پروژکتور هوشمند LED

مقاله های قبلی در مورد انواع پروژکتور های ال ای دی به صورت مفصل صحبت کردیم، توی این مقاله در مورد مزایای پروژکتورهای روشنایی صحبت میکنیم، تا بتوانید انتخاب بهتری در مورد سیستم روشنایی خود داشته باشید.

پروژکتورهای روشنایی

 

پروژکتور ها و نور افکن ها جهت روشنایی محوطه ها و فضاهای بزرگ خصوصاً در صنایع استفاده می شود، این پروژکتور ها در گذشته همان چراغ های معمولی با قدرت زیاد و ترکیب چند بازتاب کننده نور بودند که باعث می‌شد یک فضای بزرگ پر نور و روشن شود با گذشت زمان از برخی چراغ های مخصوص که نور های زیادی تولید می کردند، استفاده می شد.

این چراغ ها عموماً از نوع خلاء یا گاز های مخصوص بود اما این نور افکن ها با وجود تولید نور زیاد مشکلات بسیاری داشتند که دو مورد از اصلی ترین آنها عمر کم و مصرف برق زیاد آنها بوده با ورود چراغ های LED به دنیای نور و روشنایی این تکنولوژی وارد صنعت و پروژکتورهای صنعتی شد و باعث شد روشنایی محوطه ها و صنایع دچار تغییری اساسی شود. پروژکتور های LED دارای ویژگی های بسیار مفید و کار آمدی هستند که در این مقاله قصد داریم آنها را شرح دهیم.

مزایای پروژکتورهای روشنایی

 

1- مصرف برق بسیار پایین

پروژکتور های LED جدید با بهره گیری از تکنولوژی چراغ های SMD بر خلاف نور بسیار زیاد آن ها مصرف برق بسیار کمی دارند به گونه‌ای که برای مثال می توان یک پروژکتور ۴۰۰ وات متال هالید لایه گازی قدیمی رو با یک پروژکتور ۱۰۰ وات LED جدید جایگزین کرد، این یعنی با 1/4 مصرف برق همان نور را تامین می کند.

این تفاوت در صنایع بزرگ به اعداد بسیار بزرگی تبدیل می شود برای مثال در شرکت ها و صنایع بزرگ مثلا با تعویض 1000 پروژکتور قدیمی 400 وات با 1000 پروژکتور 100 وات LED جدید به میزان 300000 وات یا (300kw) انرژی برق صرفه‌جویی خواهد شد که عددی بسیار چشمگیری می‌باشد در صورتی که 1000 پروژکتور فقط برای یک کارخانه بزرگ استفاده می‌شود و در سطح استانی و کشوری حتی می توان توان تولیدی یک نیروگاه را صرفه جویی کرد.

2- مصرف سیم برق و تجهیزات کنترلی

چون مصرف برق پروژکتور های LED کمتر از پروژکتور های گازی است می توان سایز های سیم و کابل پروژکتورها رو کاهش داد و باعث کاهش هزینه های اجرای سیستم روشنایی شود. مثلا 10 پروژکتور 400 وات که از یک کابل تغذیه می‌شوند باید 4kw برق را با جریان 20A تامین کند یعنی حداقل یک کابل 4 باید استفاده کرد اما برای همین فضا اگر از پروژکتور LED استفاده کنیم توان مصرفی 1000 وات و جریان مورد نیاز 5 آمپر خواهد شد، این یعنی می‌توان با یک سیم سایز 1/5 برق مورد نیاز را تامین کرد و بدین معنی است که به میزان قابل توجهی سایز سیم کاهش می یابد.

همین موضوع در خصوص تجهیزات دیگر مانند: فیوز مینیاتوری، کنتاکتورها و… نیز وجود دارد که در مجموع باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های اجرا می‌شود.

3-عدم نیاز به بانک خازنی

پرژکتورهای LED به دلیل درایور های الکترونیکی جدید دارای ضریب توان مصرفی تقریباً برابر با 1 هستند و دیگر نیازی به بانک های خازنی ندارند، در صورتی که پروژکتور های گازی باعث می‌شود ضریب توان شبکه برق دچار تغییر شود و برای جبران این تغییر باید حتما از بانک های خازنی استفاده کرد اما با استفاده از پروژکتور های LED دیگر نیازی به بانک های خازنی نیست و این باز هم باعث کاهش هزینه‌ ها خواهد شد.

 

 

4-طول عمر بسیار بالا

یکی دیگه از مهم ترین مزایای پروژکتورهای روشنایی طول عمر بالای ان هاست. پروژکتور های LED به دلیل ماهیت عمر بالای LED دارای طول عمر بسیار بالاتری نسبت به پروژکتور های قدیمی گازی دارند، برای مثال یک پروژکتور گازی بخار جیوه حدود 1000 ساعت طول عمر مفید دارد در صورتی که پروژکتور LED با بدنه و درایور استاندارد بیش از 5000 ساعت طول عمر دارد که حدوداً 5 برابر چراغ گازی می باشد همین ویژگی خاص باعث می‌شود که علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها و خرید چراغ در هزینه های نصب و تعویض چراغ پروژکتور ها که عموما به دلیل نصب در ارتفاع بالا دردسر ساز هستند، بسیار کاهش یابد.

5-طیف نوری بسیار گسترده

پروژکتور های LED می توانند نور زرد، زرد (2500k) تا سفید، سفید (6000k) را تولید کنند.

6- عدم حساسیت به ضربه و لرزش

برخلاف پروژکتور های گازی که با کوچک ترین ضربه قطع می شوند و تا سرد شدن مجدد روشن نمی شوند، این نور افکن های LED با ضربه و لرزش هیچ تاثیری نخواهند داشت.

7- تعداد LED زیاد

در این پروژکتور ها عموما از تعداد زیادی SMD که به صورت های خاصی سری موازی کرده اند، استفاده می شود و همین امر باعث می شود که اگر مثلا یک SMD های دیگر در مدار باقی بمانند و پروژکتور روشن می شود، در برخی مدل ها حتی با سوختن نیمی از SMD ها (حدود 30 عدد) باز هم پروژکتور روشن می شود در صورتی که در پروژکتور های گازی با سوختن چراغ بلافاصله شما نور را از دست خواهید داد.

8- پخش نور متنوع

با پیشرفت تکنولوژی پروژکتورهای LED و نسل‌های جدید لنزهای آنها توانسته‌ ایم پخش نور بسیار متنوع را ایجاد کنیم مثلاً پروژکتوری با لنز بسیار باز ۱۷۰ درجه می تواند فضای 4 متری جلوی خود را با وسعت بسیار زیاد روشن کند و یا پروژکتوری از یک نقطه فاصله‌ای به طول ۱۰۰ متر را روشن و پر نور کند.

9- عدم خطر برق گرفتگی

پروژکتورهای LED برخلاف بسیاری از پروژکتورهای گازی که با ترانس های افزایش ولتاژ کار می کنند و نور افکن های LED از ترانس ها و درایور های کاهنده ولتاژ استفاده می کنند و به همین دلیل می توانند حتی با ولتاژ های پایین نیز قابل ارائه باشند برای مثال پروژکتورهای ۱۲ ولت نیز موجود است که می‌توان به راحتی در استخرها و زیر آب از آنها استفاده کرد.و این ویژگی یکی از مهم ترین مزایای پروژکتورهای روشنایی است که حتما در هنگام انتخاب باید توجه ویژه ای به آن بکنید.

10- محدوده ولتاژ کاری وسیع

درایور های موجود در این پروژکتورها می‌توانند در ولتاژهای ۸۰ تا ۲۴۰ ولت به راحتی عمل کنند.

11- روشن و خاموش آنی

این پروژکتورها در چند دهم ثانیه روشن و به سرعت می‌توانند خاموش شوند و بلافاصله نیز روشن شوند و سرد یا گرم بودن پروژکتور اهمیت ندارد این ویژگی در بسیاری فضاها مانند راهرو ها یا مناطق نگهبانی بسیار مفید هستند

در این مقاله به ۱۰ مورد از مهم ترین مزایای پروژکتورهای LED اشاره کردیم در آینده ای نه چندان دور، پروژیکتور های LED کاملاً جایگزین چراغ های گازی قدیمی می‌شود و به دلایل بسیاری حتی تعویض چراغ های گازی سالم با چراغ های LED توجیح پذیر و سودآور است برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با پروژکتور مناسب با فضای مورد نظر شما با کارشناسان هایکا تماس بگیرید.

 

سخن پایانی

قفل های دیجیتال دارای انواع مختلفی هستند که از مزایا و معایب زیادی برخوردارند. سرعت ساخت و استفاده آنها، در صنعت ساختمان سازی بسیار افزایش یافته است. به همین جهت، برند های زیادی در تولید این نوع قفل ها فعالیت دارند. قفل های دیجیتال بیشتر در ادارات و منازل مسکونی به کار برده می شوند.

پیشنهاد می کنیم، ابتدا نکات مهم مربوط به مدل های قفل های هوشمند را به طور کامل بررسی کنید. متریال، ظاهر قفل ها و ماندگاری و طول عمر این دسته از قفل ها، از جمله مواردی است که می بایست در نظر داشته باشید‌. در این مسیر می توانید از مشاوران و افرادی که در این زمینه دارای تجربه هستند نیز مشورت بگیرید. همچنین حتما پیش از خرید از چندین منبع، قیمت این محصولات را بررسی کنید تا متحمل پرداخت هزینه های اضافی نشوید.

هایکا با معرفی و فروش تخصصی انواع محصولات و تولیدکنندگان در زمینه هوشمند سازی و تجهیز ساختمان های لوکس می کوشد تا نیاز صنعت را در زمینه شبکه توزیع و خرید تخصصی بر آورده نماید. همچنین هایکا امکان مقایسه کیفیت و قیمت محصولات مختلف و مذاکره بی واسطه با تولیدکنندگان را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد تا آنها را در امر خرید : کلید لمسی ، کلید لمسی هوشمند ، خانه هوشمند ، پرده برقی ، دستگیره دیجیتال ، قفل دیجیتال ، آمپلیفایر لمسی ، بلندگو سقفی و بلندگو بلوتوثدار یاری نماید .

0 0 votes
امتیاز محصول
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده کلیه پیام ها