امکانات خانه هوشمند برای سالمندان

در مقاله های گذشته در مورد مزایای خانه هوشمند و امکانات خانه هوشمند به صورت کامل صحبت کردیم اکنون در مورد مزایای هوشمند سازی برای سالمندان و ناتوانیان صحبت میکنیم .

هوشمند سازی خانه بهترین گزینه برای انجام یک سری از فعالیت های بسیار مهم و حساس و یا حتی وقت گیر می باشد و یا کارهای که نیاز به دقت زیادی دارند و یا سر موقع و زمان مشخصی انجام شوند و همچین  افرادی که  قادر به انجام هر فعالیتی و یا کارهای خاصی نباشد. در  این شرایط است که تکنولوژی خانه هوشمند کمک بسیار بزرگی به انسان می کند.

و به این صورت وارد عمل می شود که فعالیت ها خیلی سخت و خاص و یا راحت را با دقت بسیار بالا و در صحت کامل برای ما انجام می دهد و به غیر از انجام شدت کارها شاید از خیلی از اتفاق های بزرگ و خسارت های جبران ناپذیر نیز جلوگیری می کند و از جان و مال عزیزان ما محافظت می کند.

به طور مثال می توان به نقش خانه هوشمند در زندگی سالمندان و افراد ناتوان (کم توان) اشاره کرد که بهترین و امن ترین مکان برای این افراد می تواند خانه های هوشمند باشد.

از ویژگی های دیگر خانه هوشمند زندگی سالمندان و افراد ناتوان (کم توان) می توان به این موارد اشاره کرد:

 

تکنولوژی خانه هوشمند و تاثیر آن در زندگی سالمندان

 

1-امنیت

 

یکی از کاربرد های مهم هوشمند سازی برای سالمندان، امنیت هست مخصوصا سالمندانی که دچار الزایمر هستند و کم توان هایی که توانایی بستن درب را ندارند . در این شرایط تکنولوژی به کمک سالمندان میاد و با استفاده از موبایل از راه دور میتونیم عزیزامون را کنترل کنیم .

همچنین با استفاده از ریموت کنترل خود افراد قادر به انجام کارهایی از قبیل :کنترل سیستم سرمایش گرمایش ، کنترل لوازم برقی خونه  (مثل چای ساز و ماکروویو و … )،کنترل پرده برقی،کنترل سیستم روشنایی  و …. می باشند .

 

 

همچنین شرایطی را تصور کنید که سالمندی در خانه تنهاست و سارقی قصد دزدی از منزل را دارد در این شرایط فقط کافیست با یک کلیک آژیر خطر را فعال کند و سایر اعضای خانواده را از وضعیت خود با خبر سازد.

2-مراقبت های درمانی و پزشکی از راه دور

هوشمند سازی ساختمان برای سالمندان

یکی دیگر از قابلیت مهم تکنولوژی هوشمند سازی برای ناتوایان و سالمندان کنترل مراقبت های درمانی میباشد.

به طور مثال یاد اوری دارو و یا ازمایشات روزانه سالمندان، ارتباط با پزشک معالج، استفاده از تجهیزات هوشمند در راستای بهبود مانند: صندلی های متحرک که در راه پله قرار می گیرند و یا جک هایی که به سقف و دیوار و… متصل می شود و برای بلند کردن و حرکت دادن بیماران و کسانی که قادر به حرکت کردن نیستند استفاده می شود.

 

3-جلوگیری از خطرات احتمالی

 

جلوگیری از خطرات احتمالی از قبیل آتش سوزی، به این صورت که اگر قسمتی از منزل  دچار حریق شد سنسورهای هوشمند حساس به دود عمل کرده و اژیر خطر با اعلام دقیق نقطه مورد نظر به صدا در می آید و اگر حتی آن نقطه دچار حریق شود سیستم های آب پاش فعال شده و سیستم هوشمند به صورت خودکار سازمان آتش نشانی را مطلع می کند.

جلوگیری از انفجار به صورتی که اگر در خانه نشتی گاز صورت بگیرد و کسی نباشد که متوجه شود و خانه از گاز پر شود هنگامی که فردی وارد شود بدونه توجه به بوی گاز ، یکی از کلید های برق را بزند دیگر ما شاهد انفجار نیستیم چرا که در سیستم های هوشمند و مکانیزم کلیدهای آن به گونه ای طراحی شده که جرقه در خود کلید توسط یک قطعه ی الکترونیکی خنثی می شود.

 

4-امکان دسترسی راحت و آسان

 

به تمامی وسایل الکتریکی، روشنایی ها، سیستم سرمایش گرمایش، سیستم صوتی، تلویزیون، و… که تمامی این گزینه ها را می توان توسط یک ریموت و یا با یک برنامه بر روی گوشی موبایل از داخل و حتی خارج از منزل کنترل نمود.

برای مشاوره ی هوشمند سازی کلیک کنید یا با کارشناسان هوشمند سازان هایکا تماس بگیرید.

مجله سالمندان ایران

0 0 vote
امتیاز محصول
guest
ایمیل شما مخفی میباشد
شماره تماس شما مخفی خواهد شد
امتیاز دهید
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده کلیه پیام ها