تجهیزات هوشمند

تجهیزات گلخانه های هوشمند کدامند ؟ از چه تجهیزاتی می توان در گلخانه هوشمند استفاده کرد ؟ وسایلی که در گلخانه هوشمند استفاده میشود چه کمکی به ما می کنند ؟ آیا تجهیزات یک گلخانه خانگی و صنعتی در بازده آن تاثیر دارد ؟ و….

ما در این مقاله می خواهیم به تمامی این سوالاتی که شاید در ذهن باشد هم پیش آمده باشد پاسخ دهیم و علاوه بر آن شما را با تجهیزات گلخانه هوشمند آشنا کنیم تا از این پس با استفاده از این وسایل و اطلاعات بتوانیم بازده گلخانه را بالا ببریم و مهم تر از آن اداره و کنترل تمام قسمت های یک گلخانه را بتوان به راحتی در دست بگیریم با صرف کمترین نیرو ، در کوتاه ترین زمان ممکن و در هر کجای دنیا که حضور داشته باشیم .

گلخانه ها در مدل های مختلف و با کاربری های مختلف ساخته میشوند اما در نهایت هدف همه گلخانه یک چیز است ایجاد یک فضای مناسب جهت پرورش انواع گیاهان از جمله : گیاهان زینتی آپارتمانی، گیاهان دارویی، سبزیجات وصیفیجات، انواع میوه ها و… اما برای پرورش هر کدام از مواردی که نام بردیم شرایط خاص و منحصر به فرد آن گیاه و یا میوه نیاز میباشد اما ما با استفاده از تجهیزات گلخانه هوشمند می توانیم چند نمونه گلخانه مختلف با کاربرد مختلف را بصورت یکجا و در یک مکان داشته باشیم .

تجهیزات گلخانه ی هوشمنددر اغلب گلخانه ها سیستم آبیاری و سیستم سرمایش و گرمایش اجرا میشود اما در برخی از گلخانه برای پروش گیاهان خاص نیاز به تجهیزات خاص و شرایط خاص نیز میباشد بطور مثال : ایجاد رطوبت در یک دمای معین ، ایجاد یک نسیم نسبتا گرم همراه با رطوبت، ایجاد یک فضای گرم و خشک و… شاید تا قبل از بوجود آمدن گلخانه هوشمند وتجهیزات هوشمند ایجا چنین شرایطی که نام بردیم بسیار سخت و یا غیر ممکن بود اما اکنون ما میتوانیم تمام این شرایط را به راحتی توسط تجهیزات هوشمند از جمله سنسور ها ی هوشمندبه وجود آوریم .

چگونه کار کردن تجهزات هوشمند یک گلخانه ؟

ابتدا در یک گلخانه هوشمند کاربر باتوجه شرایط مورد نیاز خود گلخانه را طراحی و اجرا میکند در مرحله بعدی تجهیزات اولیه نصب میشوند مانند : سیستم آبیاری(که به شیو های مختلفی قابل اجرا میباشید ) ، سیستم سرمایش و گرمایش ، سیستم روشنایی و… اما مهم ترین قسمت تجهیزات خاص گلخانه میباشد مانند :مه پاشه ها ، فن ها ی تهویه هوا ، سم پاش ها و سنسور های تشخیص دما ، تشخص رطوبت ، سنسور های نوری و… با استفاده از سنسورهای نام برده و دیگرتجهیزات گلخانه ای کاربر امکان ایجاد هر نوع اب و هوایی را در گلخانه خود دارد.

اما هنوز سیستم بصورت کامل تکمیل نشده است و زمانی تکمیل میشود که تمامی تجهیزاتی که تا بحال نام بردیم و در گلخانه نصب شد به سیستم هوشمند گلخانه متصل شوند، مخصوصا تجهیزات هوشمند گلخانه زیرا با متصل شدن تجهیزات به مغز اصلی گلخانه هوشمند این امکان به تجهیزات داده میشود که با توجه به شرایط موجود و حاکم در محیط بصورت یکپارچه به سوی هدف کاربر حرکت کنند.

علاوه بر آن این امکان را به کار بر می دهد که بتواند تمام تجهیزات را به صورت تکی و یا گروهی کنترل کندهم از داخل گلخانه وهم از مکان های دیگر و عملکرد تجهیزات و تمام اتفاقاتی که در گلخانه رخ می دهد را نیز توسط دوربین های تحت شبکه(که به سیستم هوشمند گلخانه متصل است) از گوشی موبایل خود تماشا کند .

 

 

گلخانه ی هوشمند

از دیگر مزیت تجهیزات هوشمند به غیر از کنترل پذیری از راه عملکرد اتوماتیک میباشد به این صورت که توسط کاربر برروی حالت اتوماتیک تنظیم میشود و سنسور بجای کاربر فرمانهای مربوطه را صادر میکند.

مثلا سنسور رطوبت به محض اینکه تشخیص داد میزان رطوبت هوای موجود کم شده است، مه پاش ها را فعال کرده و تا زمانی که به مقدار معینی که توسط کاربر تعریف شده نرسیده آنها را غیر فعال نمیکند و یا کابر میتواند قسمتی از کارهایی که قرار است در طول یک ماه انجام شود را تحت عنوان یک سناریو برای سیستم تعرف کند تا از آن پس تجهیزات بصورت اتوماتیک به وظیفه خود عمل کنند.

مثلا : سناریو به این صورت تعریف شود که در ابتدای هر ماه لاین های 2،4،6 بصورت اتو ماتیک سمپاشی شوند و در انتهای هر ماه لاین های 1،3،5 همچنین هر روز روشنایی از 5 صبح تا ساعت24 فعال باشد، سیستم ابیاری اتوماتیک نیز فعال باشد. یعنی به محض اینکه سنسور رطوبت تشخیص داد که میزان رطوبت خاک کم شده است سیستم آبیاری را فعال کند تا زمانی که به مقدار معین (مقداری که توسط کاربر تعریف شده است ) خود برسد، سنسور دما هم در طول 24ساعت فعال باشد فرمان قطع و یا وصل را به هوا سازها و سیستم تهویه بدهد.

 

سناریوی که بطور مثال توضیح دادیم می تواند به شکل های متفاوت و کاملا مطابق با سلیقه و نیاز کاربر باشد و از همه مهم تر با توجه به شرایط گلخانه تمامی این ویژگی ها به دلیل وجود و عملکرد تجهیزات هوشمند گلخانه میباشد در این مقاله به برخی از آنها اشاره کردیم اما این تجهیزات دارای تعداد بیشماری در زمینه های مختلفی میباشند از جمله : آبیاری های مختلف، تنظیم مقدار روشنایی ، سنسور تشخیص وتنظیم غلظت CO2 موجود، تنظیم رطوبت خاک به میزان های مختلف ، تنظیم رطوبت هوا به میزان دلخواه و… که هر کاربر میتواند با توجه به امکانات مورد نیاز خود تجهیزات هوشمند را انتخاب و در گلخانه هوشمند به کار گیرد.

برای دیدن نمونه ی خارجی این نوع گلخانه ها کلیک کنید.

فراموش نکنید که یک گلخانه هوشمند با پیشرفت تکنولوژی و با وجود تولید تجهیزات جدید قابل ارتقاع میباشد و هیچ وقت  قدیمی و غیر قابل استفاده نمیشود.
شماهم خیلی راحت می توانید گلخانه های قدیمی و سنتی خودتونا به گلخانه های هوشمند با تجهیزات هوشمند تبدیل کنید.برای مشاوره ی هوشمند سازی فقط کافیه با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

سخن پایانی

قفل های دیجیتال دارای انواع مختلفی هستند که از مزایا و معایب زیادی برخوردارند. سرعت ساخت و استفاده آنها، در صنعت ساختمان سازی بسیار افزایش یافته است. به همین جهت، برند های زیادی در تولید این نوع قفل ها فعالیت دارند. قفل های دیجیتال بیشتر در ادارات و منازل مسکونی به کار برده می شوند.

پیشنهاد می کنیم، ابتدا نکات مهم مربوط به مدل های قفل های هوشمند را به طور کامل بررسی کنید. متریال، ظاهر قفل ها و ماندگاری و طول عمر این دسته از قفل ها، از جمله مواردی است که می بایست در نظر داشته باشید‌. در این مسیر می توانید از مشاوران و افرادی که در این زمینه دارای تجربه هستند نیز مشورت بگیرید. همچنین حتما پیش از خرید از چندین منبع، قیمت این محصولات را بررسی کنید تا متحمل پرداخت هزینه های اضافی نشوید.

هایکا با معرفی و فروش تخصصی انواع محصولات و تولیدکنندگان در زمینه هوشمند سازی و تجهیز ساختمان های لوکس می کوشد تا نیاز صنعت را در زمینه شبکه توزیع و خرید تخصصی بر آورده نماید. همچنین هایکا امکان مقایسه کیفیت و قیمت محصولات مختلف و مذاکره بی واسطه با تولیدکنندگان را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد تا آنها را در امر خرید : کلید لمسی ، کلید لمسی هوشمند ، خانه هوشمند ، پرده برقی ، دستگیره دیجیتال ، قفل دیجیتال ، آمپلیفایر لمسی ، بلندگو سقفی و بلندگو بلوتوثدار یاری نماید .

0 0 votes
امتیاز محصول
ارسال دیدگاه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده کلیه پیام ها