قیمت سیستم هوشمند سازی ساختمان

با ورود تجهیزات هوشمند سازی به ساختمان ها و شکل گیری خانه هوشمند این سیستم نیز هر روز مخاطبین بیشتری را به خود جلب میکند چرا که هم باعث لوکس بودن و شیک تر شدن واحد ها میشود هم با قابلیت های خود میتواند آسایش و راحتی را برای ساکنین این خانه ها فراهم کند.
اما یکی از مهمترین سوالات برای سازندگان ساختمان ها در استفاده از سیستم هوشمند خانه قیمت سیستم هوشمند سازی ساختمان است.
چرا که باید قیمت سیستم هوشمند سازی ساختمان در مقایسه با دیگر امکانات و قیمت تمام شده واحد توجیه پذیر باشد.
در این مقاله قصد داریم قیمت سیستم هوشمند سازی ساختمان را بررسی کنیم .

قیمت سیستم هوشمند سازی ساختمان

قیمت سیستم هوشمند سازی ساختمان

قیمت سیستم هوشمند سازی ساختمان

در اولین گام باید مشخص کنیم هزینه های هوشمند سازی شامل چه بخش هایی میشود تا بتوان تحلیل مناسبی از قیمت داشت و بتوان هزینه کلی را مدیریت کرد.

هزینه خانه هوشمند شامل:

طراحی و نقشه
اجرای زیر ساخت و سیم کشی
قیمت تجهیزات
نصب
راه اندازی و کانفیگ تجهیزات
نگهداری و تعمیرا
می باشد که هر کدام را شرح میدهیم.

عوامل موثر بر قیمت سیستم هوشمند سازی ساختمان

طراحی و نقشه:

این قسمت با وجود اینکه کمترین بخش هزینه ها را شامل میشود اما مهمترین عامل تعیین کننده قیمت سیستم هوشمند سازی ساختمان میباشد. چرا که در قسمت طراحی نوع هوشمند، نحوه و نوع سیم کشی ، تجهیزات متصل به هوشمند و …. مشخص خواهد شد.
برای داشتن یک سیستم هوشمند متناسب و کاربردی باید یک طراحی مهندسی و دقیقی داشت تا با کمترین هزینه نیاز های کارفرما تعیین شود.
برای مثال یک پروژه دوخوابه معمولی در یک منطقه متوسط شهر نیاز به هوشمند سازی تحت پروتکل knx و کنترل تمامی تجهیزات ندارد و هوشمند سازی برخی قسمت ها مانند روسنایی و سرمایش گرمایش آن هم با یک پروتکل بیسیم شاید نیازهای سازنده را رفع کند.
پس حتما برای طراحی و تعیین نوع هوشمند خود با کارشناس یا شرکت با تجربه و به قول معروف با انصافی مشورت کنید چرا که میتواند هزینه های بعدی شما را به شدت کاهش دهد.
نکته:
اکثر شرکت ها قسمت طراحی و جانمایی را به عنوان اشانتیون کار بروی قرار داد عرضه میکنند.

اجرای زیر ساخت و سیم کشی:
این قسمت در هزینه های کلی سیستم درجه اول یا دوم را دارد و با توجه به نوع سیستم هوشمند متفاوت میباشد.
برای مثال در سیستم هوشمند بی سیم هزینه سیم کشی و قوطی گذاری تقریبا مشابه سیستم سنتی خواهد بود و با یک طراحی ایده آل حتی کمتر از سیستم سنتی میتوان زیر ساخت را پیاده کرد.
اما در سیستمی مانند سیستم هوشمند knx هزینه های زیر ساخت خانه هوشمند تقریبا سه برابر سیستم سنتی خواهد بود چرا که مصرف سیم و لوله در این سیستم بسیار بیشتر از حالت سنتی میباشد.
مجری کار و قیمت و تمیزی کار آن نیز یکی دیگر در عوامل بالا یا پایین رفتن هزینه این قسمت خواهد بود.
قیمت تجهیزات:
به مهمترین و تقریبا اصلی ترین قسمت هزینه ها رسیدیم.
قیمت تجهیزات هوشمند سازی بیشتر بخش هزینه های سیستم هوشمند خانه را در بر میگیرد.
این هزینه بستگی به پروتکل تجهیزات، کشور سازنده، گارانتی تجهیزات و انصاف فروشنده و …. دارد.
برای مثال یک کلید هوشمند knx از برند اسنایدر با قیمت یورویی اصلا قابل مقایسه با یک کلید لمسی وای فای دار چینی یا بصورت کلی تجهیزات هوشمند سازی ایرانی نخواهد بود.
البته که عملکرد و نام این دو تجهیز نیز قابل مقایسه نیستند.
اما باز هم به نکته مهم هوسمند سازی خانه متناسب با موقعیت پروژه میرسیم.
همانطور که کار کردن بک کلید هوشمند knx در یک پروزه معمولی در منطقه پایین شهر کار جایزی نیست استفاده یک کلید ضعیف و بی کیفیت بی نام و نشان هم در یک پروژه لوکس در منطقه بالاشهر نیز کار استباهی هست.
برند و نوع تجهیزات باید در خور موقعیت و سطح خود واحد باشند.

قیمت سیستم هوشمند سازی ساختمان

قیمت سیستم هوشمند سازی ساختمان

نصب تجهیزات خانه هوشمند:
هزینه تصب تجهیزات هوشمند خانه نیز کاملا متناسب با نوع پروتکل استفاده میباشد.
برای مثال هزینه نصب کلید لمسی هوشمند نزدیک به تصب کلید مکانیکی و مقداری بیشتر از آن هست ولی نصب یک کلید با پروتکل bus یا knx چند برابر قیمت نصب بک کلید لمسی خواهد بود.
البته که در برخی موارد و با تجوه به شرایط پروژه و قرار داد هوشمند میتوان نصب تجهیزات هوسمند را به عنوان تخفیف کار از شرکت هوشمند دریافت کرد. ولی عموما ۱۰ الی ۱۵ درصد قیمت تجهیزات هوشمند را به عنوان هزینه نصب دریافت میکنند.
راه اندازی و کانفیگ:
این قسمت مربوط به راه اندازی تجهیزات و معرفی تک تک تجهیزات بروی سیستم خانه هوشمند و تحویل نرم افزار موبایل به کارفرما و حتی نوشتن سناریو های دلخواه کارفرما میباشد.
هزینه های راه اندازی جدا از نوع پروتکل خانه هوشمند به تجهیزات استفاده شده و تعداد آنها و حتی تعداد سناریو های درخواستی میباشد.
این بخش عموما یک کار تخصصی و مهندسی میباشد که شرکت خانه هوشمند طرف قرار داد موظف به راه اندازی سیستم خانه هوشمند میباشد.
به طور معمول ۵ تا ۱۰ درصد مبلغ تجهیزات را به عنوان هزینه راه اندازی سیستم هوشمند خانه دریافت میکنند البته که بیشتر شرکتها برای تبلیغ و یا جذب مشتری این قسمت را به عنوان تخفیف مشتری بصورت رایگان ارائه میکنند که بستگی به کلیات قرار داد دارد.
نگهداری و تعمیرات:
این بخش با وجود ناچیز بود و در بیشتر موارد صفر بودن هزینه ممکن است به دلیل انتخاب اشتباه سیستم از هزینه های دیگر بالاتر رود
چراکه برخی شرکتها متاسفانه بعد از عقد قرار داد و نصب تجهیزات و پایان کار هوشمند سازی مشتری را مجبور به پرداخت هزینه های جانبی میکنند و مشتری که این سیستم در واحدش کار شده چاره ای جز پذیزفتن این هزبنه ندارد
برای موال برخی شرکتها که محصولات وارداتی را کار میکنند هزینه سرور خانه هوشمند یرای کنترل تجهیزات خارج از منزل بر بستر اینترنت را بصورت اشتراک سالیانه از مشتری میگیرند و در صورت پرداخت نکردن ارتباط بیرون از منزل آنرا قطع میکنند.
پس این مورد را نیز در هنگام عقد قرار داد بررسی و پرسجو کنید.

نتیجه گیری:

قیمت سیستم هوشمند سازی ساختمان یک واحد بستگی به شرایط بسیاری دارد و حتما باید با یک شرکت معتبر و با سابقه مشورت و قرار داد بست.
اما بطور معمولی هزینه هوشمند یک واحد به قیمت یک یا نهایتا دو متر مربع از همان واحد باید باشد تا توجیه اقتصادی داشته باشد.

به این مطلب امتیاز دهید
0 0 votes
امتیاز محصول
ارسال دیدگاه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده کلیه پیام ها