کارایی سیستم هوشمند

کارایی سیستم هوشمند به چه صورت هست ؟؟ یکی از سیستم های جدیدی که این روزها بر سر زبان هاست سیستم هوشمند برق ساختمان است سیستمی که همه سازندگان و مالکان میل به اجرای آن دارند ولی سوالی که برای آنها مطرح شده این است که این سیستم جدا از لوکس بودن و ظاهر پر زرق و برقش آیا کارایی مفیدی هم دارد ؟
در این مقاله قصد داریم برخی از کارایی های مفید این سیستم را شرح دهیم تا از مزایای این سیستم مطلع شوید .

1-قابلیت کنترل توسط ریموت کنترل

قابلیت کنترل توسط ریموت کنترل

قابلیت کنترل توسط ریموت کنترل

یکی از اولین و ساده ترین قابلیت های خانه هوشمند است که در عین سادگی در بیشتر موارد بسیار مفید خواهد بود .

شب هنگام وقتی بر روی تخت خواب مشغول مطالعه و یا چک کردن تلفن همراه خود هستید و چشمانتان سنگین می شود و قصد خوابیدن دارید و باید بلند شوید و چراغ ها را خاموش کنید که در بیشتر مواقع این بلند شدن باعث می شود خواب از سر شما بپرد .

اماتوسط یک ریموت کنترل می توانید همانطور که بر روی تخت دراز کشیده اید چراغ ها را خاموش کنید . و یا پروژه های دوبلکس را در نظر بگیرید که شما در طبقه بالا هستید و متوجه می شوید چراغ های طبقه پایین روشن است پس مجبورید به طبقه پایین بروید چراغ ها را خاموش کنید ولی با استفاده از ریموت کنترل رادیویی ( کنترل از پشت دیوار و موانع ) می توانید چراغ ها را از همان طبقه بالا خاموش کنید .

پس یکی از مهم ترین مزایای هوشمند سازی منازل راحتی و آسایش ساکنین می باشد.

2-قابلیت کنترل توسط موبایل ( داخل منزل )

قابلیت کنترل توسط ریموت کنترل

این قابلیت تقریبا شبیه به امکانات ریموت کنترل می باشد ولی با یکسری تفاوت از جمله :

امکان ثبت نام هم چراغ هم مکان : در مقاله های قبلی همه ی امکانات نرم افزار خانه هوشمند پارمیس را شرح دادیم اکنون به معرفی تیتر وار می پردازیم .در نرم افزار خانه هوشمند پارمیس می توانید هر چراغ را نام گذاری کنید مثلا چراغ نور مخفی اتاق خواب دوم با این قابلیت دیگر سردر گم نمی شوید که کدام عدد ریموت مخصوص کدام پل است .

-امکان روشن و خاموش گروهی چراغ ها : در نرم افزار می توانید مجموعه ای از چراغ ها را با هم خاموش کنید مثلا کل سالن طبقه پایین یا کل آشپزخانه این کار باعث می شود سریعتر بتوانید عملیات مورد نظر خود را انجام دهید .

-امکان کنترل سیستم فن کوئل : توسط نرم افزار موبایل می توانید ترموستات های فن کوئل را نیز کنترل کنید این قابلیت امکان کنترل سرمایش گرمایش نقاط مختلف را نیز برای شما فراهم می کند . مثلا وقتی بر روی تخت خواب خود دراز کشیده اید می توانید دمای اتاق خود را افزایش یا کاهش دهید .

3-قابلیت کنترل توسط نرم افزار ( خارج از منزل )

توسط این قابلیت سیستم هوشمند قادر خواهید بود تمام کارهایی که از داخل منزل انجام می دهید را از خارج از منزل نیز انجام دهید . این امکان می تواند برای مواقعی که خارج از منزل هستید و مثلا زمستان باشد می توانید قبل از رسیدن به منزل سیستم گرمایش را روشن کنید تا زمانی که منزل رسیدید منزل گرم شده باشد . این ویزگی در بحث صرفه جویی انرژی بسیار پر اهمیت می باشد .

همچنین در مواقعی که در مسافرت هستید و چند روزی در منزل حضور ندارید می توانید برای افزایش امنیت منزل توسط نرم افزار در ساعات مختلف برخی از چراغ ها را روشن و خاموش کنید تا از خارج از منزل به نظر برسد که شخصی در منزل حضور دارد این کار باعث می شود اگر سارقین در کمین شما باشند از سرقت منزل شما منصرف شوند .

4-سناریوهای هوشمند

این قابلیت که توسط تاچ پنل و نرم افزار موبایل قابل اجراست می تواند به این صورت باشد که مثلا شما سناریو خروج را تعریف می کنید تا هنگام اجرای این سناریو تمامی چراغ ها را خاموش شوند ، فن کوئل ها نیز خاموش شوند و پرده ها نیز بسته شوند . این سناریو می تواند هم بصورت دستی قابل اجرا باشد هم به صورت زمان بندی مثلا ساعت 7 صبح شنبه تا 4شنبه سناریوی بیداری را اجرا کند .

انواع سناریو های مختلف هوشمند را به دلخواه کاربر می توان برنامه ریزی و در مواقع دلخواه اجرا نمود این سناریوها می تواند در انجام امور روزانه و زندگی شخصی بسیار مفید باشند .

5-سیستم خودکار هوشمند

 

برخی از سیستم های هوشمند دارای یک ویژگی منحصر به فرد هستند و آن هم قابلیت کنترل خودکار تجهیزات می باشود . به این صورت که مثلا روشنایی را ر روی حالت خودکار قرار می دهیم و سیستم خانه هوشمند متناسب با نور محیط و اطلاعاتی که از سنسورهای نور دریافت می کند، روشنایی را کم یا زیاد می کند .

این ویزگی با بکارگیری سنسورهای هوشمند نور در نقاط مختلف منزل و متناسب با تنظیمات ساکنین که علاقه به نور زیاد دارند یا نور کم کار می کند و در برخی پروژ ه های اجرا شده زندگی را به اوج راحتی و آسایش رسانده است.

فکر کنید وقتی در سالن نشیمن مشغول تماشای تلویزیون هستید و هوا در غروب آفتاب رو به تاریکی می رود نیاز نیست بلند شوید و چراغ ها را روشن کنید بلکه سیستم هوشمند بصورت خودکار چراغ های مربوطه را روشن خواهد کرد .

 

این قابلیت منحصر بفرد در سیستم های سرمایش گرمایش نیز می تواند سیار کاربردی و جالب باشد این سیستم می تواند با سنسورهای تشخیص حضور فرد در منزل نیز تشخیص دهد که الان کدام افراد در منزل و اتاق های خود هستند و باید سیستم سرمایش گرمایش کدام فضاها روشن و کدام فضاها خاموش باشد .

این سیستم علاوه بر افزایش راحتی و آسایش افراد باعث صرفه جویی بسیار زیادی در انرژی خواهد شد که در زندگی های امروزی بسیار با اهمیت است .
سیستم هوشمند دارای کارایی های دیگری نیز می باشد که با وجود ویژگی های خاص آن قالا اجراست . در مجموع مشاهده نمودید که سیستم هوشمند علاوه بر زرق و برق و ظاهر بسیار زیبایی که منزل می دهد کارایی های خاص و مفید خود را نیز دارد .

برای مشاوره رایگان هوشمند سازی منازلتون فقط کافیه  روی لینک کلیک کنید یا با متخصصین خانه هوشمند هایکا تماس بگیرید.

وکی پدیا

به این مطلب امتیاز دهید
0 0 votes
امتیاز محصول
ارسال دیدگاه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده کلیه پیام ها