سنسور حرکتی

در این مقاله ما میخواهیم شما را با انواع سنسورهای حرکتی آشنا کنیم و به طور کامل توضیح دهیم که این مدل سنسور ها دارای چه ویژگیهایی می باشند همچنین با چند مدل از پر کاربرد آن از جمله : سنسورحرکتی لیزری ،سنسور حرکتی 360درجه ، سنسور حرکتی صنعتی و … بیشترآشنا شویم. وبرای هرکدام مثال هایی را بیان کنیم تا با به کار گیری هرکدام از سنسورها بتوانیم در درجه اول امنیت جانی و مالی را ارتقاع دهیم و در مرحله دوم با به کار گیری این سنسورها در مکانهای مختلف از آپشن های بسیاری برخوردار شویم.

سنسور حرکتی چیست؟

 

سنسور یا حسگر حرکتی به دستگاهی گفته می شود که قابلیت تشخیص حرکت هر چیزی را دارد به خصوص انسان و یا موجودات زنده البته در انواع مختلف سنسور با قابلیت های مختلف تشخیص این سنسور نیز کمی متفاوت می شود. اما در کل کلیت عملکرد این سنسورها همانطور که از نامش مشخص است در خصوص حرکت های موجود در محیطی که سنسور قرار دارد میباشد.

عملکرد و وظیفه سنسور حرکتی چیست ؟

 

سنسورهای حرکتی در همه نوع ها وظیفه ی تشخیص حرکت دارند در بعضی مواقع فقط حرکت موجودات زنده در بعضی مواقع حرکت موجودات زنده یا حتی اشیاء … و بعد از تشخیص حرکت وظیفه ی اعلام کردن آن حرکت ، که به این صورت انجام می گیرد: وقتی سنسور ،حرکت را تشخیص داد واکنش خود را نسبت به حرکت به قسمت پردازنده منتقل می کند که در آن قسمت اعلام می تواند به صورت آژیر خطر، سیستم تلفن کننده ، قفل کردن اتوماتیک تمام درب و پنجره ها، قطع برق یک قسمت (مثلا قطع برق یک دستگاه که ممکن است در صورت نزدیک شدن به آن جان انسان به خطر بیوفتد ) و…عمل کند.

 

به طور مثال می توانیم به یک سنسور حرکتی اشاره کنیم که در دزد گیرها استفاده میشود زمانی که حرکتی توسط سنسور تشخیص داده شود، اطلاعات به پردازنده سیستم امنیتی ارسال میشود وپردازنده فرمان به صدا در آمدن آژیر را می دهد و همزمان سیستم تلفن کننده را نیز فعال می کند. سنسور های حرکتی یکی از پر کاربردترین سنسور ها در سیستم دزدگیر محسوب می شوند، زیرا هم دارای ویژگی های بسیاری میباشند و هم قیمت سنسور حرکتی دزدگیر در مقایسه با عملکردی که دارد واقعا مقرون به صرفه و مفید میباشد.

 

از دیگر کاربردهای این سنسور ها برای کنترل روشنایی میباشد به این صورت که این سنسور را در مسیرهای ورودی راه پله ، راه رو ها ، و… کار می کنند و خروجی آن را به سیستم روشنایی متصل می کنند که به محض ورود افراد و تشخیص حرکت توسط سنسور چراغ ها ی مسیر راه پله و راه رو روشن شوند و پس از خروج فرد مجدد ا به حالت قبل (خاموش) باز گردد که در این روش در مصرف برق نیز می توان به حد چشمگیری صرفه جویی نمود.

 

از این خصوصیت سنسورها در جهت رعایت مسائل بهداشتی و همچنین کاهش مصرف برق درسرویس های بهداشتی  نیز می توان استفاده کرد که دیگر نیاز به لمس کلید روشنایی توسط افراد نباشد به این صورت که به محض ورود فرد به سرویس بهداشتی چراغ ها و هواکش تحت فرمان سنسور حرکتی کوچک که در سقف نصب شده روشن میشود و بعد از خروج فرد بلا فاصله سنسور تشخیص می دهد که دیگر شخصی در محل حضور ندارد و فرمان خاموش شدن چراغ ها را می دهد ( حتی می توان با استفاده از یک تایمر فرمان قطع هوا کش را تا چند دقیقه به تاخیر بیندازیم یعنی هواکش بعد از خاموش شدن چراغ ها با چند دقیقه اختلاف خاموش شود. )

انواع سنسورهای حرکتی

 

در این قسمت می خواهیم چند نمونه از سنسورهای حرکتی را شرح دهیم که از پرکاربرد ترین سنسورهای حرکتی نیز می باشند از قبیل : سنسور حرکتی لیزری، سنسورحرکتی شیله (سنسور حرکتی 360درجه )، سنسور حرکتی مادون قرمز (PIR) و…

 

– سنسور حرکتی لیزری :

سنسور حرکتی لیزری

این سنسور از دوماژول فرستنده و گیرنده تشکیل شده است و به این صورت عمل می کند که این دو ماژول یکی به عنوان فرستنده یک نور نامرئی را ارسال کرده و دیگری دریافت می کند و تازمانی که ارتباط قطع نشود ( یعنی حرکتی در بین این دو ماژول صورت نگیرد ) سنسور اعلام خطر نمی کند اما به محض اینکه این نور نامرئی تحت هر شرایطی قطع شود حتی برای چند صدم ثانیه سنسور تشخیص داده و سریعا عمل میکند که میتواند عملکرد سنسور به صدا در آوردن آژیر و … باشد.این مدل سنسور بیشترین کاربرد را در سیستمهای امنیتی، درب اسانسور ها و دزگیرها دارد.

 

 

-سنسور حرکتی شیله ( سنسور حرکتی 360 درجه ) :

 

این سنسور از سنسورهای اینفرارد میباشد و قدرت تشخیص حضور را دارا میباشد همچنین یکی از پرکاربردترین سنسورها در بحث روشنایی محیط می باشد زیرا اغلب در راپله ها، راه رو ها، لابی ساختمان ها و هتل ها و… بکار می رود و نکته مهم تر اینکه این سنسور به دو صورت در بازار موجود می باشد، هم بصورت تکی و هم به صورت متصل به چراغ های سقفی.

 

در مدل اول ما می توانیم سنسور را در ابتدای ورودی ( محل ورود افراد) قرار دهیم( به صورت رو کار و یا تو کار بر روی سقف و یا بصورت توکار دریک قوطی برق روی دیوار، این دسته از سنسور ها قابلیت نصب بر روی دیوار و سقف را در هر دو حالت رو کار و تو کار را دارا میباشند. ) تا به محض اینکه شخص وارد می شود سنسور تشخیص داده و فرمان را صادر کند و چراغ ها روشن شوند، سپس بعد از اینکه شخص از محل خارج شد، سنسور تشخیص می دهد که هیچ شخصی در محیط حضور ندارد، پس غیر فعال می شود و چراغ ها نیز خاموش میشوند.( برای اطاع از قیمت سنسور حرکتی 360 درجه در بازار با کارشناسان هایکا تماس بگیرید.)

 

در روش دوم که سنسور به چراغ متصل است فقط کافی است که ما چراغ را در محل مورد نظر خود نصب کنیم، مثل در راه پله.

به محض اینکه شخصی وارد راه پله شود سنسور عمل کرده و چراغ روشن میشود سپس بعد از اینکه شخص راه پله را ترک کرد چراغ خلموش میشود .

نکته : زاویه تشخیصی این مدل سنسور 360 درجه میباشد همچنین قدرت تشخیص این سنسور 12 متر در طول و تا حدود 4 متر در ارتفاع میباشد.

 

-سنسور حرکتی مادون قرمز(PIR ) :

 

سنسور  (PIR) سنسوری میباشد که طول موج های اینفرارد اطراف خو را دریافت می کند و طبق این امواج عمل می کند ( نکته : هر جسمی که دمای آن بالاتر از صفر مطلق باشد دارای امواج اینفرارد است. )

حال به سراغ چگونگی عملکرد این سنسور میرویم .

 

عملکرد سنسور مادون قرمز

 

عملکرد سنسور مادون قرمز به این گونه میباشد که امواجی که در رنج حرارت بدن یک انسان است را شناسایی می کند و سپس بعد از تشخیص حضور عمل می کند مزیت این سنسور این است که اگر حیوانی از جلوی آن عبور کند سنسور عمل نخواهد کرد اما اگر انسان در محل مورد نظر  حضور پیدا کند سنسور تشخیص داده و فعال میشود این سنسور نیز می توان در محوطه های باز کارگاهی ،کارخانه ای و.. در جهت امنیت استفاده کرد ( مورد استفاده در سیستم های امنیتی حفاظتی و روشنایی )

نکته : یک نکته خیلی جالب و کاربردی در استفاده از سنسور ها این است که در برخی موارد ما میتوانیم با به کارگیری هم زمان دونوع سنسور از ویژگی های هر دوی آنها بهره ببریم و همچنین دقت و سرعت عمل سیستم را نیز بالا ببریم : مثلا در سیستم امنیتی و روشنایی یک خانه هوشمند ،  در جهت امنیت اتاق سرور و…

سخن پایانی

قفل های دیجیتال دارای انواع مختلفی هستند که از مزایا و معایب زیادی برخوردارند. سرعت ساخت و استفاده آنها، در صنعت ساختمان سازی بسیار افزایش یافته است. به همین جهت، برند های زیادی در تولید این نوع قفل ها فعالیت دارند. قفل های دیجیتال بیشتر در ادارات و منازل مسکونی به کار برده می شوند.

پیشنهاد می کنیم، ابتدا نکات مهم مربوط به مدل های قفل های هوشمند را به طور کامل بررسی کنید. متریال، ظاهر قفل ها و ماندگاری و طول عمر این دسته از قفل ها، از جمله مواردی است که می بایست در نظر داشته باشید‌. در این مسیر می توانید از مشاوران و افرادی که در این زمینه دارای تجربه هستند نیز مشورت بگیرید. همچنین حتما پیش از خرید از چندین منبع، قیمت این محصولات را بررسی کنید تا متحمل پرداخت هزینه های اضافی نشوید.

هایکا با معرفی و فروش تخصصی انواع محصولات و تولیدکنندگان در زمینه هوشمند سازی و تجهیز ساختمان های لوکس می کوشد تا نیاز صنعت را در زمینه شبکه توزیع و خرید تخصصی بر آورده نماید. همچنین هایکا امکان مقایسه کیفیت و قیمت محصولات مختلف و مذاکره بی واسطه با تولیدکنندگان را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد تا آنها را در امر خرید : کلید لمسی ، کلید لمسی هوشمند ، خانه هوشمند ، پرده برقی ، دستگیره دیجیتال ، قفل دیجیتال ، آمپلیفایر لمسی ، بلندگو سقفی و بلندگو بلوتوثدار یاری نماید .

به این مطلب امتیاز دهید
0 0 votes
امتیاز محصول
ارسال دیدگاه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده کلیه پیام ها