آشپزخونه ی هوشمند

در این مقاله ما میخواهیم شما را با آشپزخانه هوشمند اشنا کنیم و کاربردهای شگفت انگیز آن را برای شما شرح دهیم که شاید تا چند سال پیش یه چنین آشپزخانه ای فقط یک خیال پردازی و رویای زیبا بود اما در حال حاضر اون رویا به حقیقت تبدیل شده و به خدمت ما در امده در ادامه توضیح خواهیم داد که یک آشپزخانه هوشمند با یک آشپزخانه خانه معمولی چه تفاوتی دارد؟؟ و ساختار آن به چه صورت است؟؟؟ و به شکلی میتواند به ما کمک کنه؟؟؟ و ببینیم که ایا میشود یک آشپز خانه ی معمولی با سیم کشی قدیمی به یک آشپزخانه ی هوشمند مدرن تبدیل کرد و نقش آن در روند زندگی ما و یا یک بانوی خانه دار که شاید حدود 70درصد فعالیت هایش در طول روز در آشپزخانه باشد.

تفاوت آشپزخانه هوشمند و معمولی :

شاید در نگاه اول آشپز خانه های هوشمند و معمولی خیلی شبیه به هم باشن، از نظر تجهیزات، ساختار ظاهری و…

اما تفاوت آنها بسیار زیاد است. زمانی این تفاوت را احساس می‌کنید و کاملا آن را درک می‌کنید که در یک آشپز خانه هوشمند حرفه‌ای مشغول آشپزی، فعالیت و … شوید در آن لحظه است که شما احساس می‌کنید کارها بسیار آسان تر لذت بخش تر شده و یا خیلی سریع تر از قبل پیش می‌رود و هر چه ادامه می‌دهید نه تنها دیگر کارهای همیشگی برای شما خسته کننده و کسل کننده نمیباشد، بلکه شما مجذوب تجهیزات و عملکرد هوشمند آشپزخانه می شوید.

اتفاقاتی که به صورت اتوماتیک و طبق یک قاعده و قانون خاصی پشت سر هم رخ میدهد و همه ی این اتفاق ها دست در دست هم می دهند که شما احساس خستگی نکنید و همچنین کارهایتان با سرعت و دقت کامل تری انجام شود و در عین حال از فعالیت در آشپزخانه لذت ببرید. در واقع می‌توان گفت سیستم هوشمند آشپزخانه هر گونه فعالیت در آشپزخانه را به یک فعالیت لذت ‌بخش، مهیج و جالب تبدیل می‌کند، زیرا خیلی از وسایل آشپز خانه به صورت خودکار به کمک شما می آیند مثل : ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، چای ساز، سیستم تهویه هوا، هود و…. که نمونه های مختلف این تجهیزات و نحوه عملکردشان را در ادامه به صورت کامل توضیح خواهیم داد.برای دیدن لیست تجهیزاتی که در خانه ی هوشمند میتوان آن ها را کنترل کرد، روی لینک کلیک کنید.

هوشمند سازی آشپز خانه :

تجهیزات آشپزخونه هوشمند

برای هوشمند سازی یک آشپزخانه می‌توان از روشنایی ها و سیستم صوتی آن شروع کنیم تا پرده برقی و لوازم هوشمند از قبیل :مایکروویو، چای ساز، سولاردم و … ما می‌توانیم وسایل برقی مورد نظر خودمان را هم تحت شبکه هوشمند قرار دهیم یعنی به صورت هوشمند فرمان پذیر باشند (به این صورت که قابلیتی داریم که میتوانیم روز ، زمان و … را برای هر کدام از وسایل برقی آشپزخانه تعریف کنیم تا به صورت اتوماتیک عمل کند بطور مثال : هر روز صبح ساعت 7 چای ساز روشن شود وساعت 8 خاموش و …).

در هوشمند سازی آشپزخانه با بکارگیری سنسورهای مختلف می توان سطح ایمنی آشپزخانه را نیز بالا برد به طور مثال سیستمی اجرا کرد که اگر گاز نشت پیدا کرد سیستم ایمنی فعال شود و شیراصلی گاز را قطع کند، سیستم اعلام حریق را نیز می توان اجرا کرد که در هنگام وقوع آتش سوزی آبپاشهای سقفی را فعال کنند و به طور اتوماتیک با آتش‌نشانی تماس گرفته و لوکیشن دقیق را اطلاع دهد.

یک آپشن دیگر که می توان توسط سنسورهای خانه اضافه کرد این است که با استفاده از سنسور تشخیص حضور  وقتی که در آشپزخانه هیچکس حضور ندارد نور کم میشود و یا حتی خاموش شده و به محض ورود شخص به حالت قبلی باز گردد .

 

تجهیزات و امکانات اشپز خانه هوشمند

 

همانطور که توضیح دادیم ما می توانیم خیلی از تجهیزات آشپزخانه معمولی را هوشمند کنیم، یعنی تحت پوشش سیستم هوشمند خود قرار دهیم که این کار با توجه به نیاز و سلیقه هر شخص صورت می گیرد، اما قسمتی از این تجهیزات و امکانات را برای شما شرح خواهیم داد در یک آشپزخونه هوشمند می‌توان کنترل تمام لوازم برقی را در دست داشت مانند: لباسشویی، سولاردم، ماشین ظرفشویی و … و در زمانی که حتی در منزل حضور نداریم این وسایل را کنترل کنیم.

فرض کنید که شما در حال بازگشت به خانه هستید (مخصوصا زمانی که از کار بازمیگردید) شما می‌توانید توسط اپلیکیشن که بر روی گوشیتون نصب شده ماشین ‌لباسشویی، سولاردوم و چای ساز را روشن کنید تا هنگامی که شما به منزل رسیدید بعد از کمی استراحت و نوشیدن چایی هیچ کاری برای انجام نداشته باشید و راحت و اسوده فقط استراحت کنید.

این چند مورد که توضیح دادیم یک قسمت کوچک و خیلی ساده از یک آشپزخونه ی  هوشمند است و مواردی مثل قابلیت سناریو پذیری امکانات آن را دو چندان کرده و انسان را مجذوب خود می‌کند، زیرا با استفاده از این قابلیت اتفاقاتی در یک آشپزخانه رخ می‌دهد که شما تصور می کنید یک یا چند نفر در آشپزخانه به کمک شما آمده اند و شما تنها نیستید.

در هر لحظه و زمان یک نفر به شما کمک می‌کند و و همین امر باعث می شود که خانم‌های خانه‌دار و یا افرادی که در آشپزخانه فعالیت زیادی دارند همیشه با روحیه و پر انرژی باشد و خیلی خیلی کمتر احساس خستگی کنند. شاید برای ما سوال پیش آید که این سناریو چگونه عمل می‌کند و یا تعریف آن به چه صورت است در قدم اول باید به شما بگوییم که سناریو های تعریف شده برای یک آشپزخانه هوشمند در ایران دقیقاً همان خواسته ها و مواردی است که شما توقع دارید برای شما در یک زمان مشخص انجام شود.

برای شما چند نمونه از سناریوها را مثال می‌زنیم فرض کنید ما یک سناریو تعریف می‌کنیم تحت عنوان سناریو صبحانه، که به این صورت عمل می کند، مثلاً: هر روز راس ساعت ۷ صبح پرده های آشپزخانه به صورت خودکار کنار برود و سپس متناسب با نور محیط یک سری از هالوژن های آشپزخانه و چراغ های روی میز صبحانه روشن شود. در مرحله بعد چایی ساز روشن شده و یک موزیک ملایم و یا حتی رادیو شروع به پخش کند (با توجه به سلیقه شما)

که یک فضای خیلی زیبا و پر انرژی را به وجود می آید سناریو می‌توان یک زمان برگشت به حالت قبل را نیز داشته باشد مثلا : در ساعت 10 صبح پرده ها مجدداً کشیده شوند و نور محیط مناسب و نوری که از بیرون می‌آید تنظیم شود و چراغهای میز صبحانه نیز خاموش بشود.

سناریوها می‌توانند با توجه به نیاز و سلیقه‌های متفاوت تعریف شوند، حتی به صورت روزانه مثلاً هر روز و یا نه فقط روزهای خاص(زوج یا فرد ) و در ساعات خاص باشند به فرض مثال: ایام شنبه تا چهارشنبه سناریوی صبحانه ساعت ۷ اجرا شود و در روزهای پنجشنبه و جمعه این سناریو ساعت ۱۰ اجرا شود و یا اصلا اجرا نشود چون شاید هیچ کس برای صبحانه صبح پنجشنبه و جمعه ساعت هفت حاضر نشود.

حالا یک حالت خیلی جذاب و جالب که یک آشپز خانه هوشمند می‌تواند داشته باشد سناریوی آشپزی است یک سناریو تحت عنوان آشپزی که به این صورت عمل می‌کند وقتی این حالت فعال شود تمام نورهای زیر کابینت روشن شده، هود فعال می شود، موزیک پر انرژی و یا یک دستور آشپزی صوتی که قرار است طبق آن غذایی تبخ شود پخش میشود.

تمام این امکانات که توضیح دادیم از یک آشپز خانه هوشمند یک قسمت کوچک از دنیای هوشمند بوده و ما می‌توانیم با به کارگیری سنسور ها و آپشن های زیاد دیگری را نیز در یک آشپزخانه خانگی و یا حتی آشپزخانه های خیلی بزرگ داشته باشیم همچنین سطح امنیت را از لحاظ خطراتی چون آتش سوزی نشت گاز و غیر بالا ببریم.

 

مقالات مرتبط : امنیت در خانه هوشمند 

آیا میتوان یه آشپزخانه معمولی (با سیم کشی سنتی )را هوشمند کرد ؟

امکانات آشپزخانه هوشمند

درجواب این سوال باید بگوییم بله با توجه به امکاناتی در سیستم هوشمند وجود دارد ما میتوانیم حتی آشپزخانه های قدیمی را نیز هوشمند کنیم البته لازم به ذکر است که اگر ساختمان در دست باز سازی قرار گیرد، هوشمند سازی خیلی بهتر و با امکانات بیشتری قابل اجرا است به دلیل اینکه می توانیم سیم کشی های جدید اضافه کنیم و آپشنهای بیشتر و تجهیزات بروز تری داشته باشیم.

اما به این معنا نیست که نتوانیم ساخت های قدیمی را هوشمند کنیم در ساخت های قدیمی نیز سیستم هوشمند سازی قابل اجرا است اما با امکاناتی کمتری نسبت به ساختمانهای نو ساز و یا در دست باز سازی مثلا میتوانیم سیستمهایی از قبیل : روشنایی ،پرده برقی،سیستم تهویه هوا ،هود وکنترل پریزها را در دست داشته باشیم و امکان دارد که از یک سری از آپشنها نتوانیم استفاده کنیم.

 

نقش آشپزخانه هوشمند در زندگی ما:

باتوجه به مطالبی که شرح  دادیم درمیابیم که داشتن یک اشپزخانه مدرن هوشمند مقدارخیلی زیادی در سرعت عمل ما حین آشپزی و یا کلا در فعالیت های روزمره تاثیر دارد و علاوه بر آن سطح امنیت را در حد چشمگیری بالا میبرد(در زمینه اتفاقاتی نظیر نشت گاز، آتش سوزی و..)

نکته مهمتر از همه یک آشپزخانه میتواند کمک خیلی بزرگی باشد برای افراد سالمند ، بانوان خانه دار، افراد شاغل و…

در این مقاله سعی کردیم که شما را با آشپزخانه هوشمند و تجهیزاتی که تحت پوشش سیستم آشپزخانه هوشمند قرار میگیرد و همچنین نحوهی عمکرد آن آشنا کنیم در صورتی که تمایل به دریافت اطلاعات بیشتر دارید میتوانید با کارشناسان ما تماس گرفته تا اطلاعات به صورت رایگان در خدمت شما قرار بگیرد.

 

سخن پایانی

قفل های دیجیتال دارای انواع مختلفی هستند که از مزایا و معایب زیادی برخوردارند. سرعت ساخت و استفاده آنها، در صنعت ساختمان سازی بسیار افزایش یافته است. به همین جهت، برند های زیادی در تولید این نوع قفل ها فعالیت دارند. قفل های دیجیتال بیشتر در ادارات و منازل مسکونی به کار برده می شوند.

پیشنهاد می کنیم، ابتدا نکات مهم مربوط به مدل های قفل های هوشمند را به طور کامل بررسی کنید. متریال، ظاهر قفل ها و ماندگاری و طول عمر این دسته از قفل ها، از جمله مواردی است که می بایست در نظر داشته باشید‌. در این مسیر می توانید از مشاوران و افرادی که در این زمینه دارای تجربه هستند نیز مشورت بگیرید. همچنین حتما پیش از خرید از چندین منبع، قیمت این محصولات را بررسی کنید تا متحمل پرداخت هزینه های اضافی نشوید.

هایکا با معرفی و فروش تخصصی انواع محصولات و تولیدکنندگان در زمینه هوشمند سازی و تجهیز ساختمان های لوکس می کوشد تا نیاز صنعت را در زمینه شبکه توزیع و خرید تخصصی بر آورده نماید. همچنین هایکا امکان مقایسه کیفیت و قیمت محصولات مختلف و مذاکره بی واسطه با تولیدکنندگان را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد تا آنها را در امر خرید : کلید لمسی ، کلید لمسی هوشمند ، خانه هوشمند ، پرده برقی ، دستگیره دیجیتال ، قفل دیجیتال ، آمپلیفایر لمسی ، بلندگو سقفی و بلندگو بلوتوثدار یاری نماید .

به این مطلب امتیاز دهید
0 0 votes
امتیاز محصول
ارسال دیدگاه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده کلیه پیام ها