دیمر هوشمند چیست؟

در این مقاله قصد داریم دیمر و نحوه عملکرد آن را توضیح و انواع دیمر هوشمند را همراه با کاربرد های آن شرح دهیم. قبل آن که سراغ دیمر هوشمند برویم باید دیمر معمولی را معرفی کنیم.

دیمر چیست؟

 

تجهیزی که عموما با تغییر ولتاژ خروجی خود می تواند باعث کاهش نور چراغ یا دور موتور شود را دیمر می نامند. این دیمرها انواع مختلفی دارند و متناسب نوع ولتاژی که دیمر با آن کار می کند تقسیم بندی می شوند.
از جمله :AC\DC و 220 ولت و 24 ولت

عملکرد ظاهری دیمر :

 

در واقع عملکرد دیمر به این صورت است که مثلا برق 220 ولت را به این دیمر متصل می کنیم و با کم و زیاد کردن ولوم دیمر ولتاژ از 0 تا 220 ولت در خروجی دیمر در دسترس است و اگر این خروجی به یک چراغ رشته ای متصل باشد نور لامپ از کمترین حالت تا بیشترین حالت تغییر میکند.

دیمر DC :

دیمر های عموما یک پتانسیومتر هستند که با ایجاد مقاومت سر راه ولتاژ ورودی، ولتاژ خروجی را تعیین می کند. این دیمرهای DC در مدارات الکترونیکی و تجهیزات الکترونیکی کاربرد دارد و عموما ولتاژ کاری آن ها از 0 تا 12 ولت می باشد. برای مثال ولوم ماشین های نجاری اکثرا از این مدل می باشد.

دیمرAC :

این دیمر دارای عملکرد متفاوتی می باشد و دارای چندین قطعه الکترونیکی اما مهترین قطعه در دیمر تریاک (teriacc) می باشد که باعث می شود ولتاژ خروجی بین 0 تا 220 تغییر کند این خروجی را می توان به چراغ رشته ای یا حتی موتور تک فاز متصل کرد و با تغییر ولوم دیمر نور لامپ را کم و زیاد کرد و یا دور موتور را کاهش داد. ساده ترین کاربرد این دیمرها در کنترل میزان نور و روشنایی در کلیه مکان ها و تغییر سرعت موتور مانند : پنکه های سقفی و… می باشد.

انواع دیمر از نظر ظاهری

انواع دیمر از نظر ظاهری

دیمر های خانگی در دو نوع مکانیکی و لمسی موجود می باشند که از نظر عملکرد مشابه هستند، فقط از نظر ظاهری مدل لمسی بسیار زیبا و لوکس می باشد. در مدل مکانیکی با چرخش ولم نور کم و زیاد می شود ولی در مدل لمسی عموما دو فلش بالا و پایین دارد که با لمس دکمه بالا نور افزایش و با لمس جهت پایین نور کاهش می یابد.

این دیمرها در قوطی برق های معمولی نصب می شوند و بسته به مدل آن فاز 220 ولت وارد و فاز متغیر خارج می شود که به چراغ متصل می شود. در بعضی مدل ها نیز فاز و نول وارد دیمر شده و فاز خارج می شود، این دیمرها یک قدرت مشخصی دارد که باید دستگاه متصل به آن از این قدرت فراتر نباشد. مثلا اگر از یک دیمر 600 وات استفاده کنید می توانید حداکثر 6 لامپ 100 وات را سر راه ان قرار دهید. این دیمرها به نام دیمر تنظیم نور نیز شناخته می شوند که می توان به عنوان کلید تنظیم نور لامپ از آن استفاده کرد، برای مثال : چراغ های دیواری را می توان از نوع رشته ای استفاده نمود و آن ها را به دیمر متصل کرد و شب هنگام با تنظیم نور چراغ های دیواری فضایی دل نشین را ایجاد نمود.

چه تجهیزی به دیمر متصل می شود

تجهیزات متصل به دیمر

تجهیزات متصل به دیمر

نکته بسیار مهم در استفاده از دیمر این است که باید تجهیزی که به دیمر متصل کنیم قابلیت دیم شدن را داشته باشد برای مثال: چراغ های کم مصرف یا فلورسنت را نمی توان به دیمر متصل نمود چرا که این چراغ ها فقط در محدوده 190 تا 220 ولت روشن می شود و شدت نور آن نیز یکسان است و یا موتورهای نامی که فقط با ولتاژ حدود 220 ولت کار می کنند.

دیمر چراغ های LED :

 

LED به صورت کلی قابل دیم کردن نمی باشد و نمی توان دیمر را به چراغ های ال ای دی متصل کرد اما نوعی لامپ های LED دیمیبل وارد بازار شده است که می توان آن را توسط دیمر LED دیم کرد و نور را کم و زیاد کرد. البته دیمر لامپ LED دیمیبل، همان دیمر معمول است و اساس کار این دیمر ها به خلاف لامپ های رشته ای که به صورت پیوسته شدت نور 0 تا 100 درصد را می تواند بدهد، چراغ های LED دیمر شونده در واقع چند پله مشخص را می تواند تولید کند. مثلا 3 پله ای یا 10 پله ای که به ازای هر 22 ولت افزایش توسط دیمر یک پله نور افزایش می یابد: مثلا 0 تا 22 ولت پله 1، 22 تا 24 پله دوم و… تا 220 ولت پله دهم و حداکثر نور چراغ ایجاد می شود.

 

 

 دیمر هوشمند

 دیمر هوشمند

تا اینجا از دیمر و کاربرد های آن صحبت کردیم اما اکنون می خواهیم این امکانات و ویژگی های جذاب را با سیستم های هوشمند ترکیب کنیم برای مثال: تصور کنید سناریوی هوشمند فیلم را فعال می کنید هم زمان با خاموش شدن چراغ ها و روشن شدن سیستم مولتی مدیا (تلویزیون یا سینما خانواده) چراغ های دیمیبل توسط دیمر روشن و نور خیلی کمی را تامین می کند و فضا را آماده پخش فیلم می کند.

دیمر های هوشمند که در دو نوع دیمر لمسی هوشمند و ماژول دیمر تابلویی موجود می باشند عملکردی مشابه دیمر های غیر هوشمند دارند با این تفاوت که می توان از طریق نرم افزار هوشمند و یا در سناریوهای هوشمند نیز استفاده کرد.

یکی از ویژگی های این دیمرها این است که می توان از طریق نرم افزار شدت نور را بر روی درصد خاصی تنظیم کرد برای مثال: در دیمر مکانیکی اگر بخواهیم نور روی 20 درصد باشد باید با کم کردن دیمر و مشاهده میزان نور و به صورت تقریبی نور را روی 20 درصد تنظیم کرد، اما در نرم افزار هوشمند می توان نور را بر روی 20 درصد قرار داد و فرمان را ارسال کرد. نور دقیقا بر روی 20 درصد تنظیم می شود.

از ویژگی های دیمر هوشمند این است که می توان هر شدت نوری را در هر سناریوی دلخواهی استفاده کرد مثلا: در سناریوی خواب نور از 100 درصد شروع و پس از چند دقیقه به صورت پیوسته به صفر و تاریکی میرسد تا شخص به آرامی به خواب برود.

دیمر لمسی هوشمند دو کلیدی

 

این دیمر دارای دو کلید بالا و پایین می باشد که با استفاده از فلش های بالا و پایین می توان نور را کم و زیاد کرد.

 

دیمر لمسی هوشمند فشاری

 

این دیمر ظاهری مانند: یک کلید تک پل لمسی دارد با این نحوه عملکرد که با هر بار تاچ کردن چراغ خاموش یا روشن می شود و با هر بار نگه داشتن این کلید چراغ شروع به کم شدن و با نگه داشتن مجدد شدت نور زیاد می شود.(عملکردی مشابه کلید چراغ پشت کیلومتر اتومبیل ها )

 

استفاده از دیمر هوشمند

 

دیمر هوشمند و استفاده از ان کاملا سلیقه ای می باشد و فقط مهم تجهیزی است که به ان متصل می شود و باید حتما از نوع قابل دیم شدن باشد.

 

مثال هایی از کاربرد کلید دیمر هوشمند :

– اتصال به لوستر سالن جهت کنترل نور سالن
-اتصال به چراغ سقفی اتاق جهت کنترل نور اتاق و سناریوی خواب
-اتصال به پنکه سقفی جهت کنترل تهویه
– و …

 

 

دیمر یکی از تجهیزات خاص و کاربردی است که با رونق چراغ های LED در بازار تقریبا از ساختمان ها حذف گردیده اما هنوز هم برخی معماران حداقل یک لوستر را با چراغ های رشته ای به دیمر متصل می کنند تا بتوانند از جذابیت دیمر بهره ببرند.
جهت راهنمایی بیشتر در خصوص استفاده از دیمر در ساختمان خود می توانید با مشاورین هوشمند ساز خانه هوشمند هایکا تماس بگیرید.

سخن پایانی

قفل های دیجیتال دارای انواع مختلفی هستند که از مزایا و معایب زیادی برخوردارند. سرعت ساخت و استفاده آنها، در صنعت ساختمان سازی بسیار افزایش یافته است. به همین جهت، برند های زیادی در تولید این نوع قفل ها فعالیت دارند. قفل های دیجیتال بیشتر در ادارات و منازل مسکونی به کار برده می شوند.

پیشنهاد می کنیم، ابتدا نکات مهم مربوط به مدل های قفل های هوشمند را به طور کامل بررسی کنید. متریال، ظاهر قفل ها و ماندگاری و طول عمر این دسته از قفل ها، از جمله مواردی است که می بایست در نظر داشته باشید‌. در این مسیر می توانید از مشاوران و افرادی که در این زمینه دارای تجربه هستند نیز مشورت بگیرید. همچنین حتما پیش از خرید از چندین منبع، قیمت این محصولات را بررسی کنید تا متحمل پرداخت هزینه های اضافی نشوید.

هایکا با معرفی و فروش تخصصی انواع محصولات و تولیدکنندگان در زمینه هوشمند سازی و تجهیز ساختمان های لوکس می کوشد تا نیاز صنعت را در زمینه شبکه توزیع و خرید تخصصی بر آورده نماید. همچنین هایکا امکان مقایسه کیفیت و قیمت محصولات مختلف و مذاکره بی واسطه با تولیدکنندگان را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد تا آنها را در امر خرید : کلید لمسی ، کلید لمسی هوشمند ، خانه هوشمند ، پرده برقی ، دستگیره دیجیتال ، قفل دیجیتال ، آمپلیفایر لمسی ، بلندگو سقفی و بلندگو بلوتوثدار یاری نماید .

0 0 votes
امتیاز محصول
ارسال دیدگاه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده کلیه پیام ها