[vc_row][vc_column][vc_column_text]ما می‌خواهیم در این مقاله برای شما توضیح دهیم که :دستگیره های دیجیتال چیست ؟ به چه صورت عمل میکند؟ عملکرد آن به چند روش امکان پذیر است؟  آیا واقعاً مقرون به صرفه است و ارزش استفاده دارد؟  و در کل چرا باید دستگیره دیجیتال بخریم ؟ اگر ما بتوانیم پاسخ صحیح برای تمام این سئوال ها بیابیم آنگاه متوجه می شویم که دستگیره دیجیتال چقدر در آرامش خاطر ما مخصوصا زمانی که از منزل، محل و.. خارج میشویم تاثیر دارد و همچنین به جواب این سوال که چرا باید دستگیره دیجیتال بخریم می رسیم پس در ادامه مقاله ما را دنبال کنید تا به تمامی جواب ها برسیم همچنین شما با یک سری از ویژگی های بسیار جالب و جذاب حتی و یا باورنکردنی این نوع دستگیرها آشنا شوید.

دستگیره دیجیتال(هوشمند،الکترونیکی،برقی) چیست ؟

برای پاسخ به سوال چرا باید دستگیره دیجیتال بخریم ابتدا بهتر هست در مورد اینکه دستگیره دیجیتال چیست صحبت کنیم .دستگیره دیجیتال دستگیره هایی هستند که دیگر نیاز نیست مانند قبل به صورت سنتی برای باز و یا قفل کردن درب از کلید های فلزی استفاده کنیم و یا برای باز کردن درب از دستگیره مکانیکی استفاده کنیم. این دستگیره های دیجیتال و یا قفل دیجیتال همان عمل بازکردن و یا قفل کردن درب را برای ما انجام میدهند اما بصورت هوشمند یعنی بجای کلید و دسته مکانیکی ما توسط روشهایی مانند: کد،اثر انگشت، تشخیص چهره و..به دستگیره فرمان میدهیم ، فرمان ما بادقت بالاتر و در امنیت بسیار بیشتر از مدلهای قدیمی و سنتی انجام میشود.

 

ویژگی های دستگیره هوشمند

 

در اولین قدم به سراغ مهمترین موضوع میرویم که مهمترین نقش را درانتخاب دستگیره ها دارد (بین دستگیره های دیجیتال یا معمولی )

امنیت دستگیره برقی :

مهم ترین موضوعی که همه ما در نظر داریم امنیت است. در زمان‌های گذشته امنیت درب ها توسط قفل های بزرگ و کوچک درب های فلزی و …تامین می‌شد رفته،رفته به سمت درب هایی با قفل های مکانیکی پیشرفت کردیم که توسط کلید به صورت مکانیکی درب قفل و یا باز میشوند هرچند این قفل ها نسبت به گذشته خیلی امنیت بیشتر و خوبی را دارند اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و اهمیت خیلی از ویژگی های دیگر مانند زیبایی، کنترل، امنیت دوچندان، (ضد سرقت بودن)،نیاز نداشتن به کلید فلزی و… قفل های مکانیکی دیگر جایگاه بالایی ندارند و کم کم جای خود را به دستگیره های دیجیتال با قفل ‌برقی داده‌اند که علاوه بر امنیت بیشتر دارای امکانات جذاب بسیار زیادی نیز هستند که در ادامه به صورت کامل شرح خواهیم داد.

از لحاظ امنیت در دستگیره های نسل جدید دیجیتال می توان به زبانه‌های قفل در آنها اشاره کرد این دستگیره ها به جای یک زبانه قفل ضعیف معمولی دارای چند زبانه و یا یک زبانه بزگ می باشند که در هنگام قفل شدن همه ی زبانه ها به صورت یکنواخت عمل میکنند که نسبت به قفل های قدیمی خیلی قابل اطمینان تر هستند همچنین آلیاژی که در دستگیره های جدید به کار رفته است آلیاژ فولادی می باشد که بسیار مقاوم  در برابر ضربه و حرارت است.

در مقالات قبلی به طور مفصل در مورد امنیت قفل الکترونکی درب ورودی صحبت کردیم اکنون به سراغ ویژگی های دیگر دستگیره دیجیتال می رویم که عبارتند :

 

روشهای عملکرد دستگیره دیجیتال

– کد (پسورد)
– کارت (تگ)
-آنلاین
-اثر انگشت
-کلید مکانیکی
– تشخیص چهره
– تشخیص قرنیه چشم

کد (پسورد):

قفل دیجیتال با پسورد

یکی از راه هایی که ما برای عملکرد دستگیره های دیجیتال می‌توانیم انتخاب کنیم کد دادن به دستگیره می باشد که این امکان را به ما می‌دهد که توسط کد یا همان پسورد و بتوانیم دستور باز شدن درب را صادر کنیم این روش از ساده ترین روشها میباشد فقط باید دقت کنیم که از کد یا پسوردی استفاده کنیم که قابل حدس زدن برای سارقین نباشد و کسی نتواند به آن دست پیدا کند.

 

نکته : صفحه نمایشگر دستگیره های دیجیتال ال ای دی می باشد که هم از لحاظ زیبایی ظاهر یک ویژگی محسوب می شود و دیگر نیاز نیست که ما نگران خراب شدن صفحه کلید و یا پاک شدن اعداد روی صفحه کلید باشیم.برای اطلاع از قیمت قفل رمزدار درب ضد سرقت تماس بگیرید.

کارت( تگ ) :

دستگیره درب دیجیتال کارتی

دستگیره درب دیجیتال کارتی

در روش دوم برای فرمان دادن به دستگیره می توانیم از کارت( تگ )استفاده کنیم که به این صورت می باشد ما کارت الکترونیک مورد نظر خود را توسط یک کد شناسایی به دستگیر معرفی و ثبت میکنیم (این کار باید توسط شخصی که کد مدیریت یا همان پسورد ورود دستگیره را داد انجام گیرد ) از آن پس فقط کافی است که کارت را بر روی قسمت کارتخوان قرار دهیم دستگیره  به صورت اتوماتیک عمل میکند مانند دستگیره هایی که در اکثر هتل ها مورد استفاده قرار می گیرند که یکی از بهترین روشها برای هتل ها استفاده از کارت می باشد و دستگیره های کارتی بسیار مورد استقبال هتل ها هستند به دلایلی از قبیل :
– مقرون به صرفه بودن از لحاظ اقتصادی
– خرابی قفل و کلید ندارد
– داشتن امنیت خیلی بالاتر نسبت به قفل و کلید های سنتی و قدیمی
– و….

روش آنلاین :

دستگیره هوشمند و کنترل از طریق موبایل

این روش یکی از جالب ترین و جذاب ترین روش ها میباشد همچنین بسیار کار امد. عملکرد این روش به این صورت میباشد:
دستگیر درب دارای اپلیکیشنی میباشد که بر روی گوشی موبایل شما نصب می شود سپس دستگیره به وای فای متصل شده و شما می توانید فرمان باز و یا قفل شدن درب را از طریق اینترنت گوشی همراه تان هر کجا که باشید برای دستگیره ارسال کنید.

اثر انگشت :

دستگیره درب دیجیتال با قابلیت پسورد

در روش فرمان دادن به دستگیره هوشمند توسط اثر انگشت ابتدا باید اثر انگشت توسط کاربر (مدیر ) بر روی دستگیر تعریف و ثبت شود این عمل به صورتی انجام می گیرد که ابتدا کد کاربر وارد میشود حسگر فعال شده سپس انگشت موردنظر را روی حسگر قرار می دهیم پس از شناسایی اثر انگشت ثبت می‌کنیم از آن پس می‌توان با قرار دادن انگشت بر روی حسگر دستگیره میتوانیم فرمان موردنظر را صادر کنیم.

 

تشخیص چهره :

قفل دیجیتال با تضخیص چهره

قفل دیجیتال با تضخیص چهره

دربعضی نمونه از این دستگیره ها قابلیت تشخیص چهره و شناسایی آن نیز وجود دارد و عملکرد به این صورت است که ابتدا چهره را به صورت خیلی تخصصی آنالیز کرده و در حافظه (بانک اطلاعاتی) خود ذخیره می‌کند بعد از آن با قرار گرفتن جلو چشم دستگاه اطلاعات چهره را با اطلاعات قبلی که درحافظه ذخیره شده توسط دستگیره مطابقت داده میشود و اگر اطلاعات درست بود فرمان را صاد می کند در غیر این صورت دستگیره عمل نخواهد کرد.

برای دیدن نمونه ی خارجی ان کلیک کنید.

 

تشخیص قرنیه چشم :

 

با توجه به این نکته جالب که قرنیه چشم انسان مانند اثر انگشت آن منحصر به فرد می باشد و هیچ کس شبیه دیگری نیست از این ویژگی می توان استفاده کرد برای مسائل امنیتی دقیق حساس از این رو در نسل جدید دستگیره های هوشمند از این ویژگی بزرگ استفاده کرداند وبه این صورت عمل میکند که وقتی شخص به قسمت تشخیص چهره دستگیره نگاه می کند کامپیوتر دستگیره قرنیه‌ چشم را به صورت حرفه ای آنالیز کرده و اطلاعات دقیق به دست آمده را در بانک اطلاعاتی خود( حافظه ذخیره )میکند از آن پس می‌توان فقط با نگاه کردن و قسمت تشخیص چهره فرمان مربوطه را صادر کنیم حتی بدونه نیاز بودن به لمس کردن دستگیره ویا وارد کردن کد و… که این روش و روش تشخیص چهره از لحاظ امنیت نسبت به بقیه روش ها در درجه ی بالایی قرارگرفته اند.

 

مقالات مرتبط : اکسس کنترل اثر انگشتی و انواع ان

 

کلید(کلید های فلزی معمولی ):

 

در برخی قفل های هوشمند از قسمت مکانیکی نیز استفاده می‌شود که بتوان توسط کلید به همان روش سنتی درب را باز یا قفل کرد. البته به دلیل حفظ شدن زیبایی این قسمت را به صورت مخفی بر روی دستگیر طراحی می کنند مثلاً در زیر دستگیره و یا زیر روکش متحرک شیشه ای و… البته کلید هایی که برای این دستگیره ها طراحی شده از نوع کلید های کامپیوتری میباشد که باز هم امنیت بالاتری نسبت به کلیدهایی معمولی و رایج در بازار دارند.

تمام روش هایی که توضیح دادیم برای فرمان دادن به دستگیره هوشمند قابل اجرا و با امنیت بالایی می باشد اما نکته بسیار مهم اینجاست که یک دستگیره تمامی این امکانات را به صورت یک جا دارا نمی باشد یعنی نمیتوان یک دستگیره داشته باشیم که تمامی این امکانات را داشته باشد زیرا موارد مصرفی متفاوت بوده برای هر مکان متناسب با نیاز  و با توجه به حفظ موارد امنیتی که باید رعایت شود انتخاب می شوند( در اکثر مدل ها روشهای فرمان دادن توسط پسورد و کارت وجود دارد )اما بقیه امکانات با توجه به نیاز باید انتخاب شوند.

به طور مثال در هتلها بهترین نمونه دستگیره انهایی می باشند که دارای کارت خوان هستند و نهایتاً کد زیرا بقیه امکانات خیلی مورد استفاده و واجب نمی باشد اما مثلا: برای ورود یک طلافروشی،ویا مکانهایی که در انجا از اسناد ومدارک خیلی مهمی نگهداری میشود خیلی بهتر است که از دستگیره دیجیتال هوشمند با قابلیت تشخیص چهره، اثر انگشت ویا قرنیه چشم استفاده شود به دلیل اینکه سطح امنیت این روشها از بقیه خیلی بالاتر میباشد.

 

ویژگی مُد دو کاربره در قفل دیجیتال

از ویژگی های منحصر به فرد و بسیار مهم دستگیره های دیجیتال می‌توان به مُد دو کاربره اشاره کرد مُد دو کاربره چیست؟ فرض کنید در یک مکان خیلی حساس از نظر امنیتی مانند : اتاق سِرور برای ورودی به آن حتماً حضور دو نفرهم زمان باهم الزامی است یعنی نباید به یک نفر مجوز ورود داده شود و ورود فقط زمانی امکان پذیر باشد که دو نفر حاضر باشند. برای این کار از مد دوکاربره دستگیره دیجیتال استفاده می کنیم که این امکان را به ما می دهد تا ما بتوانیم برای فرمان دادن همزمان از دو روش استفاده کنیم و همچنین این دو روش به صورت همزمان نیز باشند.

برای این کار می توان یک اثر انگشت و یک کارت ثبت کرد یک نفر اثر انگشت و یک نفر کارت خود را ثبت کند و یا ثبت کارت و کد، چهره و اثر انگشت و … در این صورت ورود فقط زمانی امکان پذیر است که هر دو نفر حضور داشته باشند و کارت و کد خود و یا هر کدام از روش‌هایی که انتخاب کرده اند را همزمان وارد دستگیر کنند تا مجوز ورود صادر شود.

زیبایی و شکل ظاهری دستگیره درب دیجیتال :

دستگیره دیجیتال

دستگیره دیجیتال

همان طور که یک محصول از نظر کارایی، امکانات و جنس متریال اهمیت دارد باید از نظر ظاهری نیز زیبا باشد و نهایت ظرافت در طراحی آن به کار گرفته شود مانند: قرار گرفتن قفل مکانیکی در زیر فِرم دستگیره و یا کنار آن، استفاده از صفحه ال ای دی رنگی که فقط هنگامی دستگیره را لمس می کنیم روشن شود، استفاده از روکش شیشه ای و براق و…

 

 

مقالات مرتبط : دزدگیر سایلکس به همراه قابلیت های آن

نحوه ی قفل کردن دستگیره برقی

 

یکی از بهترین امکاناتی که در این نوع دستگیره ها می توان نام برد؛ که هم از لحاظ زیبایی و هم کاربردی اهمیت دارد نحوه قفل کردن درب است به صورت مکانیکی (دستی) که به این صورت انجام می‌گیرد کافیست دستگیره را خلاف جهت باز کردن یعنی به سمت بالا حرکت دهیم درب قفل می شود البته در برخی از دستگیره ها این عمل به صورت اتوماتیک توسط موتور برقی که دردستگیره تعبیه شده است صورت

میگیرد و دقیقا هر موقع که درب بسته شود موتور بهصورت خودکار عمل کرده و درب را قفل میکند شاید درنگاه اول این ویژگی بسیار مورد پسند باشد اما معایبی هم دارد که در نوع قفل کردن به صورت مکانیکی (دستی) وجود ندار معایبی از قبیل : استهلاک بالا، خرابی زود هنگام قفل، و اتمام سریع باطری های (منبع تغذیه دستگیره های دیجیتال باطری میباشد ) و…

 

حالا با توجه به مطالبی که مطالعه کردیم میتوانیم به سوالی که شاید در ذهن خیلی از افراد پیش آید که : چرا باید دستیگره دیجیتال بخریم ؟ 

پس بهتره برای پاسخ این سوال خیلی کوتاه یه مقایسه ی بین دستگیره های دیجتال با دستگیره های معمولی داشته باشیم:

1-امنیت ، زیبایی در طراحی، روشهایی کاربردی متنوع طبق سلیقه،نیاز و.. ،ضد سرقت بودن ،کنترل از راه دور، بی نیاز بودن از کلید و یا مشکل فراموش کردن آن ،آسان بودن روش های فرمان دادن برای تمام اقشار …..

2- امنیت ضعیف ، باز شدن و قفل کردن فقط توسط کلید فلزی، گیر کردن قفل،مقاومت پایین در برابر ضربه ، ظاهری معمولی ، فراموشی کلید وپشت درب ماندن ، منتظر ماندن عزیزان پشت درب تا زمان فرا رسیدن شما برای باز کردن درب و….

امیدوارم پاسخ سوال چرا باید دستگیره دیجیتال بخریم را کامل گفتیه باشیم .برای خرید و اطلاع از قیمت قفل دیجیتال به قسمت محصولات سایت مراجعه کنید و همچنین برای مشاوره ی هوشمند سازی و یا خرید با کارشناسان ما تماس بگیرید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_toggle title=”-این دستگیره ها بر روی درب های ضد سرقت هم متصل می شوند ؟”]بله؛این دستگیره ها را می توان بر روی انواع در چوبی ضد سرقت،اسکلت فلزی و…. نصب کرد .[/vc_toggle][vc_toggle title=”-آیا این دستگیره ها امنیت بالایی دارند و هک نمیشوند؟”]این دستگیره ها از امنیت بسیار بالایی برخوردار هستند و به هیچ وجه قابل هک و دستکاری نیستند ودر مقابل نوسانات برق بالا نیز ایزوله هستند .[/vc_toggle][vc_toggle title=”مصرف باتری در دستگیره های دیجیتال چگونه است ؟”]به دلیل تکنولوژی بسیار پیشرفته این  دستگیره ها مصرف انرژی آنها A++ می باشد و 4 باتری قلمی آلکالاین به راحتی 2 سال کار می کند .[/vc_toggle][vc_toggle title=”در صورت تمام شدن باتری چگونه میشود دستگیره در را باز کرد ؟ “]هنگام ضعیف شدن باتری ها دستگیره هشدار می دهد و تا 50 بار درب را باز می کند اما در صورت عدم توجه به هشدار باتری و تخلیه کامل آن می توان توصط قسمت مخصوص اتصال باتری کتابی یا پاور بانک دستگیره را روشن کرد و با رمز یا کارت و یا اثر انگشت درب را باز کنید . همچنین می توانید با استفاده از کلید مکانیکی درب را باز کنید .[/vc_toggle][vc_toggle]

Toggle content goes here, click edit button to change this text.

[/vc_toggle][/vc_column][/vc_row]

 

سخن پایانی

قفل های دیجیتال دارای انواع مختلفی هستند که از مزایا و معایب زیادی برخوردارند. سرعت ساخت و استفاده آنها، در صنعت ساختمان سازی بسیار افزایش یافته است. به همین جهت، برند های زیادی در تولید این نوع قفل ها فعالیت دارند. قفل های دیجیتال بیشتر در ادارات و منازل مسکونی به کار برده می شوند.

پیشنهاد می کنیم، ابتدا نکات مهم مربوط به مدل های قفل های هوشمند را به طور کامل بررسی کنید. متریال، ظاهر قفل ها و ماندگاری و طول عمر این دسته از قفل ها، از جمله مواردی است که می بایست در نظر داشته باشید‌. در این مسیر می توانید از مشاوران و افرادی که در این زمینه دارای تجربه هستند نیز مشورت بگیرید. همچنین حتما پیش از خرید از چندین منبع، قیمت این محصولات را بررسی کنید تا متحمل پرداخت هزینه های اضافی نشوید.

هایکا با معرفی و فروش تخصصی انواع محصولات و تولیدکنندگان در زمینه هوشمند سازی و تجهیز ساختمان های لوکس می کوشد تا نیاز صنعت را در زمینه شبکه توزیع و خرید تخصصی بر آورده نماید. همچنین هایکا امکان مقایسه کیفیت و قیمت محصولات مختلف و مذاکره بی واسطه با تولیدکنندگان را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد تا آنها را در امر خرید : کلید لمسی ، کلید لمسی هوشمند ، خانه هوشمند ، پرده برقی ، دستگیره دیجیتال ، قفل دیجیتال ، آمپلیفایر لمسی ، بلندگو سقفی و بلندگو بلوتوثدار یاری نماید .

به این مطلب امتیاز دهید
0 0 votes
امتیاز محصول
ارسال دیدگاه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده کلیه پیام ها