت هوا و خاک، دمای هوا، میزان Co2 موجود در محیط، میزان نور، تهویه هوا و ….

 

 

گلخانه هوشمند چیست ؟

 

همانطور که در مطالب قبلی توضیح دادیم گلخانه هوشمند به گلخانه ای گفته می شود که دارای چندین نمونه سنسور، یک پردازنده، ریموت کنترل و… است. تفاوت این نمونه گلخانه با نمونه های قبلی و قدیمی در اینجاست که در مدل هوشمند شرایط محیطی توسط سنسور ها دائما در حال بررسی هستند و تحت کنترل می باشد یعنی کاربر میتواند دمای مورد نظر خود را تنظیم کند و مهم تراز آن میتواند شرایط آب و هوایی ایجاد شده را در همان حالت به مدت دلخواه  نگه دارند. به طور مثال : اگر رطوبت هوا از میزان مشخصی که کاربر تعیین کرده باشد پایین تر بیاید مه پاش ها وارد عمل می شوند و تازمانی که رطوبت به مقدار معین نرسیده به فعالیت خود ادامه می دهند. حالا اگر رطوبت هوا از مقدار معین بیشتر شود دستگاهای رطوبت ساز(مه پاشها ) فعالیت خود را قطع کرده و فن های تهویه فعال میشوند تا رطوبت به میزان مشخص خود برسد.

این مثال یکی از کوچک ترین عملکردهای گلخانه هوشمند است در این نمونه گلخانه ها سیستم آبیاری ، سم پاشی، تنظیم نور محیط و…. نیز به صورت هوشمند ودر زمان معین انجام میگیرد.

نکته :در گلخانه های هوشمند به دلیل استفاده از سنسورها و پردازنده قوی و حرفه ای خطای انسانی وجود ندارد و تمامی پارامترها خیلی دقیق و منظنم تحت کنترل میباشند که همین امر به کاربر کمک میکند که بتواند خیلی راحت تر و با کیفیت بسیار بالا محصول خود را به عمل آورد حتی محصولاتی که نسبت به شرایط محیطی بسیار حساس هستند و یا به شرایط خاصی نیاز دارند.

همچنین در این گلخانه ها یک دسته از فعالیت ها به صورت کاملا اتوماتیک فقط با فرمان دادن کار بر انجام میشود (در مرحله عملکرد در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد )

برای خرید و دیدن جزئیات ترموستات لمسی کلیک کنید.

تجهیزات گلخانه هوشمند :

تجهیزات گلخانه هوشمند

-سنسور ها

یک گلخانه هوشمند برای اینکه بتواند خیلی دقیق و مطابق با خواسته کاربر عمل کند باید هوشی نزدیک به هوش انسان داشته باشد که شاید این انتظار خیلی زیادی باشد اما ما می توانیم با به کار گیری سنسورهای بسیار دقیق و یک پردازنده قوی یک هوشیاری نسبتا بالایی برای سیستم خود ایجاد کنیم که به میزان قابل توجهی به ما کمک کند. همچنین در هنگامی که کاربر در محل حضور ندارد به صورت کاملا اتوماتیک و بدونه اشتباه به وظیفه خود عمل کند.
پس اولین و یکی از مهم ترین تجهیزات سنسورها میباشند.

سنسورهایی از قبیل : سنسور تشخیص دما، سنسور میزان رطوبت، سنسور میزان نور، سنسور تشخیص غلظت CO2 موجود، و….
ما با به کارگیری این نمونه سنسورها به صورت هم زمان می توانیم یک محیط با بهترین شرایط جهت پرورش محصول مورد نظر را داشته باشیم .

 

-پردازنده

 

بعداز سنسورها به قسمت پردازنده یکی از مهم ترین و اصلی ترین قسمت ها میرسیم پردازنده مغز سیستم میباشد فرمان های اصلی قطع و وصل را صادر میکند که این فرمان ها یا از طرف کاربر به آن ارسال شده است و یا با توجه به عکس العمل سنسور نسبت به شرایط محیط این فرمان را ارسال میکند (فرمان پردازنده به سنسور به این شکل است که عکس العمل سنسور نسبت به شرایط محیط به پردازنده ارسال میشود پردازنده آن را با مقدار معینی که توسط کاربر تعریف شده مقایسه می کند و فرمان قطع و یا وصل را به سنسور و یا تجهیزات دیگر ارسال میکند ) همچنین کاربر باتوجه به اطلاعات دریافتی از پردازنده می تواند در هر لحظه از زمان از مقادیر تمامی پارامترها مطلع شود و سیستم را کنترل کند.

درگلخانه های هوشمند تجهیزات آبیاری نیز همه بصورت هوشمند هستند آپاش ها، پمپ های آب، سم پاشها و…
دراکثر گلخانه ها تجهیزاتی چون دوربین های مداربسته و دوربین های 360 درجه جهت کنترل فعالیت ها و مشاهده محیط از راه دور، وجود دارند .

عملکرد گلخانه هوشمند :

کاربران به دو روش می توانند یک گلخانه هوشمند را کنترل کنند، البته در هردو روش عملکرد گلخانه به یک شکل و حالت است اما برای کاربران تفاوت بسیار زیادی دارد.

روش اول به صورت حضوری (حضور کاربر در محل):

عملکرد گلخانه هوشمند

نظارت بر عملکرد

در این روش کاربر میتواند بدونه نیاز به نیروی زیاد انسانی و در مدت زمان کوتاه به تنهایی یک گلخانه چند صد متری را اداره کند و از پس تمام کارها اعم از : آبیاری،کوددهی،سمپاشی،پاشش بذر و…  برآید و صرفا روی کیفیت و نحوه ی عملکرد نظارت داشته باشد، مثلا : مقدار سمی که پاشش میشود را مشاهده کند که اگر نیاز بود در یک قسمت کمتر و یا بیشتر پاشش انجام گیرد.

روش دوم روش غیر حضوری :

کنترل از راه دور گلخانه

کنترل از راه دور گلخانه

دراین روش کاربر میتواند بدونه حضور در محل تمامی اعمالی را که ذکر کردیم انجام دهد و توسط دوربین های مداربسته و 360 درجه کلیه فعالیت های گلخانه را مشاهده کند و دیگر لازم نیست مسافت خیلی زیادی را طی کند تا به محل گلخانه برسد و یا نیاز به نیروی انسانی زیادی داشته باشد.
نکته :در گلخانه های هوشمند می توان برای شارژ کردن سم پاش ها و یا آبیاری یک مخزن بزرگ برای سم ها، یک استخر آب جهت آبیاری تعبیه کرد و از راه دور با فرمان دادن به پمپ های اتوماتیک سم پاش ها را شارژ کرد و سپس آبیاری را انجام داد.( به شکل قطره ای ویا پاششی)

 

 

اجرای سناریو در گلخانه هوشمند :

سناریو پذیری گلخانه ها

سناریو پذیری گلخانه ها

در گلخانه هوشمند ما قابلیت اجرای سناریو را نیز داریم یکی از جذاب ترین و پرکاربردترین آپشن ها ی یک گلخانه هوشمند قابلیت طراحی و اجرای سناریو میباشد.

نحوه طراحی سناریو به این صورت است که کاربر با توجه به خواسته خود و نوع محصول و شرایط موجود و… یک برنامه منظمی را برای گلخانه تعریف میکند. مثلا : در روز پنجم هرماه سم پاشی گیاهان طی دو مرحله صبح و شب انجام گیرد، آبیاری به صورت بارانی یک روز در میان به مدت 45دقیقه انجام گیرد، رطوبت هوا به صورت اتوماتیک تنظیم شود، مخزن سم پاش ها به محض اینکه به مقدار 3/1 مخزن رسید به صورت اتوماتیک شارژ شود و…حتی میتوان زمان و روز دقیق هر کدام از فعالیت ها را تعریف کرد و با فعال کردن سناریو همه ی این موارد به صورت خودکار و در زمان معین انجام شود. این آپشن از گلخانه های هوشمند بسیار زیاد به کاربران کمک میکند که اگر به هر دلیلی یکی از کارهای مهم را فراموش کردند مانند ابیاری و… گلخانه هوشمند به صورت اتوماتیک این کا را انجام می دهد و مانع آسیب رسیدن به گیاهان میشود .

 

برای مشاوره ی رایگان هوشمند سازی کافیه با متخصصین خانه هوشمند هایکا تماس بگیرین و هر سوالی داشتین توی کامنت همین بخش بپرسین.

 

سخن پایانی

قفل های دیجیتال دارای انواع مختلفی هستند که از مزایا و معایب زیادی برخوردارند. سرعت ساخت و استفاده آنها، در صنعت ساختمان سازی بسیار افزایش یافته است. به همین جهت، برند های زیادی در تولید این نوع قفل ها فعالیت دارند. قفل های دیجیتال بیشتر در ادارات و منازل مسکونی به کار برده می شوند.

پیشنهاد می کنیم، ابتدا نکات مهم مربوط به مدل های قفل های هوشمند را به طور کامل بررسی کنید. متریال، ظاهر قفل ها و ماندگاری و طول عمر این دسته از قفل ها، از جمله مواردی است که می بایست در نظر داشته باشید‌. در این مسیر می توانید از مشاوران و افرادی که در این زمینه دارای تجربه هستند نیز مشورت بگیرید. همچنین حتما پیش از خرید از چندین منبع، قیمت این محصولات را بررسی کنید تا متحمل پرداخت هزینه های اضافی نشوید.

هایکا با معرفی و فروش تخصصی انواع محصولات و تولیدکنندگان در زمینه هوشمند سازی و تجهیز ساختمان های لوکس می کوشد تا نیاز صنعت را در زمینه شبکه توزیع و خرید تخصصی بر آورده نماید. همچنین هایکا امکان مقایسه کیفیت و قیمت محصولات مختلف و مذاکره بی واسطه با تولیدکنندگان را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد تا آنها را در امر خرید : کلید لمسی ، کلید لمسی هوشمند ، خانه هوشمند ، پرده برقی ، دستگیره دیجیتال ، قفل دیجیتال ، آمپلیفایر لمسی ، بلندگو سقفی و بلندگو بلوتوثدار یاری نماید .

به این مطلب امتیاز دهید
0 0 votes
امتیاز محصول
ارسال دیدگاه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده کلیه پیام ها