انتخاب پروژکتور روشنایی

انتخاب پروژکتور روشنایی

در مقاله  ی قبل در مورد انواع پروژکتور های led به همراه تک تک ویژگی ها و قابلیت های آن ها صحبت کردیم .اکنون میخواهیم در مورد نحوه ی انتخاب بهترین پروژکتور روشنایی صحبت کنیم .پس با ما همراه باشید.

انتخاب پروژکتور روشنایی ، خرید و نصب آن همیشه از مسائل مهم مشتریان می باشد. نوع پروژکتور یعنی وات آن ، رنگ آن و نوع چراغ آن اما جهت انتخاب پروژکتورهای قدیمی خیلی کار سختی نبود چرا که دو یا سه مدل چراغ بیشتر موجود نبود و همان دو سه نوع نیز یکی دو مدل وات مختلف بیشتر نداشتند.
به همین دلیل بیشتر وقت ها در زمان انتخاب و خرید می دیدید که در میان انواع پروژکتور روشنایی ، یک یا دو انتخاب بیشتر ندارید.

اما امروزه با وجود پروژکتورهای LED داستان انتخاب نوع پروژکتور بسیار متفاوت شده چرا که در پروژکتورهای ال ای دی علاوه بر وات های بسیار متنوع و رنگ های مختلف شما می توانید نوع چراغ ال ای دی استفاده شده ، لنز پخش کننده نور ، ضد آب بودن یا نبودن ، ولتاژ کاری ، شیشه رفلکس یا ساده پروژکتور و …. را انتخاب کنید.

 

تفاوت پروژکتورهای روشنایی  قدیمی با جدید

همین تنوع بسیار بالا در پروژکتورهای ال ای دی یک مزیت فوق العاده دیگری شده که علاوه بر مزایای LED نسبت به پروژکتورهای قدیمی مشتریان هر روز به این پروژکتورها تمایل بیشتری نشان می دهند .

برای مثال یک کارگاه تراش یا بسته بندی که در سوله با ارتفاع 7 تا 9 متری قبلا ناچار بود از چراغ های متال هالاید 250 یا 400 و یا 250 سدیم استفاده می کرد این پروژکتورها همگی یک نور سفید رنگ را تولید می کردند و زاویه تابش آنها نیز محدود بود و نمی توانستند به دلخواه مشتری فضاها را نورانی کنند.

این نور علاوه بر خستگی چشمان اپراتورها و مصرف بسیار بالا معایب دیگری نیز داشتند از جمله :

روشن شدن طولانی _ خاموش شدن در زمان لرزش و تکان شدید و مشکل روشن نشدن بعد از آن به مدت طولانی ، مصرف سیم ضخیم برای تامین جریان مصرفی ، طول عمر بسیار کمتر از چراغ های ال ای دی و ….

اما امروزه برای همان کارگاه تراش می توان هر نوع پروژکتوری را به صورت سفارشی تولید نمود و بهترین نور مورد نیاز را برای سالن مهیا نمود به طوریکه این نور علاوه بر تامین لوکس کافی ، رنگ گرم و مناسب زاویه تابش بسیار خوب مزایای عمده چراغ های ال ای دی را نیز شامل می شود که همگی جزو پروسه انتخاب پروژکتور روشنایی میباشد.

مزایا ی پروژکتورهای جدید نسبت به قدیمی

مزایا ی پروژکتورهای جدید نسبت به قدیمی

از جمله مصرف برق بسیار کمتر 3 تا 5 برابر کمتر از چراغ های قدیمی و گازی ، طول عمر تا 5 برابر بیشتر ، روشن شدن آنی ، افت نور بسیار کم ( حدود 10 درصد در طول 2 سال ) ، طیف رنگی بسیار وسیع ( زرد تا سفید یخی ) و….

بهتر است یک کف قیمت برای قیمت انواع پروژکتور روشنایی بدانیم. حدود قیمت پروژکتور ال ای دی ۵۰ وات ، 100 هزار تومان به بالا میباشد این در حالی است که قیمت پروژکتور ال ای دی 300 وات از حدود 300 هزار تومان شروع میشود.
قیمت پروژکتور لامپی بسته به وات آن از 50 هزارتومان به بالا میباشند. قیمت پروژکتور ال ای دی 150 وات نیز بسته به نوع جنس آن بسیار متغیر است. تمامی مدل ها و وات های پروژکتورها میتواند متغیر باشند.

اکنون که در انتخاب نوع پروژکتور تنوع بسیار زیادی داریم باید در انتخاب پروژکتور روشنایی تخصصی تر عمل کنیم و پروژکتوری را انتخاب کنیم که بهترین رنگ را با میزان و شدت نور مناسب برای فضای مورد نظر مهیا کند .

چه پروژکتور روشنایی را انتخاب کنم ؟

مثال در برخی مکان ها :

1- درمحوطه  از چه نوع پروژکتوری استفاده کنم ؟

1- درمحوطه  از چه نوع پروژکتوری استفاده کنم ؟

در محوطه ها ، حیاط ها و مکان هایی که نور فقط در حد روشنایی محیطی بوده و نیاز به شدت نور خاصی نمی باشد می توان از پروژکتورهای COB با لنزهای باز استفاده نمود تا فضای زیادی را روشن کند دمای رنگ انتخاب شده نیز با اینکه سلیقه ای می باشد اگر نور سفید سفید نباشد بهتر است برای مثال از بین 4000 زرد تا 6500 سفید نور 5000 یا 5500 نور مناسبی می باشد.

برای محوطه های کارگاهی حیاط ها ، راهروها و …. پروژکتور ال ای دی خیابانی پویا بسیار مناسب می باشد این پروژکتورها در سه نوع 50 ، 100 و 150 وات ارائه می شوند که متناسب با وسعت فضای مورد نظر و ارتفاع نصب می توان از هر کدام استفاده نمود.

برای مثال در یک محوطه کارگاه با تیرهای برق 6 متر یا کمتر چراغ 50 وات جهت روشنایی گزینه بسیار مناسبی است و برای روشنایی بزرگراهی با ارتفاع تیرهای چراغ برق 12 متری چراغ 150 وات لاک پشتی توصیه می شود که می تواند فضای بسیار زیادی راروشن کند ( البته نوری ملایم برای روشن شدن جاده و محوطه کناری )

باید دقت کنید که در اکثر مواقع شدت نور با محدوده روشنایی رابطه عکس دارد برای مثال یک چراغ با یک لنز اگر فضایی به شعاع 4 متر را با شدت نور 300 لوکس روشن کند حال همان چراغ با لنزی دیگر بخواهد فضایی به شعاع 6 متر را روشن کندشدت نور تا 200 لوکس ممکن است کاهش یابد.

بنابراین باید این نکته را در انتخاب پروژکتور روشنایی مناسب لحاظ کنید که اگر برای مثال در فضا شدت روشنایی 300 لوکس نیاز دارید و فضای مورد نظر وسیع می باشد باید تعداد پروژکتور را افزایش داد یا از پروژکتور با توان بالاتر استفاده نمود .

 

 

2- داخل سوله ها و کارگاه ها از چه نوع  پروژکتوری استفاده کنم ؟

2- داخل سوله ها و کارگاه ها از چه نوع  پروژکتوری استفاده کنم ؟

جهت روشنایی داخل سوله ها چندین انتخاب مختلف داریم که متناسب با کاری که انجام می شود انتخاب می شود.
اگر نیاز به شدت نور بسیار زیاد باشد از پروژکتورهای POWER و SMD با لنزهای جمع 60 یا 90 درجه استفاده می کنیم تا شدت نور زیادی را در یک محدوده ایجاد کند همچنین که از ترکیب نورهای زرد و سفید استفاده می کنیم تا بهترین رنگ برای کارگر ایجاد شود.

 

 

این حالت پر نورترین حالت ممکن است و مخصوص کارهایی است که دقت زیادی لازم دارد و به همین منظور نور زیادی لازم دارد . اگر شدت نور مورد نیاز کمتر باشد می توان از همین نوع پروژکتور با لنزهای بازتر 110 و 120 درجه استفاده کرد تا محدوده وسیع تری را پوشش دهد و تعداد پروژکتور مصرفی کاهش یابد اما باید دقت کنید که شدت نور در این حالت کمتر از حالت قبل است.

در انتخاب پروژکتور روشنایی ، اگر شدت نور مورد نیاز باز هم کمتر باشد می توان از پروژکتورهای COB با لترهای 170 درجه استفاده کرد در این نوع پروژکتور فضای زیادی را تحت شعاع قرار می دهد اما شدت نور کمتر از حالت های قبل است.

پروژکتورهای COB

پروژکتورهای COB

برای توضیح دقیق و فنی تر مثال زیر را شرح می دهیم :
یک پروژکتور POWER بیتا 80 وات با ولتر 90 درجه وقتی در ارتفاع 6 متری نصب می شود محدوده زیر خود را به شعاع 9 تا 10 متری را روشن می کند و شدت نور 250 لوکس را تولید می کند . اما همان پروژکتور بیتا با لنز 110 درجه در ارتفاع 6 متری نصب شود محدوده 12 متری را با شدت نور 200 لوکس روشنایی می کند .

در زمینه رنگ نور پروژکتور نیز اگر یک پروژکتور 80 وات را در نظر بگیریم وقتی از نور زرد رنگ استفاده شود پروژکتور نوری حدود250 لوکس را تامین میکند اما خب نور زرد پروژکتور روشنایی محوطه ، جهت روشنایی محوطه فقط مفید است چرا که تشخیص رنگ خیلی واضح نمی باشد و نمی توان زیر این نور کاری که نیاز به دقت داشته باشد را نجام داد.

ولی اگر همین پروژکتور از نور سفید استفاده شود با اینکه 200 لوکس را تولید می کند اما نور سفید باعث می شود وضوح رنگ ها بیشتر و بتوان با دقت فراوان زیر این نور کار کرد ولی باید دقت کرد کار طولانی مدت زیر نور سفید باعث خستگی چشم ها خواهد شد.
به همین دلیل سعی می کنیم که نور ترکیبی زرد وسفید را استفاده کنیم تا هم لوکس مناسب تولید شود و هم نور مناسب با دقت کافی تامین شود هچنین برای کارکرد طولانی مدت کارگران مفید باشد.

پس برای یافتن مناسب ترین پروژکتور مورد نیاز خود با ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما با توجه به نیاز شما بهترین پروژکتور را به شما معرفی کنند و در انتخاب پروژکتور روشنایی به شما راهنمایی دهند. همچنین میتوانید با خواندن مقاله ی بهترین پروژکتور ال ای دی را چگونه انتخاب کنم

 

گروه مهندسی هایکا

به این مطلب امتیاز دهید
5 1 vote
امتیاز محصول
ارسال دیدگاه
Notify of
guest
5 نظرات
قدیمی تر
جدیدتر
Inline Feedbacks
مشاهده کلیه پیام ها
mohandes
mohandes
4 years ago

شما نکات بسیار جالبی را ملاحظه کرده اید! خیلی روان هم توضیح دادید سپاس

خادمی
خادمی
3 years ago

سلام برای یک باغ 1500 متری چند تا چروژکتور مورد نیاز هست و اینکه ایا گارانتی و ضد آب هستند ؟

فریبرز
فریبرز
1 year ago
امتیاز دهید :
     

ممنون از توضیحات مفید شما

کارشناس فروش 1
Reply to  فریبرز
1 year ago

درود برشما
ممنون رضایت شما باعث افتخار ماست در خدمت شما هستیم