دستگاه ضدعفونی کننده دست اتوماتیک ایستاده

اگر یک سال پیش با این مقاله روبرو می شدید احتمالا خیلی سریع و بدون خواندن ان صفحه را می بستید. اما با توجه به گسترش روز افزون ویروس کرونا و لزوم استفاده از دستگاه های ضد عفونی کننده این مقاله تبدیل به یک مقاله جذاب و خواندنی شده.در این مقاله قصد داریم انواع مختلف دستگاه های ضدعفونی  کننده را برای شما معرفی و مزایا و معایب ان ها را نیز شرح خواهیم داد.همچنین لزوم استفاده از این دستگاه را نیز بیان خواهیم کرد.

چرا ضد عفونی کردن دست ها ضروری است؟

با توجه به این که ویروس کرونا می تواند از طریق چشم ها، بینی، دهان و یا گوش ها وارد بدن می شود و این اتفاق عموما از طریق دست های شما رخ می دهد.در واقع دست های شما با تماس محیط های آلوده به ویروس اغشته شده و با یک تماس کوچک با بینی، چشم، دهان و یا گوش خود این ویروس را وارد بدن خود خواهید کرد.

پس در واقع شایع ترین راه انتقال ویروس به بدن شما دست های شما می باشد.پس یکی از ضروری ترین کارها برای جلوگیری از انتقال و گسترش ویروس کرونا ضدعفونی کردن دستهاست.

پس متوجه شدید که استفاده از یک دستگاه ضدعفونی کننده مناسب می تواند به میزان بسیار زیادی از گسترش ویروس کرونا جلوگیری کند.پس با ما همراه باشید تا با انواع دستگاه ضدعفونی آشنا بشیم.

نکته مهم در ضدعفونی کردن دست ها این است که :

بهترین زمان برای ضدعفونی کردن ان ها هنگام ورود و یا هنگام خروج از یک محیط می باشد.

برای مثال هنگام ورود به یک فروشگاه دست های خود را ضدعفونی کرده و به راحتی خرید خود را انجام دهید و هنگام خروج نیز مجددا دست هایتان را ضد عفونی کنید تا در صورت الوده بودن محیط این ویروس را به بدن خود وارد نکنید.

انواع دستگاه ضد عفونی کننده دست:

 

الف)دستگاه ضد عفونی کننده پاششی :

یکی از بهترین روش های ضدعفونی کردن دست ها استفاده از مایع های ضدعفونی و پاشیدن آن ها به دست هاست که باعث می شود به سرعت ویروس کرونا از دست ها پاک شود. که در زیر انواع دستگاه های ضد عفونی پاششی را اوردیم :

دستگاه ضدعفونی کننده دستی

ضدعفونی با اسپری

1-استفاده از یک اب پاش و ریختن مواد ضدعفونی درون ان یکی از ابتدایی ترین کار هاست.اما مشکلی که این روش دارد این است که شما با دست الوده اب پاش را می گیرید و با این کار بدنه اب پاش را الوده می کنید و نفر بعدی نیز مجدد دستان خود را به اب پاش می زند و این اب پاش خود تبدیل به یک وسیله انتقال ویروس خواهد شد.

2-دستگاه ضدعفونی کننده دست پدالی :

دستگاه ضد عفونی کننده پدالی

دستگاه ضد عفونی کننده پدالی

این دستگاه به این صورت کار می کند که دارای یک پدال بر روی زمین می باشد و در بالا دارای یک نازل پاشش است.زمانی که با پا پدال را فشار می دهیم الکل یا مواد ضدعفونی از نازل پاشیده می شود.حسن این دستگاه عدم تماس دست با دستگاه است که از انتقال ویروس به دستگاه جلوگیری می کند.

اما مشکل دستگاه ضدعفونی کننده پدالی این است که پدال آن تقریبا همیشه کثیف و الوده است و در حین مشکل، آن هم این است که فشار کم و زیاد بر روی پدال باعث خواهد شد که میزان پاشش مواد ضدعفونی کم و زیاد شود و حتی گاهی به صورت ریختن خارج شود.

 

 

3-دستگاه ضدعفونی اتوماتیک دیواری :

دستگاه ضدعفونی اتوماتیک دیواری

دستگاه ضدعفونی اتوماتیک دیواری

این دستگاه بر روی دیوار نصب می شود و وقتی دستان خود را زیر قسمت افشانه دستگاه بگیرید سنسور الترا سونیک دستگاه تحریک شده و مقدار مناسبی الکل را بر روی دستان شما پاشش می کند.در این دستگاه هیچ گونه لمسی با دستگاه صورت نمی گیرد و همیشه دستگاه پاکیزه باقی خواهد ماند.همچنین همیشه به یک میزان مناسب مواد ضدعفونی کننده بر روی دست ها پاشیده خواهد شد.

اما مشکلی که این دستگاه دارد ثابت بودن آن است به صورتی که نمی توان محل قرار گیری آن را به راحتی تعویض کرد.در صورتی که ممکن است نیاز باشد محل دستگاه تعویض شود، همچنین به دلیل نصب دستگاه بر روی دیوار عموما نفراتی که وارد ساختمان می شود دستگاه را نمی بینند یا به آن بی توجه هستند.

4-دستگاه ضدعفونی کننده دست اتوماتیک ایستاده :

دستگاه ضدعفونی کننده دست اتوماتیک ایستاده

دستگاه ضد عفونی کننده هوشمند ایستاده

دستگاه ضد عفونی کننده ی اتوماتیک یکی از بهترین دستگاه های ضد عفونی در حال حاضر می باشد .این دستگاه مانند یک پایه چوب لباسی می باشد که دارای مخزن مواد ضدعفونی است و پایه و نازل پاشش.

کافیست آن را به برق بزنید و در جلوی درب ورودی قرار دهید.هر شخصی که وارد محیط می شود کافیست دستان خود را زیر نازل بگیرد تا سنسور دستگاه عمل کرده و مواد ضدعفونی بر روی دستان شما پاشیده شود.

دستگاه ضد عفونی کننده دست هوشمند هیچ گونه تماسی با افراد آلوده و یا حتی سالم نخواهد داشت و همیشه پاکیزه می ماند.همچنین می توان محل دستگاه را به صورت دلخواه تغییر داد و آن را در محلی قرار داد تا همه ی افراد به محض ورود به محیط با آن روبه رو می شوند و دستان خود را ضدعفونی کنند. همچنین برای برخی مکان های عمومی نیز می توان هنگام تعطیل کردن ان را از برق کشید و به داخل ساختمان یا فروشگاه برد.

 

برای اطلاع بیشتر در مورد دستگاه ضد عفونی کننده ی اتوماتیک ایستاده کلیک کنید.

ب)دستگاه های ضدعفونی کننده کل بدن :

دستگاه ضد عفونی کل بدن

دستگاه ضد عفونی کل بدن

دستگاه تونلی : دستگاه ضد عفونی کننده ی لباس و یا کل بدن به این صورت است که به محض عبور فرد از داخل آن هاله بزرگی از مواد ضدعفونی را بر روی شخص می پاشد و کل بدن شخص را ضدعفونی می کند که همین که کل بدن ضدعفونی می شود تنها حسن این دستگاه است.اما عیوب متعددی دارد از جمله :

– پاشیدن مواد ضدعفونی و الکل به چشم ها و دهان و خطرات بینایی و مسمومیت
– مصرف بسیار زیاد مواد ضدعفونی
– حدود 250 سی سی در هر بار پاشش
– و عیوب متعدد دیگر.

ج)دستگاه ضدعفونی الکترو اپتیکی :

دستگاه ضدعفونی الکترو اپتیکی

ضدعفونی ماسک توسط دستگاه ضدعفونی الکترو اپتیکی

یکی دیگر از انواع دستگاه ضد عفونی دستگاه ضد عفونی الکترو اپتیکی می باشد .این دستگاه یک دستگاه بسیار تخصصی است که توسط اشعه اپتیک می تواند هر شی یا جسمی که درون دستگاه قرار گیرد را به صورت کامل ضدعفونی و هر گونه باکتری، ویروس، قارچ، انگل و حتی ویروس کرونا را پاک خواهد کرد.این دستگاه این عملیات را در مدت زمان مشخصی انجام می دهد که باید شی در این مدت در محفظه مربوطه باقی بماند.

مدت زمان ضدعفونی این دستگاه از 5 دقیقه تا چند ثانیه می باشد که هر چقدر زمان ضدعفونی دستگاه کمتر باشد قیمت دستگاه بالاتر می رود.البته نکته بسیار مهم این دستگاه این است که این دستگاه یکی از گران ترین دستگاه های ضدعفونی می باشد و عموما برای مصارف خاص استفاده می شود.برای مثال در برخی مناطق که ماسک بسیار کم یاب می باشد می توان ماسک های استفاده شده را در دستگاه قرار داد و ان را ضدعفونی کرد.

این دستگاه عموما در بحث صادرات کاربرد دارد و به دلیل قیمت بالای آن بیشتر کشور های اروپایی از ان استقبال می کنند.

د)دستگاه ضدعفونی کننده uv :

دستگاه ضد عفونی کننده uv

دستگاه ضدعفونی کننده uv

این دستگاه برای ضدعفونی کردن به جای محلول های الکی از اشعه uv استفاده میکند که باعث می شود میزان پاک کنندگی ان را نیز بسیار افزایش دهد.اشعه UV میتواند انواع ویروس ، باکتری و بویِژه ویروس کرونا را از بین ببرد که در این شرایط فعلی بسیار مفید خواهد بود.

اما عیب بزرگ و مهم این دستگاه این است که این اشعه برای پوست و برای انسان مضر است و فقط می توان تجهیزات و وسایل را توسط ان ضدعفونی کرد. برای مثال وسایل و تجهیزات آلوده را در یک محیط قرار داد و دستگاه را در آن محیط قرار دهیم و همچنین قیمت بالای این دستگاه باعث شده که تنها مراکز بزرگ و ضروری مانند بیمارستان ها از این دستگاه ها استفاده کنند تا تجهیزات پزشکی را ضدعفونی کنند.

ه)دستگاه های ضدعفونی کننده بر پایه ازن (اوزون) :

ازن به دلیل اینکه اکسید کننده قوی هست توانایی از بین بردن میکرو ارگانیسم هایی مانند ویروس ها، قارچ ها و باکتری ها از جمله ویروس کرونا می باشد و این ازن در هوا موجود است ولی به صورت اکسید شده است و باید برای تولید خاصیت ضدعفونی کردن آن فعال شود که این کار توسط روشی به اسم انایت انجام می شود.

در هر صورت دستگاه هایی وجود دارند که ازن موجود در هوا را فعال و به صورت پاشش خارج می کنند و می توانید به اجسام و اشیاء بپاشید و آن ها را ضدعفونی کنید.یکی از معایب این دستگاه قیمت بسیار بالای آن و دوم وجود نمونه های ازمایشگاهی آن هاست و برای تولید انبوه هنوز توجیه پذیر نشده است و اگر هم تولید شود فقط برخی ارگان ها و سازمان های بزرگ می توانند از آن استفاده کنند.

اما یک حسن بسیار بزرگ این دستگاه عدم نیاز به مایع یا مواد ضدعفونی است به صورتی که این دستگاه هوای محیط را مصرف و تنها ازن آن را جذب و فعال می کند و به همین دلیل اگر تولید آن اجرایی شود استقبال زیادی از ان خواهد شد.

نکته منفی دیگر این دستگاه این است که ازن مازاد این دستگاه ممکن است در محیط پیرامون گسترش یابد و ازن فعال شده برای محیط زیست مضر می باشد.

از این دستگاه می توان برای ضدعفونی کردن مرسولات و اشیاء کاغذی استفاده کرد چرا که باعث خیس شدن یا از بین رفتن مرسولات نخواهد شد.

و)دستگاه ضدعفونی کننده هوا (فرابنفش) :

این دستگاه با ایجاد تابش فرابنفش دریابد uvc (که بهترین دامنه اشعه فرابنفش برای از بین بردن ویروس ها و میکروب هاست) بر پایه تخلیه الکتریکی هوا عمل می کند.
در واقع با تابش اشعه فرابنفش از نازل دستگاه ذرات هوا بار دارو برانگیخته می شود همراه با ازن به صورت یک باران شهابی ذرات سرد به نمونه مورد نظر پاشیده می شود و جسم مورد نظر را ضدعفونی می کند.

نکته بسیار مهم و مثبت این دستگاه عدم نیاز به مواد خاص یا مواد اولیه است و دستگاه فقط باید به برق زده شود و برای استفاده از ازن از هوای اطراف استفاده میکند که این یک نکته بسیار مثبت در این نمونه دستگاه هاست این دستگاه به صورت نمونه اولیه دانشگاهی ساخته شد هنوز به صورت تولید انبوه و بازاری ارائه نگردیده است.

همچنین تحقیقات بروی بی خطر بودن عملکرد این دستگاه ادامه دارد چرا که اگه امواج فرابنفش بیش از توان مجاز تابیده شود می تواند باعث سوختگی شود.

نتیجه گیری : در این مقاله انواع مختلف دستگاه های ضدعفونی از تولید شده تا طرح ها بیان شد که با تمام آن ها اشنا شدید البته در شرایط فعلی کشور و با توجه به قیمت دلار و قیمت تجهیزات فعلا بهترین گزینه ها مدل های بر پایه مواد ضدعفونی الکی است چرا که هم از نظر قیمتی مقرون به صرفه است. همچنین مزایا و معایب این نوع ضدعفونی کردن مشخص و از همه مدل های دیگر فعلا کم خطر تر هست.

به این مطلب امتیاز دهید
0 0 votes
امتیاز محصول
ارسال دیدگاه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده کلیه پیام ها