سیستم bms

بی ام اس چیست ؟ نحوه ی عملکرد ان چگونه است؟ یک سیستم هوشمند چه قابلیت هایی دارد ؟ پس اگر شما هم این سوالات را دارید با ما همراه باشید که مفصلا راجب bms  و امکانات و مزایا و معایب  آن صحبت میکنیم.

bms چیست؟

 

‏(bms) در واقع مخفف کلمات (building management system) است که این جمله در واقع بیانگر عملکرد کلیه سیستم( bms ) است و به معنای واقعی یک(‏bms) کامل و جامع تمام تم‌های یک ساختمان را مدیریت و کنترل می‌کند.

این سیستم ها می تواند سیستم های مشاعات تاسیسات و موتورخانه، چیله، نورهای نما، آبیاری هوشمند باغچه ها، آسانسور، روشنایی داخلی واحدها، سیستم سرمایش گرمایش واحد ها، پرده های برقی، سیستم صوت، کنترل شیر گاز و آب، ورودی سیستم های امنیتی، باشد.

در واقع هر نوع تجهیز ای را که مد نظر قرار دهید می‌توان به طریقی توسط این سیستم کنترل نمود عملکرد کلیه سیستم( bms ) این سیستم از تعدادی پنل  مرکزی تشکیل شده است که وظیفه مدیریت سیستم ها را بر عهده دارد. البته این پنل ها مناسب با سطح تعیین شده می‌توان کل یا قسمتی از سیستم را مدیریت کند.

سیستم بی ام اس

کنترل هوشمند منزل از طریق موبایل

برای مثال پنلی که در یک واحد اجرا شده تمام تجهیزات همان واحد را بتواند کنترل کند و یا در یک واحد علاوه بر تجهیزات همان واحد سیستم‌هایی نظیر استخر و جکوزی مجتمع را تحت کنترل دارد. برخی پنل ها نیز فقط تجهیزات کلی ساختمان را تحت مدیریت دارند. مانند پنلی که در لابی مجتمع می توان نصب کرد تا بتوان روشنایی، سرمایش گرمایش لابی و نورهای نمای ساختمان و درب های پارکینگ را کنترل کند.

یک نمونه از سیستم bms تصور کنید در زمان پایان ساعت کاری در محل کار هستید و می‌خواهید راهی منزل شوید از طریق تلفن همراه خود و یا توسط لپ تاپ از طریق وب‌سایت به سیستم( bms ) منزل خود متصل شوید و سیستم سرمایش و گرمایش منزل را روشن کنید، تا زمانی که به منزل می رسید دما به دمای مطلوب رسیده باشد.

سوار اتومبیل می شوید و به سمت منزل می روید زمانی که به ورودی ساختمان می‌رسید، دوربین های پلاک خوان، پلاک اتومبیل شما را تشخیص داده و درب پارکینگ را باز می‌کند و همچنین سیستم( bms) تشخیص می‌دهد که آسانسور را به طبقه پارکینگ فراخوان کند.

وقتی شما وارد منزل می شوید سناریوی ورود برای شما فعال شده و در این سناریو مطابق با سلیقه شما برخی چراغها روشن ، پرده ها باز شده موزیک مورد علاقه شما پخش و همچنین قهوه ساز روشن میشود. تا بعد از تعویض لباس ها بتوانید از قهوه خود لذت ببرید. بعد از اینکه قهوه خود را نوش جان کردید، احتمالاً هوس استخر همراه با سونا کردید. می توان از روی پنل مرکزی سیستم خانه هوشمند خود، استخر را فعال و سونای بخار را روشن کنید. سپس لباس های خود را برداشته و به استخر مجموعه در طبقه زیرزمین بروید. وقتی وارد استخر می‌شوید سونای داغ داغ منتظر شماست. می توانید خستگی یک روز کاری خود را به راحتی به در کنید. به محض ورود به محوطه استخر میتوانید ورود به استخر را غیر فعال کنید و در حریم کاملا خصوصی در استخر لذت ببرید پس از شنا کردن به سمت منزل می روید و از پنل داخلی قسمت رختکن سیستم دمای استخر و سونا را غیر فعال می کنیم.

کنترل استخر از طریق سیستم bms

استخر هوشمند

وارد منزل می شوید در زمانی که شما منزل را به قصد استخر ترک کردید سیستم به صورت هوشمند خروج شما را تشخیص داده و روشنایی ها را خاموش و سیستم سرمایش و گرمایش را به حداقل میرساند. و زمانی که شما وارد منزل می شود، به صورت کاملا اتوماتیک چراغ ها روشن و سیستم سرمایش گرمایش را به گونه‌ای تنظیم می‌کند که شما خدایی نکرده سرما نخورید در واقع یک سیستم هوشمند می‌تواند تشخیص دهد که شما اکنون از استخر بازگشتید و نباید محیط منزل سرد باشد .

 

 

منزلی گرم و مطلوب منتظر شماست پس از بازگشت به منزل به سراغ شام می‌روید پس از صرف شام قصد تماشای فیلم دلخواه خود را دارید .
از طریق تلفن همراه خود سناریوی تماشای فیلم را فعال می کنید، با این کار پرده ها بسته شده تلویزیون یا ویدئو پروژکتور روشن میشود. همچنین نور قسمت نشیمن به حداقل می‌رسد تا شما بتوانید از تماشای فیلم لذت ببرید. در واقع سیستم ( bms) یک نمونه کامل تر شده و جامع تر از سیستم خانه هوشمند (smarthome) است که علاوه بر کنترل تجهیزات داخل منزل می توان مشاعات و سیستم‌های کلی ساختمان را نیز کنترل کند. مثلاً سیستم می تواند تشخیص دهد که تمام ساکنین مجتمع به مسافرت رفتن و به صورت اتوماتیک موتورخانه مجتمع را نیز خاموش کند و به محض ورود اولین فرد به مجموعه سیستم موتورخانه را مجدداً فعال کند.

سیستم bms از نظر عملکرد تقریباً شبیه یک کارخانه بزرگ عمل می کند که کل قسمت ها با هم در ارتباط هستند. همه قسمت های کوچکتر به سیستم کنترل مرکزی متصل هستند و تقریباً از هر قسمت می‌توان مناطق دیگر را کنترل نمود البته که این سطح از دسترسی را محدود می ‌کنیم و برای مثال یک واحد نمی‌تواند تجهیزات واحد دیگر را کنترل نماید.

نحوه عملکرد کلی سیستم هوشمند bms:

 

همانطور که گفته شد در طراحی bms یک کنترل مرکزی واحد وجود دارد که تعدادی کنترلر جانبی هم به این سیستم متصل هستند. در این سیستم تک ‌تک تجهیزات از روش‌های گوناگون به کنترلر مربوط به خود متصل می‌شوند تقریباً مانند یک شبکه عصبی به هم تنیده شده می ماند برای مثال : در یک ساختمان مسکونی تمامی چراغ های روشنایی سیستم های سرمایش گرمایش، فن کوئل ها، پرده ها، سیستم صوت و بلندگو ها، سیستم دزدگیر، آیفون، پریز های هوشمند که برای کنترل قهوه ساز چایی ساز و غیره استفاده می شود همگی به رله هایی متصل می‌شوند  که این رله ها در یک تابلو مرکزی، متمرکز می شوند. که دارای ابعاد نسبتاً بزرگی می باشد و تمام سر خط های تجهیزات و لوله ها و ماژول های مرکزی در این بلوک جمع می‌شود.

این رله باکس ها توسط کابل های مخصوص کابل های (knx و کابل شبکه و یا کابل زوجی ) به پردازنده مرکزی خود واحد متصل میشود تا اینجای کار پردازنده مرکزی قابلیت کنترل تمام تجهیزات را دارد اما قسمت مهم این است که دستورات را از کجا دریافت کنند؟

برای این کار از کنترلر مرکزی کابل هایی به تجهیزات کنترلی مانند: تاچ پنل های لمسی، کلیدهای لمسی و … متصل می‌شود و می توانند از این تجهیزات دستورات را دریافت کنند. البته باید بعد از نصب هر دستگاه به هر خروجی توسط کارشناس مربوطه هوشمندسازی تعریف شود.
پس از اتصال کامل تجهیزات به هم و برنامه نویسی های مربوطه سیستم آماده عملکرد می باشد، برای مثال به سراغ تا‌چ پنل می‌رویم و از قسمت روشناییها وارد قسمت سالن پذیرایی می شویم و چراغ لوستر اصلی سالن را روشن می کنید لوستر در لحظه روشن میشود.

نحوه عملکرد سیستم( bms )

کنترل خانه در سیستم بی ام اس با تاچ پنل

کنترل خانه در سیستم بی ام اس با تاچ پنل

همانطور که گفته شد با زدن فرمان روشن لوستر در تاچ پنل چراغ لوستر به‌صورت آنی روشن خواهد شد اما در واقع عملکرد به این سادگی نمی باشد در همین لحظه بسیار کوتاه سیستم‌ هوشمند فعالیت های زیادی داشته است ، ارسال فرمان روشن شدن لوستر از تاچ پنل مرکزی این دستور به صورت دیجیتال و از طریق کابل به کنترلر مرکزی که در تابلو مرکزی هست می‌رسد و کنترلر متناسب با دستور گرفته شده و بررسی شرایط  فعلی ساختمان دستور فعال شدن رله متصل به آن چراغ را صادر می‌کند و آن رله فعال شده و چراغ روشن میشود تمام این کارها در چند صدم ثانیه اجرا می‌شود و شما بعد از اجرای دستور به صورت آنی شاهد روشن‌ شدن ‌چراغ می شوید.

‏ ‏

Bms در یک مجتمع

Bms در یک مجتمع

Bms در یک مجتمع

سیستم bms در یک مجتمع به این صورت اجرا می‌شود که تمام واحدها مشابه سیستمی که قبل تر توضیح داده شد اجرا می‌شود و یک سیستم مجزا نیز برای قسمت های مشاعات ازجمله آسانسور، آیفون، درب ورودی ، موتورخانه، سیستم پارکینگ، دوربین های مداربسته، درب پارکینگ و.. پیش‌بینی می‌شود.

یک تابلو مرکزی نیز تعبیه می‌شود و تمام اتصال به کنترلر مربوط به مشاعات متصل میشود همچنین می‌توان یک تاچ پنل نیز برای قسمت لابی پیش‌بینی کرد تا از این پنل به توان به برخی قسمتها دسترسی داشت. البته می توان دو سطح دسترسی را برای این پنل اختصاص داد به طوری که یک سطح دسترسی مربوط به روشن و خاموش کردن چراغ ها یا سیستم سرمایش گرمایش لابی باشد و دسترسی بعدی با استفاده از کد اختصاصی که در اختیار مثلاً مدیر ساختمان است می تواند نور های نمای ساختمان یا آبیاری باغچه ها را کنترل کند.

 

 

این پنل لابی توسط کابل های شبکه و یا کابل های مخصوص به پنل واحدهای دیگر نیز متصل می شود و حتی می‌توان از یک واحد نیز برخی تجهیزاتی که اجازه کنترل آنها را داشته باشید کنترل کنید.

برای مثال روی پنل واحد خود می‌توانید فرمان روشن شدن سونا و جکوزی را در طبقه زیر زمین مجتمع صادر کنید این دستور در ابتدا به کنترل مخصوص واحد می رسد و سپس به کنترلر قسمت مشاعات می‌رسد و این کنترلر فرمان روشن شدن جکوزی و سونا را صادر و حتی پس از روشن شدن اعلام وضعیت روشن شدن را از طریق کابل های ارتباطی به پنل واحد صادرکننده فرمان و نهایتا بر روی پنل واحد مذکور به نمایش در می آید تا فرد از روشن شدن سونا و جکوزی مطمئن شود.برای اطلاعات بیشتر به سایت وکی پدیا مراجعه کنید.

امکانات سیستم bms

به طور خلاصه می توان ادعا کرد سیستم مدیریت هوشمند ساختمان و یا همان بی ام اس ، از هر چیزی که با برق کار می کند به نحوی قابل کنترل توسط سیستم هوشمند bms می باشد و حتی در برخی قسمت ها که شاید در نظر اول به برق ربطی نداشته باشند نیز توسط راهکار هایی برقی و سپس هوشمند نیز شوند برای مثال آبیاری باغچه ها یک عملیات مکانیکی و دستی است اما با استفاده از شیر برقی و یا پمپ آب و نازل های آبیاری می توان آبیاری باغچه ها را برقی نمود و دستور شیر برقی و یا پمپ از رله های سیستم هوشمند گرفته شود می توان با ارسال دستور فعال شدن آبیاری سیستم آبیاری را فعال کرد.

مزایای سیستم هوشمند  bms

ازجمله مزایای بسیار مهم سیستم (Bms) همین را می توان بیان کرد که چون کل تجهیزات ساختمان در دسترس و قابل کنترل توسط کاربر از داخل واحد خود می باشد باعث میشود ساکنین بسیار راحت تر بوده و لذت زندگی در چنین مجتمع هایی بسیار بیشتر شود. همچنین دارای مزایای متعدد و دیگری نیز می باشد که در زیر به صورت تیتر وار به آن اشاره می کنیم:

– کنترل تکی و گروهی تجهیزات

– امکان کنترل تجهیزات بیرون از منزل از طریق موبایل و وب

– امکان اجرای سناریو های دلخواه متناسب با سلیقه افراد

– امکان کنترل تجهیزات مشاعات و پارکینگ و …

– رفاه و آسایش

-امنیت کامل مجتمع

 

معایب سیستم bms :

معایب بی ام اس bms

معایب بی ام اس

سیستم بی ام اس ، در کنار تمام مزایایی که برای آن شرح دادن دارای برخی معایب نیز می باشد که قصد داریم در اینجا آنها را مطرح کنیم تا از آن ها مطلع شوید البته که این معایب همیشگی و یا در همه ساختمان ها وجود ندارد ممکن است در برخی ساختمان ها و در زمانی خاص پیش بیاید ولی برخی جز معایب کلی سیستم هوشمند می باشد مانند:

-سیم کشی بسیار پیچیده و زیاد :

در طراحی بی ام اس نیاز به سیم کشی بسیار زیادی می باشد چرا که باید از تجهیزات سیم برق و یا سیم فرمان به تابلو مرکزی کشیده شود و همین امر باعث می‌شود هزینه اجرای سیستم بسیار زیاد شود.

– تعمیر و نگهداری پیچیده :

با توجه به نحوه سیم کشی توضیح داده شده و ساختار کلی سیستم این مجموعه نیاز به نگهداری و در صورت بروز مشکل نیاز به تعمیرات باید کارشناسان تخصصی شرکت هوشمند ساز در محل حاضر شوند.

– عملکرد دشوار :

ممکن است عملکرد سیستم برای برخی افراد مخصوصا افراد سالمند سخت و دشوار باشد.

– عدم امکان تبدیل به سیستم سنتی :

اگر به هر دلیلی به این سیستم هوشمند نیاز نداشته باشید و بخواهید آن را از مدار خارج و به سیستم سنتی تبدیل کنید به دلیل سیم کشی خاص این سیستم امکان جایگزین سیستم بدون تخریب وجود ندارد.

– در صورت وجود خرابی در قسمتهای اصلی سیستم هوشمند مانند: کنترلر تقریباً تمام تجهیزات متصل به هوشمند از دسترس خارج می شود.

* نکته مهم : اکثر موارد اشاره شده بستگی به برند تجهیزات، نحوه اجرا و طراحی سیستم می باشد چرا که با برخی طراحی ها و یکسری ‌پیش بینی ‌های انجام شده می توان برخی از موارد فوق را از معایب سیستم حذف نمود.

 

در این مقاله سعی کردیم به صورت تقریباً ساده و روان سیستم بسیار پیچیده bms را برای شما شرح دهیم در صورتی که به این سیستم علاقه مند شده اید و اطلاعات بیشتری در این خصوص نیاز داشتید و یا برای اطلاع از قیمت سیستم bms کارشناسان ما در خدمت شما هستند تا شما را راهنمایی کنند.

 

به این مطلب امتیاز دهید
4.6 7 votes
امتیاز محصول
ارسال دیدگاه
Notify of
guest
11 نظرات
قدیمی تر
جدیدتر
Inline Feedbacks
مشاهده کلیه پیام ها
میثم ابراهیمی
میثم ابراهیمی
3 years ago
امتیاز دهید :
     

سلام روز بخیر، سیستم بی ام اس برای مجتمع تجاری میخواستم پیاده سازی کنم به چه صورت شما میتونید پیاده سازی کنید امکان هست لیست تجهیرات هم ارسال کنید

sadegh
sadegh
3 years ago
امتیاز دهید :
     

سلام تفاوت سیستم کشی توی bms با سیستم معمولی هست ؟

mahdiye sabori
mahdiye sabori
3 years ago
امتیاز دهید :
     

سلام برای ساختمان مسکونی هم بی ام اس پیاده میشه یا فقط برای مراکزتجاریه

mohamadi
mohamadi
3 years ago
امتیاز دهید :
     

خیلی خوب بود یکی از همکارانمون شما را جزو یکی از بهترین شرکت های bms معرف کرد بهمون.با امید موفقیت روز افزونتون و اینکه ما هم بتونیم خونه ی خودمون را هوشمند کنیم

مدیر فروش
مدیر فروش
Reply to  mohamadi
3 years ago

درود بر شما
نظر لطف شما و دوستتون هست.
هدف اصلی مجموعه ما ارائه محصولات عالی با خدمات عالی تر هست.
هر زمانی دستور بدید برای هوشمند سازی منزلتون اقدام میکنیم

MILAD
MILAD
2 years ago
امتیاز دهید :
     

سلام مطالب سایتتون خیلی مفید و خوب بود ممنون خسته نباشید

کارشناس فروش 1
Reply to  MILAD
2 years ago

سلام
سلامت باشین رضایت شما باعث افتخار و خوشحالی ماست

مجید محسنی نسب
مجید محسنی نسب
2 years ago
امتیاز دهید :
     

خسته نباشید برای یک باغ ویلا با این سیستم چقدر باید هزینه کرد ؟؟

کارشناس فروش 1
Reply to  مجید محسنی نسب
2 years ago

سلام
جهت براورد قیمت یک پلان از پروژه ارسال کنین واتساپ در خدمتیم

farid
farid
2 years ago
امتیاز دهید :
     

در سیستم bms کلید تک پل ،دوپل و…. هم نصب میشه ؟؟

کارشناس فروش 1
Reply to  farid
2 years ago

سلام
خیر دوست عزیز در هر قسمت یک تاچ پنل جهت کنترل کلیه تجهیزات قرار میگیرد