قابلیت خانه هوشمند

امروزه اکثر پروژه های مسکونی ، اداری، تجاری و… از ابتدا سیستم برق کشی آنها بر پایه و اساس سیستم برق هوشمند طراحی واجرا میشود دلیل این کارم هم چیزی نیست جز کاربردها و قابلیت های فوق العاده ای که این سیستم در اختیار کاربر میگذارد.ما سعی داریم در این مقاله تمامی قابلیت های کاربردی و جذاب سیستم هوشمند را برای شما توضیح دهیم تا با آنها بیشتر اشنا شوید و بتوانید با به کار گیری این سیستم ویژگی هایش آرامش و امنیت بیشتری را برای خود و خانواده فراهم کنید .

خانه های هوشمند دارای قابلیت های بسیار زیای هستند با پیشرفت علم روز به روز نیز ارتقاع پیدا میکنند و هر روز به ویژگی های آنها اضافه میشود از کار بردی ترین امکانات و قابلیت های خانه هوشمند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

-کنترل سیستم روشنایی و عملکرد هوشمند سیستم روشنایی :

 

با استفاده از این قابلیت کاربر میتواند تمام تجهیزات روشنایی خود را (مانند : هالوژن ، لوستر، شب خواب ، نور مخی ، نور نمای ساختمان و…) از طریق ریموت کنترل،کنترل پنل مرکزی (در ادامه توضیح کامل خواهیم داد ) و اپلیکیشن روی گوشی موبایل کنترل کند و علاوه تمامی این امکانات در خانه های هوشمند از کلید های : یک پل ،دوپل،سه پل و چهار پل استفاده میشود عملکرد این کلید ها بصورت لمسی میباشند یعنی با لمس کردن فرمان مورد نظر را ارسال میکنند همین ویژگی باعث شده که در خانه های هوشمند شاهد تعداد زیاد کلید روشنایی مکانیکی بر روی دیوار ها نباشیم و درعوض از تعداد خیلی کمی کلید چهارپل لمسی با ظاهر لوکس شیشه ای (سکوریت ضد خش) استفاده کنیم.

 

کنترل سیستم روشنایی

– کنترل سیستم سرمایش و گرمایش :

خانه هوشمند این قابلیت را برای کاربر فراهم میکند که کاربر بتواند سیستم های سرمایش و گرمایش مورد نظر خورا تحت شبکه هوشمند قرار دهد و از قابلیت های سیستم استفاده کند در این مورد نیز کاربر میتواند مانند سیستم روشنایی به سیستم سرمایش ویا گرمایش خود فرمان دهد به روش های مختلف که عبارت انداز :

– از طریق کلیدی که مخصوص آن سیستم می باشد( سرمایش و یا گرمایش) میباشد مثلا : کلید کولر آبی هوشند ، کلید ترموستات هوشمند و…
– با استفاده از ریموت کنترل.
– توسط اپلیکیشنی که روی موبایل کاربر نصب میشود.
– با استفاده از تاچ پنل مرکزی
– کلید لمسی هوشمند
– قرار دادن کلید بر روی حالت اتوماتیک ویاعملکرد هوشمند (در این مورد سنسورهای موجود در کلید فرمان های مورد نظر را صادر میکنند )

کنترل سیستم سرمایش و گرمایش

– کنترل پرده برقی :

 

با اجرای سسیستم پرده برقی در خانه های هوشمند که بسیار ساده فقط با نصب ریل و موتور صورت میگیرد این قابلیت به کاربرد داده میشود که بتواند پردهای خانه را در هر مدل و ابعاد و فرمی که هستند از طریق روش های زیر فرمان دهد حتی در مواقعی که در منزل نباشد .

– ریموت کنترل
– اپلیکیشن روی موبایل
– کلید لمسی هوشمند
– بصورت دستی (به این صورت که کاربر قسمتی از پرده را گرفته و به سمت مورد نظر کشیده و رها میکند بقیه مسیر بصورت اتوماتیک توسط پرده طی میشود )

 

 

-سناریوپذیری

 

یکی از کاربردی ترین قابلیت های خانه هوشمند قابلیت سناریو پذیری است.

سناریو پذیری بودن یعنی اینکه خانه هوشمند این امکان را به کاربر می دهد که کاربر تمام اعمالی را که انتظار دارد مثلا در طول روز، هفته ، ماه و… همچنین در زمان های مشخص اتفاق بیفتد را بر روی تاچ پنل مرکزی تعریف کند و با فعال کردن سناریو سیستم خانه هوشمند اتوماتیک تمامی موارد را اجرا کند در ضمن سناریوهای طراحی شده توسط کاربر میتوانند برای یک روز و یا حتی چند ساعت و دقیقه باشند.

یک نکته مهم در مورد سناریو نویسی این است که کاربر میتواند تمای تجهیزاتی که تحت شبکه خانه هوشمند قرار گرفته را در سناریوی خود شرکت دهد. مانند : سیستم روشنایی ، پرده های برقی ،سیستم سرمایش و گرمایش ، سیستم صوت خانگی ،سیستم اعلام سرقت و….
برای فعال و یا غیر فعال کردن سناریو نیز کاربر میتواند از طریق تاچ پنل از داخل منزل ویا از طریق اپلیکیشن روی موبایل، بیرون از منزل( هر کجا که باشد) اقدام کند

نکته : در سیستم خانه هوشمند کاربر این امکان را دارد که بتواند با اپلیکیشنی که بر روی گوشی موبایل خود دارد تمتم تجهیزات تحت شبکه هوشمند را حتی بیرون از منزل کنترل کند .

نکته : در سیستم خانه هوشمند کاربر این امکان را دارد که بتواند با استفاده از تاچ پنل مرکزی سیستم (که اغلب بر روی دیوار نزدیک ورودی واحد قرار میگیرد) به تمام تجهیزات سیستم دسترسی داشته باشد و به کلیه تجهیزات را به صورت تکی و یا گروهی فرمان دهد.مانند : فن کوئل ، لوستر، سیستم صوت،و…

-سیستم امنیتی حفاظتی خانه هوشمند از کاربردی ترین و اصلی ترین سیستم ها میباشد :

این سیستم قابلیت تشخیص حضور (انسان) را دارد و در صورتی که فعال شود و سارق قصد ورود به ساختمان را داشته باشد و یا از هر طریقی وارد شده باشی خانه هوشمند تشخیص داده و بلافاصله فعال میشود.
فعال شدن این سیستم به شکل های مختلفی میباشد مثلا صدای آژیر به همراه چراغ اعلام خطر ویا فعال شدن سیستم تلفن کننده که به کاربر و پلیس اطلاع دهد ویا حتی اگر در زمان تاریکی هوا باشد روشنایی های قسمت مورد نظر که سارق در آن قرار دارد را روشن میکند .

سیستم امنیتی حفاظتی خانه هوشمند

-سیستم آبیاری هوشمند :

یکی دیگر از قابلیت های کاربردی خانه های هوشمند که دارای باغچه ، فضای سبز و گلدان میباشند سیستم ابیاری هوشمند میباشد این سیستم نیز مانند بقیه سیستم ها قابل برنامه ریزی میباشد یعنی کاربر میتواند با طراحی و تعریف یک سناریو زمان فعالیت سیستم ابیاری را تعیین کند همچنین میتواند این کار را بر عهده ی خود سیستم بگذارد سیستم ابیاری با استفاده از سنسور های خود میزان رطوبت خاک را تشخیص داده و فعال میشود تا زمانی که سنسور تشخیص دهد دیگر نیازی به ابیاری نیست و سیستم ابیاری باید غیر فعال شود مثلا اگر هوا بارانی بود و باغچه و فضای سبز کاملا خیس شد سنسور تا زمانی که تشخیص ندهد که رطوبت به اندازه کافی کم شده است سیستم ابیاری را فعال نمیکند
این سیستم بسیار مناسب و کاربردی میباشد برای اشخاصی که گل و گیاه نگهداری میکنند و یا منزلشا دارای باغچه و فضای سبز است با وجود این سیستم حتی در زمانی که به مسافرت میروند دیگر نگران ابیاری آنها نیستند

 

-سیستم وصوت هوشمند :

 

سیستم صوت خانه هوشمند نیز یکی از پر طرفدار و کاربردی ترین سیسته های میباشد این سیستم به شکل های مختلفی قابل اجرا کردن میباشد مثلا اسپیکر سقفی + آمپلی فایر لمسی دیواری و یا اسپیکر سقفی کمکی (Slave) + اسپیکر سقفی مستر(Master) و… یکی از دلایلی که این سیستم توجه کاربران زیادی را به خود جلب کرده است نحوه ی اجرای ساده این سیستم در تمامی مراحل ساخت پروژه میباشد حتی زمانی که کار به اتمام رسیده است و دیوار ها رنگ و یا کاغذ شده اند و مسئله دوم اینکه از این سیستم میتوان به عنوان سینما خانوادهخ نیز استفاده کرد و صدای تلوزیون ، ریسیور ، و.. را از اسپیکر را پخش نمود از مزایای این سیستم نسبت به سینما خانواده میتوان به چند نکته زیر اشاره کرد :

– اشغال نکردن فضای منزل و…
– عدم وجود سیم های بلند ودست و پا گیر
– صدایی با وضوح بالا و فراگیر
– قابلیت نصب اسپیکر در تمام نقاط دلخواه کاربر (حتی در حمام و استخر و… ) بدونه محدودیت
– و …

 

 

یک نکته جالب دیگر در مورد این سیستم این است که کاربر میتواند در سناریو هایی که طراحی و تعریف میکند از سیستم صوت نیز بهره مند شود مثلا جمعه صبح ساعت 10 سناریوی بیداری فعال شود پرده ها بسته شوند، یک موزیک ملایم پخش بشود سیستم روشنایی آشپز خانه فعال شود و… ویا در یک سناریو تحت عنوان سناریوی تولد به طور هم زمان تمامی چراغها روشن شوند رقص نور فعال شود به همراه سیستم بخار و موزیک مورد نظر پخش شود .

دراین مقاله سعی کردیم که برا شما عزیزان قسمت کوچکی از کاربردها و قابلیت های خانه هوشمند را شرح دهیم قابلیت ها و کاربرد خانه های هوشمند بسیار زیاد و بی شمار میباشند که کاربران مطابق با سلیقه و نوع نیاز خود به سراغ آنها میروند.

شما هم میتوانید با مطرح کردن نوع نیاز خود و مشورت با کارشناسان هایکا از ویژگی ها و قابلیت های خانه هوشمند بهره مند شوید.

 

سخن پایانی

قفل های دیجیتال دارای انواع مختلفی هستند که از مزایا و معایب زیادی برخوردارند. سرعت ساخت و استفاده آنها، در صنعت ساختمان سازی بسیار افزایش یافته است. به همین جهت، برند های زیادی در تولید این نوع قفل ها فعالیت دارند. قفل های دیجیتال بیشتر در ادارات و منازل مسکونی به کار برده می شوند.

پیشنهاد می کنیم، ابتدا نکات مهم مربوط به مدل های قفل های هوشمند را به طور کامل بررسی کنید. متریال، ظاهر قفل ها و ماندگاری و طول عمر این دسته از قفل ها، از جمله مواردی است که می بایست در نظر داشته باشید‌. در این مسیر می توانید از مشاوران و افرادی که در این زمینه دارای تجربه هستند نیز مشورت بگیرید. همچنین حتما پیش از خرید از چندین منبع، قیمت این محصولات را بررسی کنید تا متحمل پرداخت هزینه های اضافی نشوید.

هایکا با معرفی و فروش تخصصی انواع محصولات و تولیدکنندگان در زمینه هوشمند سازی و تجهیز ساختمان های لوکس می کوشد تا نیاز صنعت را در زمینه شبکه توزیع و خرید تخصصی بر آورده نماید. همچنین هایکا امکان مقایسه کیفیت و قیمت محصولات مختلف و مذاکره بی واسطه با تولیدکنندگان را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد تا آنها را در امر خرید : کلید لمسی ، کلید لمسی هوشمند ، خانه هوشمند ، پرده برقی ، دستگیره دیجیتال ، قفل دیجیتال ، آمپلیفایر لمسی ، بلندگو سقفی و بلندگو بلوتوثدار یاری نماید .

0 0 votes
امتیاز محصول
ارسال دیدگاه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده کلیه پیام ها