یکی از مهمترین مسائل در روند انتخاب سیستم هوشمند ساختمان جدا از امکانات و قابلیت های آن هزینه های هوشمند سازی است .

این نکته به 2 دلیل از اهمیت بالایی برخوردار است :

1-هزینه سیستم هوشمند با امکانات آن همخوانی داشته باشد .

2-این هزینه سود آور باشد یعنی یا باعث سودآوری واقعی از افزایش قیمت ساختمان شود یا با بازگشت سریع سرمایه در فروش سریع تر ساختمان بتواند توجیه پذیر باشد .

هزینه های هوشمند سازی پروژه دقیقا ارتباط مستقیمی با میزان امکانات سیستم می باشد و هرچه امکانات سیستم افزایش یابد هزینه اجرایی نیز افزایش می یابد، فاکتورهای مهم دیگری نیز در قیمت سیستم هوشمند تاثیر دارند که به تفصیل شرح می دهیم .

اما اکنون به صورت فهرست وار و به ترتیب اثر گذاری در قیمت سیستم هوشمند موارد مهم را معرفی می کنیم .

1-پروتکل سیستم

2-برند انتخابی

3-سیستم های کنترلی و امکانات

4-متراز و پلان ساختمان

5-و….

پس مهمترین فاکتورهای تاثیر گذار در قیمت سیستم هوشمند 4 مورد بالا می باشد البته موارد دیگری نیز در قیمت تاثیر گذارند ولی تاثیر زیادی به قیمت ندارند .

 

مهم ترین هزینه های هوشمند سازی ساختمان

 

1-پروتکل سیستم

سیستم هوشمند knx

سیستم هوشمند knx

برخی پروتکل ها ذاتا شامل تجهیزاتی می باشند که شامل هزینه های بالاتری می باشند برای مثال سیستم KNX ذاتا یک پروتکل گران قیمت می باشد و حتی اگر موارد 2 تا 4 را نیز کاهش دهیم باز هم نسبت به دیگر گزینه ها  قیمت بالاتری دارد.

از تاچ پنل های گران قیمت گرفته تا کابل KNX و برخی پروتکل ها نیز مانند سیستم های وایرلس علاوه بر اینکه خود تجهیزات ارزان قیمت تر هستند هزینه های مانند لوله گذاری و سیم کشی ارتباطی و کابل KNX و کابل شبکه را نیز حذف می کنند و هزینه کلی سیستم هوشمند کاهش می یابد .

البته این شرایط برای همه پروتکل های سیمی و بی سیم پا برجا نیست و برخی از پروتکل های بی سیم نیز هستند که از سیمی ها هم گران ترند ولی اکثر پروتکل های سیمی به دلایل زیر قیمت بالاتری دارند :

1-میزان لوله کشی و سیم کشی 2 تا 3 برابر سیم های سنتی و یا بی سیم می باشد .

2-نوع سیم مورد نیاز برخی برندها مانند KNX و کابل شبکه سیمی گران قیمت هستند .

3-تجهیزات سیمی که دارای استانداردهای معتبر مانند KNX و یا BUS هستند و به دلیل رعایت استانداردهای جهانی دارای قیمت بسیار بالایی هستند برای مثال یک تاچ پنل 10 اینچی KNX با برند اشنایدر بیش از 3000 دلار قیمت دارد که قیمت کمی نیست.

پس باید به این موضوع اشاره کرد که در هنگام انتخاب پروتکل هوشمند خود دقت زیادی داشته باشید تا در زمان دریافت فاکتور پروژه خود شوکه نشوید.

بهتر است برای درک بیشتر این موضوع مقاله ی پکیج هوشمند سازی خانه را مطالعه کنید.

 

2-برند انتخابی دومین فاکتور موثر در هزینه ی هوشمند سازی

 

هوشمند سازی خانگی

هوشمند سازی خانگی

از دیگر عوامل بسیار مهم در تعیین  لیست قیمت محصولات خانه هوشمند، برند و کشور سازنده تجهیزات می باشد . و در بیشتر مواقع قیمت و برند رابطه مستقیمی با کیفیت تجهیزات دارد یعنی هرچه قیمت بالاتر ، کیفیت و کارایی نیز بالاتر است البته این موضوع همیشه و همه جا صحیح نمی باشد و برندهایی در بازار موجود هستند که از اسم و رسم و برند خود بهره می برند و با وجود قیمت بسیار بالای خود از کیفیت بالایی برخوردار نیستند .

برای مثال بیشتر برندهای مطرح ژاپنی و کره ای که امروزه محصولات آنها در کشورهای چین و تایلند تولید می شود ولی به پشتوانه برند مطرح خود هنوز هم با همان قیمت های گزاف قبلی بفروش می رسند . و اگر شما لیست قیمت قطعات خانه هوشمند را در کشور های دیگر جستجو کنید به صورت کامل متوجه این موضوع خوتاهید شد.

پس در انتخاب برند این نکته توجه کنید که همیشه برند های مطرح نشانه کیفیت و کارایی نیست و تجربه افراد می تواند به شما در این زمینه کمک کند .

هزینه هوشمند سازی ساختمان

لیست قیمت محصولات خارجی

در میان برندهای اروپایی و کره ای و حتی ترکیه ای و انبوهی از برندهای چینی از برندهای بنام ایرانی غافل نشوید چرا که برخی از برندهای ایرانی با استفاده از بهترین مواد اولیه و قطعات درجه 1 در حال ارائه محصولاتی با کیفیت در حد محصولات اروپایی هستند و به لطف در دسترس بودن کارخانه و وجود مواد اولیه و افراد متخصص توانسته اند در زمینه خدمات بعد از فروش از برندهای مطرح نیز پیشی بگیرند.

برای مثال در بسیاری موارد پیش آمده یک تجهیز حیاتی در سیستم هوشمند دچار مشکل شده و به دلیل اینکه محصول وارداتی بوده و غیر قابل تعمیرات مجبور به تعویض کامل قطعه و پرداخت هزینه بالایی شده اند در صورتیکه نمونه همان تجهیز از نوع ایرانی را با پرداخت هزینه اندکی تعمیر کرده اند .

و همچنین همناطور که در بالا ذکر شد برای درک عمیق تر میتوانید لیست قیمت محصولات هوشمند سازی را در نمونه های ایرانی و خارجی جستجو کنید و آنها را از هر لحاظ با هم مقایسه کنید.

برخی برندهای ایرانی نیز با وجود کیفیت بسیار بالای محصولات خود قیمتی بسیار کمتر از محصولات اروپایی دارند و گاها قیمت آنها در حدود برندهای چینی است البته که در میان برندهای ایرانی باید مراقب برخی برندهای ضعیف هم باشید که فقط اسمی از هوشمند را به دنبال دارند و برای کاهش قیمت ها کیفیت را کاهش داده اند .

3-سیستم های کنترلی و امکانات

اجرای سناریوی حضور در محل

بعد از انتخاب پروتکل یا نوع ماژول هوشمند سازی ساختمان و برند ، دیگر نکته مهم و تاثیر گذار بر قیمت تمام شده هوشمند سازی منزل امکانات و تعداد تجهیزات می باشد هر چه تجهیزات بیشتری استفاده شود قیمت تمام شده افزایش می یابد برای مثال یک سیستم پرده برقی شامل موتور پرده برقی و ریل آن حدود 2 میلیون تومان برای یک پنجره با یک لایه پرده هزینه دارد.

پس اگر شما بخواهید بجای پنجره اصلی سالن پنجره های اتاق ها را نیز به پرده برقی مجهز کنید برای هر لایه پرده اضافی باید مبلغ 2 میلیون تومان به هزینه ها را اضافه کنید . تازه اگر بخواهید هر دو لایه آستر و حریر را برقی کنید باید برای هر لایه مبلغ 2 میلیون تومان را بپردازید . پس تعداد تجهیزات و امکانات مورد نیاز می تواند فاکتور نهایی را کم وزیاد کند .

برای دیدن لیست امکانات خانه هوشمند این مقاله را مشاهده بفرمایید.

 

4-متراز و پلان ساختمان

راهنمایی در انتخاب بهترین پروژکتور روشنایی

در روند آماده سازی برآورد قیمت هوشمند سازی یکی از نکات مهم متراژ و پلان ساختمان است چرا که پلان ، تعداد اتاق ها و متراژ واحد ارتباط مستقیمی با تعداد تجهیزات دارد و تعداد تجهیزات نیز قبلا شرح داده شد باعث افزایش یا کاهش قیمت سیستم هوشمند می شود .

برای مثال یک واحد 100 متری دو خوابه برای شروع قیمت هوشمند با مثلا سیستم خانه هوشمند پارمیس از 4 میلیون تومان آغاز و تا بیش از 15 میلیون قابل افزایش است ( متناسب با تعداد پرده برقی و سیستم فن کوئل ها ) و یک واحد 200 متری 3 خوابه حداقل قیمت هوشمند سازی با امکانات مشابه حدود 7 میلیون تومان هزینه در بر دارد .

همانطور که شرح داده شد قیمت سیستم هوشمند به نکات بسیاری ربط دارد و رعایت این نکات می تواند در هزینه نهایی سیستم هوشمند شما بسیار تاثیر گذار باشد و از بسیاری هزینه های نابجا جلوگیری کند .برای دیدن لیست قیمت پنل مرکزی کنترل هوشمند و همچنین سازی محصولات خانه هوشمند کلیک کنید.

کارشناسان گروه مهندسی هایکا همیشه در خدمت شما هستند تا با مشاوره های رایگان خود بهترین سیستم هوشمند را با مناسب ترین قیمت به شما ارائه کنند .

 

به این مطلب امتیاز دهید
0 0 votes
امتیاز محصول
ارسال دیدگاه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده کلیه پیام ها