سیستم های گرمایشی جدید

جدیدترین سیستم های سرمایش گرمایشی

تنظیم دما در تمامی محیط ها یکی از مهمترین ارکان ساختمان ها می باشد و نکته مهم این است که بتوان دمای نقاط مورد نظر را با کمترین انرژی ممکن و در سریع ترین زمان به دمای دلخواه رساند به همین دلیل است که هر روز سیستم های سرمایش گرمایش جدیدی وارد بازار می شود قصد داریم در این مقاله از با جدیدترین سیستم های سرمایش گرمایشی 2021 اشنا میشیم. قبل از آن باید روش های انتقال حرارت را بررسی کنیم تا عملکرد سیستم های مورد نظر را بهتر درک کنید.

روش های انتقال حرارت

1- هدایت (رسانش) :

روش های انتقال حرارت

در این روش حرارت و گرما به صورت مستقیم از یک جسم به جسم دیگر منتقل پیدا می کند. مثلا کتری که روی یک بخاری گازی گذاشته می شود بدنه کتری حرارت را با تماس بدنه بخاری دریافت می کند.در این روش فقط اجسامی که با هم در تماس هستند می توانند گرم شوند البته که جنس این دو جسم در انتفال حرارت هم بسیار مهم هستند مثلا فلز هایی مانند مس، آلومینیوم، طلا و نقره منتقل کننده عالی حرارت و اجسامی نظیر چوب و پلاستیک، هدایت حرارتی بسیار کمی دارند وسایل گرمایی مانند: بخاری و اجاق گاز از این روش انتقال حرارتی استفاده می کنند.

2- هم رفت (جابه جایی) :

سیستم گرمایشی هم رفت

در این روش انتقال حرارت از یک ماده متحرک منتقل می شود، مانند آب، هوا، روغن و… برای مثال آب درون سیستم کف خواب منازل حرارت را از شعله های پکیج دریافت و از طریق لوله ها وارد قسمت های مختلف ساختمان می شود و باعث گرم کردن خانه می شود در واقع آب درون لوله ها وقتی به پکیج می رسند وارد یک محفظه رادیاتور مانند می شوند که شعله های گاز زیر این رادیاتور ها باعث گرم شدن بدنه رادیاتور می شود و آب درون رادیاتور از روش رسانش، گرما را دریافت می کند.

در همین زمان یک پمپ مخصوص این آب گرم را به سالن منزل هدایت می کند و وارد لوله هایی در کف ساختمان می شوند (روش هم رفت) مجددا لوله های کف سالن از طریق رسانش گرما آب را دریافت و به محیط اطراف خود (سیمان و سرامیک ) انتقال داده و باعث گرم شدن منزل می شوند.

در واقع ترکیبی از چند روش انتقال حرارتی در کنار هم باعث گرم شدن منزل می شود این جریان ماده هم رفت می تواند یک سیکل بسته باشد مانند: آب درون رادیاتور ها و یا به صورت آزادانه باشد مانند: هوای یک منزل که حرارت را آزادانه در منزل پخش و انتقال می دهند.

3- تابش(تشعشع) :

سیستم سرمایش گرمایش تابشی

در این روش تابش امواج مادون قرمز می توانند باعث انتقال حرارت شوند، ساده ترین مثال این روش گرمای نور خورشید است که با وجود فاصله بسیار زیاد از زمین می تواند کره زمین را گرم کند. در این روش دقیقا نوری که به جسم تابیده می شود باعث گرما می شود برای مثال حتما تفاوت دمایی سایه و افتاب را در یک روز تابستانی احساس کرده اید که در یک نقطه تفاوت سایه و افتاب چند درجه سانتیگراد خواهد بود. چراغ های مادون قرمز مخصوص و حتی آتش می تواند این اثر را برای شما تداعی کند.این روش محاسن و معایبی دارد از جمله :

مزایا :

– اجسام را از راه دور نیز می توان گرم کرد.
– می توان تنها قسمتی از محیط را توسط این روش گرم کرد.
– در این روش وجود باد خیلی مهم نیست.

معایب این روش :

– تنها قسمت هایی از محیط که زیر تابش مستقیم نور هستند گرم می شوند و بقیه قسمت ها به سختی گرم می شوند.
سیستم های جدیدی با استفاده از این روش اجرا می شوند.

 

مثال خانگی : هیتر های تابشی جدید

این هیتر ها مانند یک پنکه پایه دار هستند و در آن یک المنت وجود دارد که درون یک صفحه پخش کننده فلزی قرار دارد. با روشن کردن هیتر المنت آن روشن شده و نورانی می شود و حرارت تابشی را توسط صفحه پخش کننده بازتاب می کند و اجسامی که روبه روی این هیتر هستند بر اثر تابش حرارت گرم می شوند.

مثال صنعتی : سیستم گرمایش تابشی

این سیستم گرمایش از سقف می باشد که توسط یک مشعل درون یک لوله در یک بازتاب کننده در سقف سوله صنعتی اجرا می شود و با روشن شدن مشعل لوله داغ شده و از آن امواج مادون قرمز پخش می شود و بازتاب کننده روی آن این نور را به سمت محیط دلخواه بازتاب می کند. حسن این سیستم این است که قرار نیست کل لوله گرم شود و فقط ماشین الات و افرادی که در معرض تابش هستند گرم می شود به همین دلیل باعث کاهش مصرف انرژی تا 20 درصد خواهد شد.

نکته مهم دیگری که در این نوع انتقال حرارتی مهم است این می باشد که قانون حرکت حرارت به سمت بالا در این روش اهمیتی ندارد یعنی مهم نیست نور از کدام سمت به جسم تابیده می شود ولی در هر صورت باعث افزایش دمای آن می شود. این روش برای مکان هایی که گاز ندارند و مجبورند از برق برای گرمایش استفاده کنند بسیار مفید خواهد بود.

سیستم های گرمایشی جدید

سیستم های گرمایشی جدید

در سیستم های گرمایش جدید سعی می شود از هر سه روش انتقال حرارت استفاده کنند تا باعث کاهش مصرف انرژی شوند. البته عموما نمی توان هر سه روش را در کنار هم داشت و بیشترین وسایل گرمایشی با استفاده از جریان هم رفت عمل می کنند ولی با تجهیزات جانبی این روند هم رفت را تسریع می بخشند.

برای مثال در مقایسه رادیاتور و فن کوئل هر دو از گرم کردن هوای اطراف و چرخش این هوا استفاده می کنند. اما به دلیل داشتن فن در فن کوئل این جریان هوا با سرعت بیشتری به جریان در می آید و باعث می شود منزل سریع تر گرم شود و نکته دوم این که به دلیل وجود فن در فن کوئل، در زمین کار می شود و می توان از فن کوئل سقفی (گرمایش از سقف) استفاده کرد.

اگر در انتخاب بهترین سیستم گرمایشی تردید دارید این مقاله را حتما بخونید.

سیستم سرمایشی

سیستم سرمایشی

در سیستم های سرمایشی دقیقا از رسانش و هم رفت انتقال گرما استفاده می شود با این تفاوت که این بار به جای انتقال گرما از آب یا هوای گرم به اجسام، گرما از اجسام به آب و هوا منتقل می شود و در چیلر یا کولر این حرکت معکوس می شود.

برای مثال فن کوئل و چیلر : در فن کوئل آب خنک شده در چیلر وارد لوله های ارتباط تا فن ها می شوند و این آب به رادیاتور فن کوئل می رسد و بدنه فلزی رادیاتور را سرد می کند. حال فن های فن کوئل باد را از رادیاتور های فن کوئل عبور می دهند و این هوا بسیار خنک می شود و از دریچه فن کوئل خارج می شود و محیط را خنک می کند در این سیستم نیز از دوروش هم رفت و رسانش استفاده می شود که باعث بهتر خنک شدن محیط می شود.

برای دیدن انواع سیستم سرمایشی و نحوه ی انتخاب بهترین سیستم کلیک کنید.

 

بعد از اشنایی با انواع روش های گرمایشی و سرمایشی و همچنین نحوه ی عملکرد آن ها به سراغ جدیدترین سیستم های سرمایش گرمایشی می رویم.

سیستم جدید سرمایش گرمایش2021

جدیدترین سیستم سرمایش گرمایش 2021

جدیدترین سیستم های سرمایش گرمایشی از لوله های کف خواب کوچک تر در کل کف و حتی بدنه ساختمان استفاده شده است و آب سرد یا گرم را برای سرمایش یا گرمایش درون این لوله ها حرکت می دهند و باعث گرم یا سرد شدن محیط ساختمان می شوند. البته این سیستم در حال تست آزمایشگاهی خود می باشد و در صورت بر طرف شدن عیوب احتمالی می تواند با قدرت وارد بازار شود و به عنوان بهترین سیستم سرمایش گرامایشی ساختمان مطرح خواهد شد.

در صورت هر گونه سوال در خصوص سیستم سرمایش گرمایش هوشمند ساختمان در پایان همین مقاله مطرح کنید تا کارشناسان ما آن را به صورت کامل پاسخ دهند.

0 0 votes
امتیاز محصول
guest
ایمیل شما مخفی میباشد
شماره تماس شما مخفی خواهد شد
امتیاز دهید
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده کلیه پیام ها