منظور از هوشمند سازی چیست؟

تعریف هوشمند سازی ساختمان

منظور از هوشمند سازی چیست ؟ سوالی که ذهن همه افراد را درگیر کرده .در واقع میتوان هوشمند سازی را اینگونه تعریف کرد که:راه اندازی سیستمی یکپارچه که کنترل اکثر سیستم های برقی ساختمان را اعم از روشنایی ها ، سیستم های سرمایش گرمایش ، تهویه مطبوع ، پرده ها ، صوت ، امنیت و… تحت فرمان می گیرد و این سیستم می تواند به صورت خودکار تجهیزات را کنترل کند.

1. تعریف هوشمند سازی ساختمان

1. تعریف هوشمند سازی ساختمان

مثلا حتی زمانی که شما در منزل نیستید تشخیص دهد نور آفتاب بیش از اندازه شدید شده و ممکن است به گل های شما آسیب بزند پرده ها را ببندد و یا اگر دمای منزل شما بیش از اندازه سرد شد سیستم گرمایش را فعال کند .

در واقع سیستم منظور از هوشمند سازی ساختمان ایجاد فضایی است که کاربر حتی در زمان هایی که در منزل خود نباشد علاوه بر امکان کنترل بر تجهیزات منزل می تواند سیستم را بر روی حالت خودکار قرار دهد تا سیستم هوشمند متناسب با دستورات تعریف شده و شرایط فعلی تصمیم درست را گرفته و اجرا کند .
تصور کنید همانطور که هواپیما را به حالت پرواز خودکار قرار می دهید بتوانید منزل خود را به حالت نگهدار خودکار قرار دهید و با این کار منزل شما با تشخیص حضور یا عدم حضور افراد در منزل به صورت اتوماتیک روشنایی ، سرمایش گرمایش و غیره را کنترل می کند.

مثلا اگر در منزل باشید با کم شدن نور روز چراغ ها به ترتیب خاصی روشن شده تا لوکس مورد نیاز منزل تامین شود .
حال خبر هیجان انگیز این است که این اتفاق از تصور من و شما فراتر رفته و هم اکنون این سیستم ها در همین ایران نیز اجرایی شده است و صاحبان منازل هوشمند در ایران از این امکانات رویایی در حال استفاده هستند .
البته شایان ذکر است که برای توضیح بیشتر پیرامون این سوال که  منظور از هوشمند سازی چیست؟  باید چند موضوع را برای شما شرح دهیم :

1-انواع سیستم هوشمند از نظر امکانات و تجهیزات
2-قیمت های انواع هوشمند
3-نحوه های اجرا و مراحل هوشمند سازی
4- مزایای هوشمند در مقابل سیستم سنتی

انواع سیستم های هوشمند سازی ساختمان

حال وقت آن است که بدانیم هوشمند سازی ساختمان چیست ؟ سیستم های هوشمندسازی در صنعت ساختمان ها دارای رده های متنوعی می باشد و با توجه به اینکه تقریبا تمام تجهیزات برقی ساختمان را می تواند تحت کنترل بگیرد طیف وسیعی از امکانات را نیز می تواند شامل شود.
برای تعریف سیستم های هوشمند به یک مثال از ساده ترین نوع هوشمند سازی می توان به ترموستات لمسی دیجیتال اشاره کرد که با تنظیم دمای مطلوب و دور فن اتوماتیک ترموستات در دماهای مختلف به دورهای فن کوئل فرمان می دهد تا محل را سردتر یا گرم تر کند این در واقع سطح ساده ای از هوشمند سازی است .
پله های بعدی ساختمانی است که چراغ های روشنایی آن علاوه بر کنترل دستی از روی کلید ها امکان کنترل توسط گوشی های هوشمند را دارد و شخص می تواند از هر جای ساختمان و یا حتی از راه دور چراغ ها را روشن و خاموش کند حال اگر در بعضی قسمت ها سنسور نور قرار داده شود تا این سنسور ها میزان نور محیط را به نرم افزار ارسال کنند.

نرم افزار بر روی حالت روشنایی خودکار تشخیص می دهد که فلان محل دارای نور کمی بوده و چراغ ها مربوط به همان محل روشن می شود.

در ساختمان های اداری نیز می توان با تعیین ساعت ورود و خروج افراد چراغ ها و سیستم سرمایش گرمایش ساختمان و یا حتی اتاق هر فرد را مدیریت نمود به گونه ای که یک ساعت قبل از حضور کارمندان در شرکت سیستم های گرمایشی روشن شده سیستم های روشنایی بر روی اتوماتیک بوده و در صورت وجود نور کافی چراغ ها روشن نشود.
و حتی اتاق کارمندان غایب نیز روشن نشود پس بعد از اتمام ساعت کاری سیستم سرمایش گرمایش ها خاموش شده و با ترک محل آخرین نفر سیستم های امنیتی با این کار در صد بسیار زیادی از هدر رفتن انرژی مصرفی صرفه جویی خواهد شد.
همانگونه که اشاره شد این امکانات بی پایان بوده و در سیستم های فول هوشمند شما بجز کنترل روشنایی ، سرمایش ، گرمایش ، پرده ها ، صوت ، تلویزیون دزدگیر ، دوربین ، آسانسور ، پارکینگ ، آبیاری باغچه ها ، محافظت از کودکان و …

کنترل یخچال توسط سیستم های هوشمند

کنترل یخچال توسط سیستم های هوشمند

حتی می توانید توسط دوربین هوشمند داخل یخچال خود را مشاهده کنید و بدانید چه چیزهایی را باید خرید کنید و حتی با هوشمند سازی خانه ، سیستم خانه هوشمند می تواند قرار های روزانه شما را نیز به شما یادآوری کند.

2-قیمت انواع سیستم هوشمند

قیمت انواع سیستم هوشمند
جدا از بحث برند تجهیزات و مارک محصولات که تاثیر بسیاری در قیمت سیستم هوشمند دارد و با افزایش چشمگیر قیمت دلار هزینه های سیستم هوشمند برندهای وارداتی بسیار بالا رفته به گونه ای که در برخی برندها بین 5 تا 6 برابر افزایش قیمت داشته است ولی در این بین برندهای ایرانی دچار افزایش قیمت های کمتری شده اند.
بین 1.5 تا 3 برابر قیمت قبل ، مورد مهم تر در قیمت هوشمند سازی ساختمان بحث امکانات و تجهیزات می باشد برای مثال ممکن است در یک برند قیمت هوشمند سازی فول امکانات در مقایسه با هوشمند سازی روشنایی و سرمایش گرمایش تا 3 برابر افزایش داشته باشد.

پس برای اینکه کلاه سرتان نرود در هنگام قیمت گرفتن سیستم هوشمند از شرکت های مختلف حتما علاوه بر برند تک تک تجهیزات کلیه امکاناتی که با این قیمت به شما می دهند نیز یادداشت کنید یا از خود شرکت بخواهید بصورت کتبی به شما ارائه کند.

چرا که برخی شرکت ها در نحوه قیمت دادن به مشتری ها این موارد را رعایت نمی کنند و امکانات زیادی را با قیمت کمی ارائه می دهند تا مشتری محصول آن شرکت را انتخاب کنند و بعد که وارد مراحل لوله گذاری و سیم کشی شدند یکی یکی قیمت وامکانات را زیاد کنند .
به همین دلیل در گرفتن استعلام یا برآورد قیمت موارد فوق را رعایت کنید .

3-مراحل اجرای هوشمند

خانه هوشمند سیمی

خانه هوشمند سیمی

شاید بهتر باشد برای فهم بیشتر منظور از هوشمند سازی ؟ ،مراحل اجرای اجرای  هوشمند سازی را به اختصار توضیح بدم در واقع :برای اجرای هوشمند سازی در ساختمان ها با توجه به پروتکل سیستم هوشمند در مراحل مختلفی از ساخت باید تغییرات را اعمال نمود برای مثال پروتکل های سیمی مانند KNX که دارای تابلو مرکزی می باشند باید در مراحل اولیه ساختمان یعنی قوطی گذاری و لوله گذاری برق تغییرات اعمال شود.
ولی در برخی سیستم ها از جمله سیستم خانه هوشمند پارمیس را می توان حتی بعد از ساکن شدن در منزل نیز استفاده نمود و فقط کافیست کلیدهای قدیمی با کلیدهای جدید پارمیس جایگزین شود و توسط نرم افزار هوشمند پارمیس کنترل تجهیزات را در دست بگیرد .
به همین دلیل اگر در حال ساخت ساختمان هستید و هنوز وارد مرحله برق نشده اید بهترین زمان برای تحقیق و انتخاب سیستم هوشمند ساختمان می باشد تا در مرحله اجرای سیستم برق دچار مشکل و دوباره کاری نشوید.
اگر هم مرحله برق را رد کرده اید نگران نباشید باز هم دیر نشده می توانید سیستم هوشمند را اجرایی کنید فقط در این مرحله باید سراغ سیستم های هوشمند بی سیمی بروید ( برای اطلاعات بیشتر راجع به سیستم های هوشمند بی سیم مقاله انواع سیستم هوشمند را مطالعه کنید . )

4-مزایای سیستم هوشمند در مقابل سیستم سنتی :

الف)از مزایای سیستم هوشمند می توان به کنترل تجهیزات بدون نیاز به حضور فرد در محل اشاره کرد . این قابلیت باعث می شود شخص بتواند بر روی منزل خود مدیریت کامل داشته باشد حتی اگر در مسافرت خارج از کشور باشد . برای مثال در زمان مسافرت می توانید کارهای زیر را انجام دهید :

1-آبیاری هوشمند کنید

آبیاری-هوشمند

آبیاری-هوشمند

یکی از نکرانی های افراد در مسافرت های طولانی آبیاری گل و گیاه در منزل می باشد در صورتیکه خانه هوشمند شما حواسش به گل های شما است و دقیقا در زمان تعیین شده گلها و باغچه ها را آبیاری می کند در واقع برای آبیاری باغچه ها و گل ها از پمپ های اب و یا شیر برقی سر راه لوله های ابیاری قرار می گیرد .

2-چک کردن دوربین ها

توسط نرم افزار مخصوص و از طریق اینترنت می توانید دوربین های منزل خود را مشاهده و از شرایط محل آگاهی کامل پیدا کنید .

3-اجرای سناریوی حضور در محل

در زمان مسافرت و نبود شما در منزل خاموش بودن چراغ ها و بسته بودن پرده به مدت چند روز توجه سارقان را به خود جلب میکند و می توانند حدس بزنند که شما در منزل حضور ندارید .اما با اجرای سناریوی حضور در محل در ساعات مختلف شبانه روز برخی از چراغ ها روشن و خاموش شده پرده های سالن باز و بسته می شوند.وقتی موزیک با صدای بلند پخش می شود و شرایط را به گونه ای نشان می دهد که افراد تصور کنند چند نفر در منزل حضور دارند .

اجرای سناریوی حضور در محل

ب ) کنترل تجهیزات در داخل محل مزایای دیگر سیستم راحتی کنترل تجهیزات در زمان حضور در منزل است.

برای مثال شب موقع خواب وقتی روی تخت در حال مطالعه هستید و الان می خواهید بخوابید لازم نیست بلند شوید و چراغ ها را خاموش کنید و ترموستات را تنظیم و پرده ها را ببیندید با استفاده از نرم افزار خانه هوشمند خود می توانید تمام این دستورات را در قالب یک سناریوی خواب و یا به صورت تک تک اجرا کنید .
این مورد در منازل بزرگ و دوبلکس بسیار اهمیت دارد خصوصا اگر در زمان خواب بفهمید چراغ های طبقه پایین روشن مانده است .

ج ) صرفه جویی در مصرف انرژی

وقتی توسط سیستم هوشمند در زمان خروج تمام کارکنان اداره ترموستات ها و چراغ ها خاموش می شوند پس فن کوئلی روشن نمی ماند تا انرژی مصرف کند و همین موضوع می تواند بین 30 تا 60 در صد در مصرف انرژی صرفه جویی کند . و یا زمانی که شما می خواهی از منزل بیرون بروید لازم نیست برای نگرانی از زمان برگشت به منزل و سرد بودن منزل ترموستات خود را روشن بگذارید بلکه شما ترموستات را خاموش و یک ساعت قبل از رسیدن به منزل ترموستات را از طریق نرم افزار موبایل روشن می کنید و در زمان رسیدن به منزل از دمای مطلوب خانه لذت می برید .

د ) از دیگر مزایای مهم خانه هوشمند استفاده ار تجهیزاتی با ظاهر بسیار لوکس می باشد که در بحث طراحی داخلی و دکوراسیون بسیار خود نمایی می کنند . کلیدهای لمسی پارمیس نیز با پنل شیشه سکوریت ضد خش زیبایی منزل شما را دو چندان می کنند .

مزایای مهم خانه هوشمند

مزایای مهم خانه هوشمند

ه ) اگر در زمان خروج از منزل حتی فراموش کردید سیستم دزدگیر را فعال کنید از طریق نرم افزار موبایل نیز می توانید دزدگیر خود را فعال و حتی کرکره ها را بکشید در ضمن بحث سناریوی حضور در منزل نیز که قبلا توضیح داده شده بسیار کاربردی است .

وبسیاری مزایای دیگر که منظور از هوشمند سازی چیست را به خوبی قابل درک میکند، توضیح داده خواهد شد که همگی از مزایای خانه هوشمند به شمار میروند. جالب است بدانید با توجه به اینکه هنوز هوشمندسازی خانه در ایران به خوبی جا نیفتاده است اما هوشمندسازی ساختمان در اصفهان رو به رشد بوده و طرفدارای بسیاری را به سمت خود جلب کرده است.


به این مطلب امتیاز دهید
0 0 votes
امتیاز محصول
ارسال دیدگاه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده کلیه پیام ها