تجهیزات هوشمند سازی ایرانی

امروزه هوشمند سازی ساختمان ها یکی از الزامات هر ساختمان لوکس مسکونی یا اداری می باشد. وقتی وارد بحث هوشمند سازی می شویم، متوجه می شویم که با بسیاری از برندهای ایرانی و خارجی روبه رو هستیم. اولین سوال مهم در انتخاب سیستم هوشمند، ایرانی یا خارجی بودن آن است. در این مقاله قصد داریم مزایا و معایب سیستم خانه هوشمند ایرانی و خارجی را شرح دهیم.

سیستم خانه هوشمند خارجی

در واقع اصل و پایه سیستم های هوشمند سازی مربوط به کشورهای خارجی می باشد. اولین کشورهای مبتکر این سیستم کشورهای اروپایی و آمریکایی هستند که پایه ریزی سیستم خانه هوشمند را انجام داده اند.

در واقع اولین خانه های هوشمند که امکانات محدودی داشتند از اتوماسیون های صنعتی الگو گرفته بودند و در واقع سیستم مکانیزه کارخانه را به خانه آورده بودند. اما به دلیل هزینه های زیاد و الزام به نگهداری و تعمیرات زیاد رفته رفته این سیستم ها برای خانه ها بهینه سازی شد. به گونه ای که امروزه سیستم های خانه هوشمندعلاوه بر امکانات بسیار و زیادی که در اختیار کاربران قرار می دهند، راه انداری و نصب بسیار ساده ای دارند به گونه ای که حتی  برخی از مدل های امروزی را خود کاربر می تواند راه اندازی و نصب کند.

تجهیزات هوشمند سازی ایرانی

تجهیزات هوشمند سازی ایرانی

تجهیزات هوشمند سازی ایرانی

 با وجود اینکه پایه سیستم های خانه هوشمند مربوط به کشورهای خارجی می باشد اما شرکت های دانش بنیان و مهندسان داخلی نیز توانسته اند با الهام از سیستم های خارجی این سیستم های هوشمند را تا حدودی بومی سازی کنند و در برخی برندها از کیفیت بسیار قابل قبولی نیز بهره ببرند.  حتی در قسمت نرم افزار و امکانات نیز توانسته اند نرم افزار های بسیار قوی با ویژگی های جالبی را طراحی کنند.

از محصولات فروشگاه دیدن کنید: کلید لمسی

تجهیزات هوشمند سازی ایرانی یا خارجی؟

حال به سوال اصلی این مقاله می رسیم و باید پاسخ این سوال را با کمی توضیح شرح دهیم.

اولین مسئله مهم این است که در بحث خانه هوشمند خارجی امروزه به دو متفاوت خانه هوشمند اروپایی و خانه هوشمند چینی می رسیم و همین ابتدای کار این دو سیستم را از هم جدا می کنیم.

اگر شما توانایی اجرا و پرداخت هزینه های یک سیستم هوشمند اروپایی (واقعا اروپایی نه محصولات چینی با نام اروپا) را داشته باشید و مطمئن باشید این سیستم واقعا اروپایی است نه یک سیستم چینی بی کیفیت  با نام اروپا، بی شک شما را به استفاده از این سیستم تشویق می کنیم چرا که این سیستم دارای کاربری عالی با کیفیتی بالا می باشد.

اما اگر قرار است به اسم سیستم هوشمند خارجی یک سیستم هوشمند چینی بی کیفیت و بدون گارانتی معتبر را به شما بفروشند، پیشنهاد ما سیستم هوشمند ایرانی است.

برای تصدیق این گفته دلایل زیر را بیان می کنیم:

چرا تجهیزات هوشمند سازی ایرانی؟

چرا تجهیزات هوشمند سازی ایرانی؟

1- سیستم های بومی سازی شده:

تجهیزات هوشمند سازی ایرانی برای شرایط داخل ایران، طراحی و تولید شده و به همین دلیل سازگاری بیشتری با سیم کشی و برق کشی معمولی ایران دارد. برای مثال اکثر سیستم های هوشمند ایرانی، قوطی گذاری معمولی نصب می شوند. اما برندهای خارجی معمولا نیاز به قوطی های خاص و سیم کشی متفاوتی دارد.

2- نرم افزارهای فارسی:

نرم افزارهای خانه هوشمند ایرانی همگی دارای زبان فارسی و بدون ایرادات تایپی و نوشتاری هستند و کاربر به راحتی می تواند  با این سیستم ها کار کند. البته که به دلیل محدودیت های گوشی های آیفون اکثر برند های ایرانی نرم افزار ios ندارند و در گوشی های آیفون باید از نسخه های وب (مانند همراه بانک ها) استفاده کنید.

3- خدمات و گارارنتی معتبر

شرکت های خانه هوشمند ایرانی به دلیل اینکه محصولات را تولید می کنند، بهتر و راحت تر می توانند خدمات و گارانتی ارائه کنند. برای مثال اکثر محصولات وارداتی اگر شیشه یا پنل رویی هوشمند شکست، شما مجبور هستیدکل محصول را خریداری کنید اما در محصولات تولید داخل تک تک قطعات را می توانید جداگانه تهیه کنید.

4- فیدبک و به روز رسانی:

در شرکت های هوشمند سازی ایرانی، کاربران می توانند پیشنهادات یا مشکلات محصولات را با شرکت در میان بگذارند و شرکت می تواند تیم مهندسی را موظف کند تا موارد را رفع یا امکانات جدیدی را اضافه کنند. همین ویژگی باعث می شود، سیست های ایرانی، کاربر پسند تر باشند.

5- حمایتت از تولید داخل:

شاید این بند از مقاله را نادیده بگیرید یا بگویید شعار شعار. ولی واقعا استفاده از تولیدات داخلی علاوه بر حمایت از کار و کارگر داخلی که نان آور خانواده هستند، باعث می شود مهندسان جوان ایرانی که بزرگ ترین سرمایه های کشور هستند در داخل کشور مشغول به کار و از مهاجرت آن ها جلوگیری شود.  فاجعه ای که در حال حاضر (سال 1402) در حال وقوع است و تمام مهندسین رده های اول و دوم در حال مهاجرت از کشور هستند و در آینده نزدیک با نبود نیروی متخصص و نبود ایده های نوین تولیدی و در نتیجه نبود محصول داخلی مواجه می شویم و آن زمان چاره ای جز انتخاب برند های خارجی (چینی) نداریم.

نتیجه گیری

شاید تجهیزات هوشمند سازی ایرانی هنوز به نقطه 100 در سیستم های خانه هوشمند نرسیده باشند اما بسیاری از برندها به بالای 90 درصد رسیده اند و با حمایت های داخلی می توان آن ها را به 100 درصد رساند.

به این مطلب امتیاز دهید
0 0 votes
امتیاز محصول
ارسال دیدگاه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده کلیه پیام ها