سیستم اداری هوشمند

در این مقاله منظور از هوشمند سازی اداری، هوشمند ساختن کلیه تجهیزات برقی ادارات و مجتمع های تجاری است از جمله سیستم روشنایی هوشمند ، سیستم سرمایش گرمایش ، پارکینگ هوشمند ، سیستم حضور و غیاب و.. که از ساده ترین تجهیزات میباشد تا هوشمند سازی سیستم های امنیتی ، حفاظتی ، اعلام حریق ، اطفاء حریق و…. که از حساس ترین و مهم ترین سیستم های یک پروژه میباشد ما در ادامه توضیح خواهیم داد که سیستم های هوشمند در چه زمینه هایی در پروژه های اداری ، تجاری می توانند به ما کمک کنند و با وجود این سیستم ها چه تغییری در روند کاری روزمره به وجود می آید.

با استفاده کردن از سیستم های هوشمند در انواع پروژه های اداری و تجاری مانند : یک هایپر مارکت بزرگ و یا یک ساختمان اداری چند طبقه ما میتوانیم در گام اول با هوشمند سازی باعث جلوگیری از مصرف بی رویه و اسراف آب ، برق، گاز و… بشویم زیرا در سیستم های هوشمند دیگر خطاهای انسانی وجود ندارد و در هر زمان و لحظه سیستم بصورت اتوماتیک در حال انجام وظیفه خود میباشد به طور مثال : با استفاده از سیستم روشنایی هوشمند دیگر لازم نیست اشخاص هنگام ورود به اتاق چراغها را روشن وهنگام خروج ان را خاموش کنند، سیستم هوشمند این کار را انجام میدهد، یعنی زمانی که فردی وارد اتاق شود سنسور حضور تشخیص داده وفرمان روشن شدن چراغ ها و حتی باز شدن پرده ها را میدهد و تازمانی که فرد در محل حضور دارد شرایط به همین گونه ادامه دارد و هنگامی که شخص محل را ترک کند سنسور فرمان خاموش شدن چراغ ها و بسته شدن پرده ها را میدهد (تمامی این رفتارهای سیستم هوشمند مطابق با سلیقه کاربر و طبق تعریف کاربر میباشد. )

سیستم روشنایی و پرده برقی که توضیح داده شد یکی از ساده ترین کارهای سیستم هوشمند است در ادامه قصد داریم چندین سیستم دیگر که در پروژه های اداری تجاری قابل اجراست وبسیار کاربردی هم میباشد را توضیح دهیم، پس با امکاناتی که برای یک مجتمع تجاری هوشمند میتوان به کار برد همراه باشید.

قبل از خواندن ادامه یمطلب اگر مقاله ی منظور از هوشمند سازی چیست را مطالعه نکردید حتما بخوانید تا بیشتر با موضوع آشنا بشوید.

سیستم حضور و غیاب هوشمند :

با استفاده از این سیستم کارمندان میتوانند حضور خود را ثبت کنند و این سیستم زمان دیر کرد و یا زمان اضافه کاری کار مندان را ثبت و ذخیره می نماید همچنین کار مندان میتوانند با استفاده از دستگاه در خواست مرخص خود را صادر کنند. در کمترین زمان مدیریت مطلع شود و پاسخ خود را ارسال نماید با استفاده از این سیستم میتوان در اتلاف وقت ، خطاهای انسانی (فراموش کردن نوشتن ساعت ورود ، خروج ،فراموش کردن تعداد مرخصی ها و…) وغیره جلوگیری نمود این سیستم برای کارخانه جات که دارای تعداد زیادی نیرو میباشند بسیار کاربردی میباشد .

سیستم هوشمند سرمایش و گرمایش در مراکز خرید و ادارات :

با به کار گیری سیستم هوشمند سرمایش وگرمایش فقط کافیه دما را روی درجه مورد نظر تنظیم کنیم سیستم با استفاده از سنسورهایی که دارد بصورت اتوماتیک عمل میکند یعنی تا زمانی که دمای محیط به مقدار تعریف شده نرسیده باشد سیستم به فعالیت خود ادامه می دهد از نکات مثبت در استفاده این سیستم در مراکز اداری و تجاری این است که چون با توجه به سنسور های موجود در محیط سیستم عمل میکند تمام فضا های موجود بصورت یکنواخت سرد و یا گرم میشود این مسئله در مراکز خرید بسیار حائز اهمیت است زیرا مشتریان باید درمحیط با هوای مطلوب باشند تا با آرامش خاطرخرید کنند. اگر هوای محیط بیش از حد گرم ویا سرد باشد موجب میشود مشتریان کمترشوند.

نکته : سیستم هوشمند سرمایش وگرمایش هم بصورت اتوماتیک(هوشمند) و هم بصورت دستی قابل کنترل میباشد.

نکته : سیستم های هوشمند دارای تجهیزات مختلف میباشد که این امکان را به کاربر می دهد که بتواند وسیله سرمایش ویا گرمایش مورد نظر خود را هوشمند کند (مثل: فن کوئل،کولر آبی ،اسپیلیت و..)

برای اطلاع از قیمت ترموستات هوشمند به محصولات سایت مراجعه کنید و یا روی لینک کلیک کنید.

سیستم هوشمند پارکینگ :

سیستم هوشمند پارکینگ یکی از جالب ترین قابلیت هوشمند سازی اداری هست.این سیستم یکی از پر کاربردترین سیستم ها در مراکز خرید با پارکینگ های بزرگ و ادارات میباشد زیرا کل محوطه پارکینگ را پوشش می دهد و شخصی که به عنوان مسئول پارکینگ است میتواند از تعداد فضاهای خالی پارکینگ مطلع شود و رانندگان را برای پارک کردن خودرو راهنمایی کند همچنین میتوان با متصل کردن این سیستم به یک پنل ال ای دی و شماره گزاری کردن پارکینگ یک پارکینگ هوشمند داشت به این صورت که رانندگان با توجه به اطلاعاتی که تابلو از جاهای خالی در اختیار آنها میگذارد ماشین خود را پارک کنند .

سیستم اعلام حریق هوشمند :

 سیستم اعلام حریق هوشمند در ادارات و مجتمع های تجاری یکی از مهم ترین تجهیزات میباشد زیرا عملکرد این سیستم در جهت حفظ جان و مال انسان میباشد
در سیستم اعلام حریق هوشمند میتوان در زمانی که قسمتی از ساختمان درچارحریق میشود میتوان خیلی سریع از روی پنل اعلام حریق از محل حادثه مطلع شد، همچنین از دیگر کاربرهای این سیستم این است در زمان حادثه سیستم تلفن کننده آن فعال میشود و به صورت اتوماتیک با آتش نشانی تماس گرفته و اطلاع رسانی را انجام می دهد(همراه با ذکرادرس دقیق محل حادثه ) همچنین با شماره هایی که توسط کاربر در سیستم ذخیره شده تماس گرفته واطلاع رسانی میکند مهم تر از همه سیستم اطفاء حریف را فعال میکند (در ادامه سیستم اطفاء حریق هوشمند را توضیح می دهیم ) با توجه به اپشن هایی که سیستم اعلام حریق هوشمند دارد و کارهایی هنگام وقوع حادثه انجام می دهد می تواند در کوتاه ترین زمان ممکن از حوادث بزرگ با خسارات جبران ناپذیر جلوگیری کند .

نکته : در سیستم اعلام حریق هوشمند از سنسورهای مختلفی استفاده میشود(از قبیل :سنسورتشخیص دود، سنسور تشخیص حرارت ،و..) تا درزمان رخ دادن حادثه سریعا سیستم اعلام حریق فعال شود و از حادثه جلوگیری شود.برای دیدن فروشگاه های هوشمند خارجی کلیک کنید.

سیستم اطفاء حریق هوشمند :

یکی دیگر از مهم ترین قابلیت های هوشمند سازی اداری سیستم اطفا حریق هوشمند می باشد.سیستم اطفاء حریق هوشمند این سیستم در زمانی فعال میشود که توسط سنسورهای اعلام حریق تحریک شود به زبان ساده با آن اعلام اتش سوزی شود عملکرد این سیستم به شکل های مختلفی است از جمله فعال کردن ابپاش های سقفی منطقه ای که دچار حریق شده است همچنین فعال کردن هواکش های مخصوص جهت خارج کردن دود حاصل از اتش سوزی قطع برق و گاز ناحیه ای که دچار حریق شده است و…

نکته : سیستم اعلام حریق و اطفاء حریق هوشمند در زمان هایی که حتی برق قطع باشد به فعالیت خود ادامه می دهند و از کار نمی افتند.

 

سیستم های هوشمندی که ذکر شد قسمت کوچکی از مهم ترین سیستم هایی بودند که در مجتمع های اداری و تجاری نقش بسیار مهمی دارند اما سیستم های هوشمند بسیار و بی شماری هستند که علاوه بر استفاده در پروژه های مسکمونی و.. مطابق با نوع سلیقه و نیاز کاربر درپروژه های اداری ،تجاری به کار گرفته میشوند از جمله :

 

اکسس کنترل اثر انگشتی : کنترل ورود و خروج افراد ویا کارمندان یک اداره

دستگیره هوشمند دیجیتال : جهت بالا بردن امنیت درب اصلی اداره و یا اتاق های سرور با قابلیت های مختلف برای فرمان دادن از جمله : تشخیص چهره ، اثر انگشت ، کارت ،رمز، کلید مکانیکی و…

کنترل پنل مرکزی هوشمند :

با استفاده از این تجهیز این امکان برای کاربر فراهم میشود که بتواند برای کلیه سیستم های هوشمند موجود(بکار گرفته شده ) برنامه ریزی انجام دهد(سناریو نویسی ) که هرکدام در یک زمان معین فعال و یا غیر فعال شوند مثلا : سناریو برای یک اداره به این صوت باشد صبح ساعت 7 قبل از ورود کارمندان اتاق هایی که دارای پرده میباشد پرده های آن باز شود سپس سیستم سرمایش درتابستان و گرمایش در زمستان نیم ساعت قبل از ورود کارمندان روشن شود.

سیستم روشنایی به محض ورود اولین نفر فعال شود و سیستم روشنایی هر اتاق نیز با ورود اولین نفر فعال شود و در پایان روز با خارج شدن اخرین نفر از هر اتاق سیستم روشنایی غیر فعال شود وپرده ها بسته شود و با خارج شدن اخرین نفر در یک زمان خاص سیستم سرمایش یا گرمایش و روشنایی غیر فعال شوند و سیستم های امنیتی بصورت اتوماتیک فعال شوند مانند دزدگیر، دوربین ها و….

برای هوشمند سازی اداری یا هوشمند سازی مراکز تجاری میتوان از تجهیزات دیگر نیز استفاده کرد، که ما در این مقاله سعی کردیم چند تا از پر کاربرد ترین تجهیزات را نام ببریم، برای مشاوره ی رایگان هوشمند سازی کافی است با متخصصین ما تماس بگیرید.

 

سخن پایانی

قفل های دیجیتال دارای انواع مختلفی هستند که از مزایا و معایب زیادی برخوردارند. سرعت ساخت و استفاده آنها، در صنعت ساختمان سازی بسیار افزایش یافته است. به همین جهت، برند های زیادی در تولید این نوع قفل ها فعالیت دارند. قفل های دیجیتال بیشتر در ادارات و منازل مسکونی به کار برده می شوند.

پیشنهاد می کنیم، ابتدا نکات مهم مربوط به مدل های قفل های هوشمند را به طور کامل بررسی کنید. متریال، ظاهر قفل ها و ماندگاری و طول عمر این دسته از قفل ها، از جمله مواردی است که می بایست در نظر داشته باشید‌. در این مسیر می توانید از مشاوران و افرادی که در این زمینه دارای تجربه هستند نیز مشورت بگیرید. همچنین حتما پیش از خرید از چندین منبع، قیمت این محصولات را بررسی کنید تا متحمل پرداخت هزینه های اضافی نشوید.

هایکا با معرفی و فروش تخصصی انواع محصولات و تولیدکنندگان در زمینه هوشمند سازی و تجهیز ساختمان های لوکس می کوشد تا نیاز صنعت را در زمینه شبکه توزیع و خرید تخصصی بر آورده نماید. همچنین هایکا امکان مقایسه کیفیت و قیمت محصولات مختلف و مذاکره بی واسطه با تولیدکنندگان را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد تا آنها را در امر خرید : کلید لمسی ، کلید لمسی هوشمند ، خانه هوشمند ، پرده برقی ، دستگیره دیجیتال ، قفل دیجیتال ، آمپلیفایر لمسی ، بلندگو سقفی و بلندگو بلوتوثدار یاری نماید .

به این مطلب امتیاز دهید
0 0 votes
امتیاز محصول
ارسال دیدگاه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده کلیه پیام ها