پروژکتورهای ال ای دی و انواع آن

در گذشته و حال برای روشن کردن فضاهای بزرگ و محوطه ها از پروژکتورها استفاده می شد چرا که هم نور زیادی تولید می کرد هم سطح وسیعی را پوشش می داد.اما از طرف دیگر هزینه برق و عمر مفید کم آن هزینه های زیادی را متحمل می نمود تا اینکه سر و کله پروژکتورهای ال ای دی به بازار پیدا شد که مزایای فراوانی نسبت به پروژکتورهای قدیمی مانند بخار جیوه یا متال هالاید دارد.

به عنوان بزرگترین مزیت رقابتی این پروژکتورها می توان به مصرف برق بسیار پایین آنها اشاره کرد به طوریکه این پروژکتورها به چراغ های فوق کم مصرف نیز شهرت پیدا کرده اند و با وجود مصرف بسیار پایین برق ، نوری فوق العاده تولید می کنند.

پروژکتورهای LED پویا صنعت صبا نیز با بهره گیری از برترین تکنولوزی ساخت درایورها و استفاده از بهترین دیود های نوری (LED) و بکارگیری لنزهای متفاوت توانستند یکی از بهترین پروژکتورهای موجود در بازار را تولید کنند

که حتی از بسیاری نمونه های اروپایی خود نیز با کیفیت تر بوده و بدلیل استفاده از با کیفیت ترین مواد اولیه کلیه محصولات خود را با اطمینان خاطر شامل 5 سال گارانتی تعویض نموده چرا که از کیفیت بالای محصولات خود کاملا مطمئن هستند.این پروژکتورها در اصفهان تولید و به بازارهای کل کشور و بازارهای بین المللی صادر می شود.

LED و پروژکتور LED چیست؟

LED در واقع یک قطعه الکترونیکی است که از دیود نوری تشکیل می شود که با اتصال به منبع تغذیه مناسب نوری یکدست و شفاف را ایجاد می کند. پس برای تولید و تابش نور به منبع تغذیه مناسب و دیود نوری نیاز است.

این منبع تغذیه در واقع مهمترین قسمت کار است چرا که در اکثر موارد که چراغ LED می سوزد در واقع یا منبع تغذیه سوخته و یا به دلیل نوسانات ولتاز و جریان منبع تغذیه باعث سوختن دیود نوری شده پس محاسبات منبع تغذیه و کیفیت قطعات آن در نور و طول عمر چراغ بسیار اهمیت دارد.
اکنون که نور مناسب تولید شده است باید توسط لنز مناسب پخش یا جمع شود تا محل مورد نظر ما را روشن کند. انتخاب نوع لنز به فاصله پروزکتور از سطح مورد نظر ، وسعت فضا و میزان نور مورد نیاز ما بستگی دارد.
در گروه پویا صنعت صبا توسط متخصصین مجرب وتوانای خود توانسته ایم مناسب ترین پروژکتورها را برای هر مکان و هر نیازی تولید کنیم تا تمامی نیازهای شما را بر طرف سازد.

انواع پروژکتور از نظر عملکرد و نوع دیود نوری:

 

پروژکتورهای POWER :

پروزکتورهای POWER

پروزکتورهای POWERاین پروزکتورها از LED های نوع POWER استفاده می کنند که عموما 3 وات هستند و توسط تعداد زیادی LED این نور را تامین می کند با ترکیب LED زرد و سفید می توان هر طیف رنگی مورد نیاز را تامین نمود.

پروژکتورهای SMD :

پروژکتورهای SMD

پروژکتورهای SMD

در این پروژکتورها از LED های تخت یا SMD استفاده می کنند و توسط لنزهای مخصوص نور تولید شده را به سطح مورد نظر هدایت می کنند در این نوع از پروزکتورها نیز از ترکیب زرد و سفید و هر طیف رنگی دلخواه را تولید می کنند .

پروژکتورهای COB :

پروژکتورهای COB

پروژکتورهای COB

این نوع از پروژکتورها از دیود های نوری مجتمع استفاده می کنند و از لنزهای مخصوص COB برای پخش مناسب نور استفاده می کنند و برای رنگ دلخواه باید دیود نوری مجتمع و همان رنگ را استفاده کنیم .

 

 

طیف های رنگ پروژکتور های ال ای دی رنگی:

پروژکتور های ال ای دی

پروژکتور های ال ای دی

چراغ های LED می توانند از نور سفید 6000K تا نور زرد 2700K را تولید کنند که برای هر مکان با توجه به نحوه فعالیت باید نور مناسب را تامین نمود تا علاوه بر نور کافی و وضوح دید نور باعث خیرگی چشم نشود و دراز مدت باعث خستگی چشم نشود .
برای مثال برای اکثر سوله هایی که با دستگاه های تقریبا دقیق کار می کنند نور یخی 5000K استفاده می شود که نوری سفید با وضوح بالا و بدون چشم زدگی را تامین می کند .
برای روشنایی محوطه ها از نور 4500K استفاده می شود که تقریبا نوری مشابه نور خورشید را تولید می کنند و در شب ها باعث خستگی چشم نمی شود .

 

بیشتر بدانید : پکیج هوشمند سازی ساختمان

مزایای استفاده از LED به جای پروژکتورهای متری

 

مزایای استفاده از LED به جای پروژکتورهای متری

مزایای استفاده از LED

پروژکتورهای ال ای دی دارای مزایای بسیار زیادی می باشد که در زیر آنها را

شرح می دهیم :

 

1- مصرف برق بسیار پایین تر

برای جایگزینی یک پروژکتور قدیمی 150 وات بخار جیوه براحتی می توان از یک پروژکتورهای ال ای دی 35 یا 50 وات استفاده نمود ومصرف برق را بین 3/1 تا 5/1 کاهش داد

2- بازگشت سرمایه

با جایگزینی پروژکتورهای LED بجای پروژکتورهای قدیمی باعث کاهش مصرف برق شده و با توجه به تعرفه برق صنعتی تقریبا 13 الی 14 ماه بعد از جایگزینی هزینه ای برابر با قیمت پروژکتور LED از قبوض شما کم شده و در واقع پروژکتور رایگان بدست آمده .

3- طیف رنگی متنوع

با استفاده از پروژکتورهای LED شما هر نوع طیف رنگی که نیاز داشته باشید را می توانید تولید کنید که برای استفاده در سوله ها و تولیدی ها این نکته بسیار مهم می باشد .

4- روشن شدن آنی

نور افکن های LED بر خلاف نور افکن های قدیمی به صورت لحظه ای روشن می شوند و نیازی به گرم شدن ندارند .

5-طول عمر بسیار بالا

پروژکتورهای ال ای دی تقریبا 3 تا 5 برابر پروژکتورهای قدیمی عمر می کنند که با توجه به هزینه خرید مجدد چراغ و سختی تعویض چراغ ( بدلیل ارتفاع بالا ) نکته بسیار با اهمیتی در انتخاب پروزکتور می باشد .

6-عدم حساسیت به لرزش و تکان

چراغ های LED هیچ گونه حساسیتی نسبت به لرزش و تکان های شدید ندارند و بر عکس چراغ های بخار جیوه ومتال هالاید که با لرزش قطع می شوند به کار خود ادامه می دهند این نکته جهت سوله هایی که جرثقیل سقفی دارند و یا دستگاه هایی سنگین با تکان هایی شدید دارند بسیار مناسب می باشد و دیگر نیازی به استفاده از زنجیر نمی باشد .

نتیجه گیری :

با استفاده از پروژکتور LED علاوه بر محاسنی از جمله نور مناسب با رنگ دلخواه ، پخش نور مناسب ، طول عمر بسیار بالا و عدم حساسیت به لرزش با توجه به مصرف برق 5/1 این پروزکتورها بعد از مدت کوتاهی صرفه جویی مصرف برق دقیقا رابر با قیمت پروژکتورهای ال ای دی شده و یعنی پروژکتور رایگان محاسبه شده و تازه 4 سال آینده نیز این پروژکتور درآمد زایی نیز می کند .

انتخاب پروژکتور جایگزین :

برای انتخاب مناسب جایگزینی پروژکتورهای قدیمی با پروژکتورهای LED پویا صنعت صبا در زیر برخی مدل ها را شرح می دهیم :
– بجای پروژکتور بخار جیوه 150 وات ، پروژکتورهای ال ای دی 35 وات که قیمت پروژکتورهای ال ای دی 35 وات تقریبا 3/1 برابر پروژکتور قدیمی می باشد .
– جایگزینی پروژکتور 250 وات بخار جیوه یا بخار سدیم با پروژکتور 50 وات یا 80 وات قیمت پروژکتور ال ای دی ۵۰ وات تقریبا برابر پروژکتور 250 وات و قیمت پروژکتور 80 وات ال ای دی حدودا 4/1 برابر قیمت پروژکتور قدیمی می باشد .
– جایگزینی پروژکتور 400 وات متال هالاید با پروژکتور 180 وات COB و قیمت پروژکتورهای ال ای دی 180 وات COB شرکت پویا صنعت صبا حدودا یک ونیم برابر قیمت پروژکتور 400 وات می باشد .

لذت زندگی هوشمند را با هایکا تجربه کنید

به این مطلب امتیاز دهید
0 0 votes
امتیاز محصول
ارسال دیدگاه
Notify of
guest
2 نظرات
قدیمی تر
جدیدتر
Inline Feedbacks
مشاهده کلیه پیام ها
دستگیره دیجیتال الکترونیکی
دستگیره دیجیتال الکترونیکی
3 years ago

خیلی مقاله ی جامعی بود و یک سوال اموزش نصب پروژکتور هم قرار میدید؟