ترموستات هوشمند و عملکرد آن

ترموستات هوشمند و عملکرد آن

ترموستات در واقع به قطع و یا تجهیزی گفته می شود که متناسب با تغییر دما دچار تغییرات فیزیکی می شود اما در این جا منظور از ترموستات، ترموستات فن کویل میباشد قصد داریم در این مقاله به معرفی و نحوه عملکرد و کاربردهای ترموستات بپردازیم همچنین امکانات یک ترموستات هوشمند را نیز برای شما شرح دهیم.

با پیشرفت روز افزون ساخت و سازه واحدهای مسکونی و همچنین افزایش قیمت واحدهای مسکونی در اکثر ساختمان های امروزی از سیستم فن کویل با ترکیب موتورخانه و چیلر استفاده میشود البته عملکرد فن کویل را در مقاله فن کویل چیست ؟ به طور مفصل توضیح داده ایم.

این سیستم دارای یک فن با 3 دور متغیر می باشد که می تواند باد سرد و یا گرم را به سالن و اتاق ها بدمد حال وظیفه فرمان دادن به این 3 دور توسط ترموستات انجام میشود.

ترموستات فن کویل:

 

این ترموستات یک ورودی برق اصلی دارد که تغذیه خود ترموستات میباشد و دارای یک سنسور دما می باشد که دمای محیط اطراف ترموستات را می سنجد و متناسب با دما ست شده بر روی ترموستات و اینکه بر روی حالت زمستانه باشد یا تابستانه دور فن مورد نظر فعال می‌شود.

برای مثال در نظر بگیرید که در فصل زمستان هستید و دمای فعلی دمای ۲۰ درجه را نشان می دهد شما دمای ۲۵ درجه را بر روی ترموستات تنظیم میکنید. حال ترموستات تشخیص می‌دهد که دمای فعلی اتاق کمتر از دمای ایده آل شما می باشد، بنابراین فرمان روشن شدن فن کویل را می‌دهد. اینکه کدام دور فن روشن شود بستگی به موارد زیر دارد :

اگر بر روی حالت دستی 1،2 و یا 3 باشد همان دور ست شده و فعال می‌شود و اگر بر روی حالت اتوماتیک باشد عموماً به ازای اختلاف بین ۲ تا ۴ درجه ۱ روشن می شود. اختلاف بین ۴ تا ۶ درجه دو، 2 روشن می شود و اختلاف دمای بیش از ۶ درجه، دور 3 فن کویل روشن خواهد شد.

حال در مثال قبلی ما ترموستات فن کویل را با دور 2 روشن میکنیم و فن کویل شروع به گرم کردن محیط خواهد کرد. با گرم شدن محیط اختلاف دما به کمتر از ۴ درجه خواهد رسید. در این لحظه ترموستات دور فن را بر روی ۱ قرار می‌دهد. روشن ماندن فن کویل تا زمانی ادامه خواهد داشت تا دمای فعلی محیط به ۲۵ درجه برسد.

پس از آن دور فن خاموش خواهد شد، در واقع ترموستات وظیفه تنظیم دمای محیط را بر روی دمای ایده آل ساکنین دارد به گونه ای که وقتی شما دما را بر روی دمای دلخواه تنظیم می‌کنید دمای منزل شما همیشه بر روی این دما قرار خواهد گرفت.

جانمایی ترموستات :

انواع ترموستات

همانطور که در میان توضیحات گفته شد ترموستات دمای محیط اطراف خود را می‌سنجد. پس اینکه ترموستات در چه نقطه از فضا قرار گیرد بسیار مهم خواهد بود، چراکه دقیقاً دمای محل نصب ترموستات سنجیده می‌شود و اگر محل ترموستات به درستی انتخاب نشود باعث می‌شود عملکرد ترموستات مختل شده و به درستی عمل نکند.

برای مثال یک سالن را در نظر بگیرید که فن کویل ها به سمت مرکز سالن نصب شده‌اند و ترموستات فن کویل را در راهروی ورودی نصب کرده باشد زمانی که ترموستات روشن می‌کنید دمای ۲۰ درجه را نشان می دهد شما دما را بر روی ۲۴ درجه تنظیم میکنید. حال فن کویل ها بر روی دور2 روشن می شود و شروع به گرم کردن سالن خواهند کرد کم کم سالن گرم خواهد شد اما دمای اطراف ترموستات ها هنوز تغییر نکرده است و بعد از چند دقیقه دمای سالن به حدود ۲۸ درجه رسیده است ولی هنوز هم فن کویل ها با دور 2 مشغول به کار هستند. اینجاست که میگوییم ترموستات به درستی عمل نمی کند اما در واقع جانمای غیر اصولی ترموستات باعث تداخل در عملکرد صحیح ترموستات شده است. ترموستات کجا باید نصب شود محل نصب ترموستات برای اینکه بتواند به درستی دمای محیط را در یافت کند باید شرایط زیر را داشته باشد:

– ارتفاع نصب ترموستات :

ترموستات باید در ارتفاع بین ۱۱۰ تا ۱۴۰ سانتی متر از کف نصب شود چرا که در این ارتفاع دما همان دمایی است که بدن انسان با آن روبرو می شود در واقع در ارتفاع بالاتر گرم خواهد بود و در ارتفاع کمتر دما خنک تر است اما ما در این ارتفاع زندگی می‌کنیم و باید دمای این ارتفاع برای مطلوب باشد.

– نصب در محل صحیح:

ترموستات باید حتی در محلی نصب شود که فن کویل همان محل را گرم می کند تا بتواند به درستی دما را تشخیص و آن را تنظیم کند.

– عدم نصب در مسیر باد:

نکته بسیار مهم این است که نباید ترموستات در مسیر باد فن‌کوئل نصب شود چرا که اگر باد مستقیم به ترموستات برخورد کند به سرعت دمای آن تغییر می کند در صورتی که دمای محیط به این سرعت تغییر نکرده است و باعث می‌شود خیلی زود فن‌کوئل خاموش شود و باز هم به سرعت روشن شود و در کل ترموستات به درستی عمل نکند.

این ترموستات ها می تواند به انواع فن‌کوئل های زمینی و سقفی متصل شود.

در برخی موارد وقتی فن کوئل در سالن و در یک جهت باد میزنم هر دوی آنها را به یک ترموستات متصل می کند. این کار به دلیل کاهش هزینه ها و صرفه جویی در خرید ترموستات انجام می‌شود در صورتیکه توصیه نمی شود چرا که هر دو فن‌کوئل از یک ترموستات دستور میگیرد و با هم روشن و با هم خاموش می شوند که خیلی جالب نیست.

– ترموستات هوشمند چیست؟

ترموستات هوشمند چیست؟

هر چند عملکرد ترموستات به خودی خود یک عمل هوشمندانه است ولی منظور از ترموستات هوشمند مدل هایی است که می توان به سیستم خانه هوشمند متصل شوند و خود دارای نرم‌افزار اختصاصی می‌باشد بنابراین می‌توان آن را تحت شرایط مختلف در مکان های مختلف کنترل نمود. یا به اصطلاح به ان ها ترموستات با تنظیم از راه دور میگوییم.
برای مثال وقتی بتوان ترموستات را از طریق تلفن همراه از محل کار کنترل نمود یعنی می توان دمای منزل را قبل از رسیدن به منزل از محل کار تنظیم کنید تا زمانی که به منزل می رسیدم و دمای ایده آل رسیده باشد و یا اینکه توسط سناریوهای خروج هنگام خارج شدن از منزل تمام ترموستات ها با یک کلید خاموش شود و هیچ فن‌کوئل روشن نماند چرا که می دانیم می توانیم قبل از رسیدن به منزل به راحتی آن را روشن کنید با این کار میزان بسیار چشمگیری در هزینه‌های انرژی صرفه جویی خواهیم نمود.

– قیمت ترموستات هوشمند:

قیمت ترموستات هوشمند

ترموستات هوشمند

البته که قیمت ترموستات هوشمند به مراتب بالاتر از قیمت ترموستات معمولی خواهد بود ولی جدا از این بحث راحتی و آسایش که ترموستات هوشمند برای فرد مهیا می‌کند به دلیل صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه ها می تواند در مدتی بعد از استفاده از آن مابه تفاوت قیمتی با ترموستات معمولی را جبران کند.

– انواع ترموستات هوشمند:

 انواع ترموستات هوشمند

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم ترموستات های هوشمند باید به نرم‌افزار خانه هوشمند متصل شود حال برخی از آنها از طریق کابل به سیستم مرکزی متصل می‌شوند و برخی دیگر به صورت وایرلس و به صورت بی سیم متصل می‌شود.
همین نوع دوم و بی سیم می تواند یا به سیستم خانه هوشمند متصل شوند و یا مستقیم به نرم‌افزار اختصاصی متصل شود. مثلاً نوعی از ترموستات وای فای در بازار موجود می باشد که می تواند به صورت مستقیم به نرم‌افزار اختصاصی اندروید خود متصل شود و می‌توان از طریق این نرم‌افزار آن را کنترل نمود. این ترموستات ها برای کنترل بخشی در ساختمانهایی که سیستم برق کشی آنها اجرا شده باشند مفید خواهد بود.

در مجموع سیستم فن کویل و ترموستات جزء بهترین سیستم های گرمایش سرمایش می باشد که با ادغام این سیستم با سیستم خانه هوشمند در واقع یک پله فراتر از هر نوع سیستم سرمایش گرمایش خواهد بود و تمام نیازهای ساکنان خانه را تامین می‌کنند .برای خرید ترموستات هوشمند و دیدن جزئیات آن به قسمت محصولات سایت مراجعه کنید یا روی لینک کلیک کنید و همچنین برای مشاوره ی انتخاب بهترین ترموستات با کارشناسان شرکت خانه هوشمند هایکا تماس بگیرید.

0 0 votes
امتیاز محصول
guest
ایمیل شما مخفی میباشد
شماره تماس شما مخفی خواهد شد
امتیاز دهید
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده کلیه پیام ها